Patagonie

Proč jet zrovna do Patagonie?

Pokud nemáte v úmyslu vydat se až do Antarktidy, v Patagonii se ocitnete nejjižněji, jak je to jen na zeměkouli možné. A do Antarktidy je to odsud co by kamenem dohodil. Už název téhle oblasti napovídá, že se jedná o místo „na konci světa“, kde se drsná realita snoubí s nevšední krásou a nabízí nám prožít aktivní dovolenou v zemi kontrastů a nádherné divoké přírody.

Kdo by neslyšel o snu všech horolezců, legendárním štítu Fitz Roy (3 405 m) nebo skalních věžích Torres del Paine nacházejících se ve stejnojmenném národním parku, který u nás „proslavil“ český turista, když jej před pár lety neúmyslně podpálil? A co teprve Ohňová země, jedna z posledních opravdových divočin na zemi, kam se vydají jen ty nejdobrodružnější povahy?

Leťte do Patagonie v dobré partě

Patagonie, to je zkrátka divoká příroda, ostré štíty hor vyrůstající přímo z nekonečné rovinaté pampy, tyrkysová jezera, v nichž se hory tajuplně odrážejí, rozsáhlé ledovce, dravé řeky, těžko prostupné pabukové lesy, častý a ostrý syrový vítr, ale i kondoři, pštrosi nandu, plameňáci, tučňáci, lachtani, bobři a jiná exotická zvířena. Pustina bez lidí, tu a tam osamělý ranč se skutečnými kovboji, výjimečně malé městečko s překvapivě příjemnými obyvateli mnohdy indiánského původu.

Vydejte se tedy po stopách Sira Francise Drakea, Ferdinanda Magalhãese či Charlese Darwina a objevte přírodní poklady ukryté na samém jihu Jižní Ameriky.

Argentina nebo Chile? Obojí!

Za Patagonii je považováno území rozprostírající se na území Argentiny a Chile, a to jižně od 36. rovnoběžky jižní šířky. Konkrétně se Patagonie nachází na jih od řeky Río Colorado v Argentině a řeky Río Biobío na území Chile, a to po obou stranách řetězce And. Patagonie zabírá okolo 1 milionu čtverečních kilometrů (necelou třetinu Argentiny a Chile dohromady, více než 12,5krát rozlohy ČR), ale žijí zde méně než 2 miliony lidí (méně než 5 % obyvatel Chile a Argentiny dohromady).

Magellanův průliv potom od kontinentální Patagonie odděluje Ohňovou zemi, souostroví v nejzazším výběžku jihoamerického kontinentu, o které se rovněž dělí Argentina s Chile. Největším ostrovem je zde Isla Grande, který je zároveň i největším jihoamerickým ostrovem. A nejjižnější z ostrovů, obávaný Hornův mys, je skutečně nejjižnějším cípem Ameriky.

Páteř Patagonie představuje 2 000 km dlouhý řetězec And, který zároveň tvoří hranici mezi oběma zmíněnými státy. Chilská Patagonie na západ od And je vlhčí, bohatě zalesněná a ostře se svažuje k Tichému oceánu, oproti tomu argentinská část na východě je tvořena širokou polosuchou náhorní planinou porostlou travnatou vegetací pampy. Celkově je Patagonie velmi rozsáhlou oblastí, kde se přírodní podmínky mění nejen směrem od západu k východu, ale i od severu k jihu. Čím jižněji cestujeme, tím drsnější a člověkem méně ovlivněná krajina nás čeká.

Geografické členění Patagonie

Obrovské území Patagonie, resp. Patagonských And, se pro přehlednost často dělí do pěti oblastí ve směru od severu na jih:

  • Araucanía – nejsevernější oblast se zasněženými sopkami, z nichž mnohé jsou dosud aktivní, s porosty araukáriových lesů, horkými prameny a geotermálními poli.
  • Los Lagos (Jezerní oblast) - oblast desítek velkých ledovcových jezer obklopených bohatými porosty vlhkých lesů mírného pásu, také nazývaná Švýcarskem Jižní Ameriky.
  • Patagonia Central (Střední Patagonie) - opuštěná, řídce obydlená a pro svoji obtížnou přístupnost málokdy navštěvovaná oblast tvarovaná ledovci s údolími napájenými ledovcovými řekami.
  • Patagonia Sur (Jižní Patagonie) - oblast legendárních žulových masívů Fitz Roy, Cero Torre a Torres del Paine s populárními trekovými trasami.
  • Tierra del Fuego (Ohňová země) - subarktická divočina s rozeklanými pohořími, ledovci a mokřady.

Autorkou textu je Hana Tomsová, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.

Leťte do Patagonie v dobré partě

Vážíme si vašeho soukromí

Pomocí cookies analyzujeme návštěvnost, přizpůsobujeme obsah a reklamy podle vašich potřeb. Kliknutím na „Přijmout“ vyjadřujete souhlas s tím, že cookies používáme.