Rovy - Řezbářství - Hrobky - Rezervace a národní parky - Moře a potápění - A dál...?
Madagaskar je jednou z přírodovědně nejbohatších zemí světa. Většina návštěvníků proto přijíždí za přírodou a navštěvuje především národní parky a rezervace. V nich se kochá zejména lemury, chameleony, stromovými kapradinami, gekony, krasovými jevy, fosami, palmami, pískovcovými kaňony, orchidejemi, stromovými žábami a mnoha dalšími přírodními pamětihodnostmi. Ale stojí za to pošilhat i po pozoruhodnostech kulturních.
Rovy
Rovy nejsou archaické pojmenování hrobů, ale množné číslo od původně malgašského slova rova (čti „ruva“). To je pahorek nebo přímo kopec v centrálním Madagaskaru, na němž se nachází význačný palác, význačná pevnost, význačné pohřebiště nebo tohle všechno dohromady a ještě něco navrch. Nejznámější je rova v hlavním městě, na níž je královský palác, hrobky merinských králů a královen, kostel atd. Velmi význačnou rovou je i Ambohimanga na předměstí Antananariva. Jako svou základnu si ji vyvolil nejvýznamnější panovník Madagaskaru Andrianampoinimerina a zbudoval na ni pevnost. Později se stala „víkendovým“ sídlem Ranavalony, jedné z merinských královen.
Leťte na Madagaskar v dobré partě
Řezbářství
Z řemeslných umění vyniká na Madagaskaru řezbářství. Nejvyšší proslulosti v tomto směru dosáhli Zafimanirové, jejichž hornatý kraj se rozprostírá v centrální vrchovině jihovýchodně od Ambositry. Svého umění tradičně využívají hlavně k výzdobě svých dřevěných obydlí. Zafimanirské dveře nebo okenice jsou proslulé.
Hrobky
Tak konečně se dostáváme k těm rovům (nyní čti opravdu „rovům“). Celkem úzce souvisejí s řezbářskou tradicí, alespoň v některých oblastech. Výstavné hrobky nebo hroby si budují lidé v centru ostrova, na západě a na jihu, čili v místech, kde není tolik vlhko. Obyvatelé tropických deštných lesů dávají přednost jinému způsobu pohřbívání.
I za hranicemi země jsou proslulé hrobky mahafalské, zejména ty, které jsou ozdobeny sloupy aloalo. To jsou vyřezávané stély s ornamentální karyatidou nesoucí na vrcholu drobný výjev ze života nebožtíka, jeho rodiny či širšího okolí. Mohou to být postavičky zebu, ptáků, pohřebního průvodu, lovců s oštěpy, vojáků, autobusů, letadel či třeba úředníků.
Mahafalové ale třeba i Sakalavové nebo Antanosyové někdy své domečky určené k posmrtnému přebývání také pěkně omalovávají. Na stěnách opět převažují výjevy z běžného života – praní prádla, pasení zebu či koz, pěkné krajinářské scenérie ap. V novějších dobách je občas nahrazují třeba motorky, lodě nebo populární filmové hvězdy. Poznámka pro ty, kteří zavítají na ostrůvek Sv. Marie (Nosy Boraha): Tamní pirátský hřbitov docela stojí za vidění.
Rezervace a národní parky
Hlavní atrakce Madagaskaru jsou chráněná území, resp. příroda v nich. Je docela těžké si vybrat konkrétní místo – všude je mnoho zajímavého.
Chcete-li vidět lemury, je skoro jedno, kam zamíříte. V každém parku či rezervaci žije několik druhů. V Analamazaotře u Andasibe je hlavní atrakcí největší lemur – indri. Proslulí lemuři kata (ti s pruhovaným ocáskem; pro úplně nezasvěcené: král Jelimán) žijí na jihu. Dobrá volba je tedy například národní park Isalo nebo rezervace Beza Mahafaly či Tsimanampetsotsa. Tančící sifaky nejsnáze spatříte v Berenty na jihozápadě, proslulého vzácného bílého sifaku zase v Marojejy na severu. Nedávno objevený zlatý bambusový lemur žije v národním parku Ranomafana a dnes je tam již celkem pravidelně k vidění.
S jinými živočichy a s rostlinami je to obdobné. Na každém místě toho uvidíte spoustu a všude něco jiného. Sukulenty a další suchomilné rostliny jsou doménou jihu. Poměrně málo rozšířené horské lesy rostou spíš na severu a v severní části centrální pahorkatiny. Nejkrásnější baobaby ční z rýžovišť nedaleko Morondavy – v proslulé aleji baobabů. Vzácnější druhy ale najdete spíš na severu, nedaleko města Diego Suarez.
Máte-li vyšší nároky na krásu krajiny, rozhodně lze doporučit tsingy – vápencové škrapové skalní útvary. Nádherné jsou v Bemaraze nebo Ankaraně ale také v málo navštěvované rezervaci Namoroka nebo ve zcela zapomenutém kraji Kelifely. Kouzelné je i pískovcové skalní město v národním parku Isalo. Ve spleti jeho kaňonů lze chodit i mnoho dní. K pěším túrám je jako stvořené druhé nejvyšší pohoří Madagaskaru – Andringitra. Hned vedlejší masiv Tsaranoro trochu víc na jih je doménou horolezců.
Moře a potápění
Jelikož je Madagaskar ostrov, nabízí opravdu dlouhé pobřeží s mnoha krásnými plážemi, zajímavými souostrovími a korálovými útesy. Nejkrásnější koupání je na jih a na sever od Toliary, které se pyšní bělostnými plážemi s jemným pískem (jsou místa, kde je ještě krásněji, ale vzhledem k jejich nedostupnosti je snad ani nelze doporučovat). Ve stejných místech si přijdou na své i potápěči. Jejich neoficiálním centrem je vesnička Anakao, kde si lze půjčit i vybavení a zajistit potápění se zkušenými instruktory.
Doběla „vyšisované“ pláže jsou i u Morondavy, na Nosy Be a na dalších ostrůvcích okolo. Totéž platí i o nejbližším okolí Diego Suarezu. Na východě – kupříkladu na poloostrově Masoala, na Nosy Mangabe, Nosy Boraha nebo dál na jih až k Toamasině – jsou pláže spíše hrubozrnnější, se žlutým pískem, ale mají cosi do sebe. Hned při pobřeží tu moře padá do velkých hloubek, a tak je tu v určité části roku možno pozorovat i velryby.
A dál…?
Věcí, které na Madagaskaru stojí za pozornost, je neskutečné množství. O mnoha z nich se málo ví. Třeba sjíždění řeky Tsiribihiny v pirogách už je dnes téměř masová záležitost, ale kdo zkusil putovat po nějaké jiné madagaskarské řece? A co takhle plavba s místními rybáři po malých ostrůvcích někde při pobřeží? Kolik lidí slyšelo třeba o kraji sedmi jezer na řece Onilahy? První krůčky podnikají turisté do čarokrásného pohoří Makay, ale kolik cestovatelů navštívilo rezervaci Kalambatritru, krasové závrty na jihozápadě, jeskyně v Namoroce, …? A co obtížný výstup na nejvyšší horu Madagaskaru? Nebo mokřady západně od Bemarahy?
A tak by to mohlo jít přes několik dalších stran. Dobrodruzi, máte tu připravený ráj. Stačí vyrazit!
Autorem textu je Pavel Hošek, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.