Skotsko

Proč jet do Skotska - Základní informace - Skotská vlajka - Skotská hymna

Úvodem

Země na severu britských ostrovů. Déšť, mlha, kostkované sukně, zrzavé vlasy, zelené kopce, lochnesská příšera. Tyto a jiné asociace mi vytanou na mysli, když se řekne Skotsko. Jo a ještě jedna, Mel Gibson v paruce. Mou originální inspirací pro výlet do Skotska byl totiž právě film Statečné srdce. Ačkoliv k němu mám dnes značné výhrady, jako inspiraci před návštěvou ho rozhodně doporučuji.

Jeďte do Skotska v dobré partě

Skotsko podle mne není destinací pro řadového turistu. Země je to drsná a místní počasí často dělá vše pro to, aby vám zkazilo náladu. Pouze ti, kteří jsou připraveni obětovat kousek svého pohodlí, si zdejší krásy opravdu vychutnají. Já ve Skotsku žiji už několik let a rozhodně jsem neviděl všechno. Naopak počet míst, která bych chtěl navštívit, se spíše zvyšuje. A i známá panoramata, jako je Edinburgh, údolí Glencoe nebo ostrov Skye, mne pokaždé uhranou nanovo.

Člověk při návštěvě pochopí, proč kvůli tomuto kusu země proteklo tolik krve. Místní scenerie musely svou nespoutaností inspirovat myšlenky o svobodě od nepaměti. Dnes je tato země otevřená všem a místní obyvatelé vás vřele uvítají. Rozhodně by byla škoda se sem nikdy nepodívat a nenechat na sebe dýchnout trochu skotské atmosféry.

Proč jet do Skotska?

Skotsko je hojně vyhledávanou turistickou destinací, která má co nabídnout širokému spektru návštěvníků. Přitahuje především milovníky aktivní dovolené, kultury a poznávacích zájezdů.

Dramatická přírodní scenerie patří k jeho největším lákadlům. Odlehlá a v mnoha částech téměř liduprázdná krajina přitahuje svým charismatem návštěvníky a dobrodruhy z celého světa. Díky vlhkému klimatu, časté mlze a nízké oblačnosti zůstává skoro pořád na pokraji viditelnosti, a proto působí velice tajemně a nehostinně. Krajina se celá odhalí pouze občas a pohled na vysoké hory, hluboká údolí, průzračná jezera a divoké řeky s bělostnými vodopády opravdu bere dech.

Hloubku této krajině dává lidský příběh, který se zde odehrál. Historie Skotska fascinuje mnohé. Je plná romantických představ pocházejících z často nevšedně drsné reality. Nespočet výjimečných osob kráčelo po této deštivé zemi a jejich osudy a činy inspirují návštěvníky dodnes. Zachování mnoha starobylých tradic a folklóru svědčí o pověstné hrdosti místních lidí. Příkladem může být hra na dudy, muži v kostkovaných sukních nebo obliba lidových tanců. Rozhodně se nejedná jen o představení pro turisty, ale o běžnou součást moderní skotské identity.

Pozoruhodná architektura je dalším důvodem, proč se do Skotska vypravit. Od úchvatných měst přes impozantní hrady a kostely až po futuristické stavby posledních let - k obdivování je toho opravdu spousta. I samotný podklad skotské pevniny je pro mnohé zajímavý. Unikátnost skotské geologie je celosvětově proslulá a znalci hornin a vyvřelin si zde rozhodně přijdou na své.

Zmiňovaná aktivní dovolená ve Skotsku je pak opravdu netradiční zážitek, ať už pěšky, na kole nebo třeba s pádlem v ruce. Meze se vám zde nekladou, spíše naopak. Krása místní krajiny, nespoutaná příroda a proměnlivé počasí společně zaručují opravdu nezapomenutelné zážitky a náročnost zvolené činnosti se dá nastavit přesně na míru.

Výčet by mohl pokračovat ještě hodně dlouho. Skvělou dovolenou zde můžou prožít vášniví rybáři. Hráči golfu ve Skotsku najdou jedny z nejlepších hřišť na světě. Milovníci kultury si mohou vybrat z desítek festivalů. Při nepřízni počasí je možno navštívit mnohá muzea a galerie, ve kterých se často neplatí vstupné. A pak je tu skotská gastronomie, whisky, pulzující noční život a mnohé další větší i menší důvody, proč si zabalit pláštěnku a vyrazit směr sever, do Skotska, země svobody, která není až za oceánem, ale tady u nás, v Evropě.

Stručné základní informace

Rozloha Skotska je téměř identická s Českou republikou, pokud tedy započítáme i početné ostrovy. Většina z pouhých pěti milionů obyvatel žije v rovinaté Centrální nížině. Právě zde najdeme hlavní město Edinburgh a o něco větší Glasgow. Na jihu, směrem k Anglii, se vine zvlněná krajina Jižní vrchoviny a na severu najdeme řídce obydlenou Skotskou vysočinu.

Mluví se zde převážně anglicky a měnou je britská libra. Ačkoliv je Skotsko součástí Velké Británie, má svůj vlastní parlament s řadou lokálních pravomocí. V jeho čele je v současnosti většinová Skotská národní strana. Ta ve svém programu prosazuje větší pravomoci skotského parlamentu a do budoucna plánuje referendum o nezávislosti. Jejím dalším cílem je energetická samostatnost a maximální využívání obnovitelných zdrojů energie.

Skotská vlajka

Na skotské vlajce jsou dva zkřížené bílé pruhy na modrém poli. Ty vytvářejí tvar písmene X, který je odvozen od tvaru kříže, na kterém byl umučen patron země, svatý Ondřej. Legenda s vlajkou spojená se vrací až do 9. století, kdy piktský král Angus bojoval proti Anglům.

Kousek od dnešního Edinburghu se tehdy schylovalo k rozhodujícímu střetu. Nepřítel byl ve značné přesile a situace vypadala beznadějně. Král se večer před bitvou modlil k svatému Ondřeji a ten se mu v noci zjevil ve snu a přislíbil vítězství. Ráno pak Angus i jeho armáda spatřili bílý kříž na modrém nebi. Toto znamení, že Bůh je na jejich straně, jim dodalo odvahy a nepřítele slavně porazili.

Od té doby se tedy datuje vznik dnešní skotské vlajky, údajně nejstarší na celém světě. Její podklad nebyl vždy modrý a dnešní podoba se ustálila ve 14. století. A občas je na obloze vidět i dnes, když se na modrém nebi přetnou kondenzační páry dvou letadel.

Existuje ještě jedna skotská vlajka, takzvaná královská standarta. Je na ní červený lev na žlutém poli, ohraničený červenou linií s malými liliemi. Její původ je spojen s erbem skotských králů z 13. století a je používána při různých oficiálních příležitostech. Například vlaje na edinburské rezidenci anglické královny v době její nepřítomnosti.

Skotská hymna

Skotsko jakožto součást Velké Británie nemá svou vlastní oficiální hymnu, ale sdílí tradiční God Save the Queen (Bože, ochraňuj královnu) s Anglií. Nedokážu si ale představit, že by ji místní lidé opravdu považovali za svou národní hymnu, obzvláště když v poslední (dnes vynechávané) sloce se navíc zpívalo o rozdrcení vzpurných Skotů.

Neoficiální skotskou hymnou je skladba Flower of Scotland (Skotský květ). Byla nazpívána v roce 1967 a opěvuje skotské vítězství nad Anglií v bitvě u Bannockburnu. Za svou dnešní popularitu vděčí národnímu ragbyovému týmu, který ji používal při mezinárodních utkáních.

Autorem textu je Josef Vaníček, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.

Jeďte do Skotska v dobré partě

Vážíme si vašeho soukromí

Pomocí cookies analyzujeme návštěvnost, přizpůsobujeme obsah a reklamy podle vašich potřeb. Kliknutím na „Přijmout“ vyjadřujete souhlas s tím, že cookies používáme.