Island

Poloha - Je to Amerika nebo Evropa? - Obyvatelstvo

Proč jet na Island aneb na Island se nejezdí na pobytové zájezdy

Díky své poloze na zeměkouli nepatří Island mezi destinace, kam sebou turisté jezdí jen tak plácnout na pláž a týden se válet, případně se po večerech opíjet v barech. I když noční tahy za bílých letních nocí, kdy se vracíte domů a je ještě ;-) světlo, mohou část (vzhledem k cenám alkoholu pravděpodobně movitějších) návštěvníků oslovit. A přiznávám, je to něco, co pro poznání místa stojí za to zažít.

Leťte na Island v dobré partě

Vydejte se na velký okruh Islandem

Většinu smrtelníků ale ostrov Island naláká na exotiku severních krajin: Sopky. Gejzíry. Láva. Ledovce. Planiny. Žádné stromy. Vodopády. Černé pouště. Polární záře. Horké prameny. Vítr. Barevné hory. Mraky. Plné prázdno.

Na Island se jezdí za dobrodružstvím a poznáním něčeho, co Středoevropan suchozemec nepotkává denně a co zavání trochou tajemné romantiky starých vikinských dob. Hlavně díky své pověsti sopečného a tak trochu jinak exotického místa někde na konci světa, kdy část běžné populace neví, jestli je to vlastně ještě Evropa nebo co je to vůbec za skálu. A to, že tu není ani v létě úplně nejtepleji, patří přece k dobrodružné stránce výletu.

A kde že to je?

Island je ostrov v severním Atlantickém oceánu zhruba na půl cesty mezi Evropou a Amerikou. A to doslova - leží na střetu dvou tektonických desek. To je však jen jeden z důvodů, proč tu občas vybouchne nějaká sopka a proč nějaký ten otřes půdy místní úplně nerozhodí. Další příčinou sopečné činnosti je takzvaná „horká skvrna“ aneb anomálie ztenčené zemské kúry. Sopečná činnost je lákadlem valné většiny turistů minulých, současných a pravděpodobně i budoucích.

Amerika? Evropa? Island!

Island počítáme k Evropě asi proto, že se z větší části rozprostírá na evropské desce. Rozkládá se na 102 800 km2, což je asi o třetinu více plochy, než má Česká republika, a žije tu asi 300 000 lidí, což je asi třiatřicetkrát míň než u nás. Navíc třetina obyvatel žije v aglomeraci Reykjavíku. Spousta volného prostoru, zdá se, ale střed ostrova je pustý a prakticky neobyvatelný. A to tak pustý, že tu Američané zkoušeli lunární vozítko před jeho cestou na Měsíc.

Prosím? Kolik?

Island je parlamentní republika. Plnou nezávislost získal v roce 1944 po téměř 750 letech větší či menší dánské a předtím norské nadvlády. Hlavní město Reykjavík leží na jihozápadním cípu ostrova. Je nejen nejseverněji položeným hlavním městem na světě, ale pro Středoevropana je zároveň asi i jediným pořádným městem na ostrově.

V roce 2010 ve vnitřním Reykjavíku žilo 118 326 lidí, spolu s okolními aglomeracemi dohromady 202 333 lidí. Pro porovnání můžeme říct, že je to taková větší a roztahanější Plzeň. Druhé největší město (mimo předměstí tvořící velký Reykjavík) je na severu ostrova městečko Akureyri, které se může chlubit krásnými 17 490 obyvateli.

Kvalita života na Islandu je velmi vysoká, což dokazují i údaje o průměrné délce života obyvatel. U mužů je to 78,8 let, u žen pak 82,6 let. Také v různých populárních žebříčcích nejlepších míst pro život, nejbezpečnějších zemí apod. se Island pravidelně umisťuje na předních pozicích, i když za poslední rok poklesl, a to hlavně kvůli krizi islandské ekonomiky a pádu měny.

Autorkou textu je Blanka Pöschlová, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.

Leťte na Island v dobré partě

Vydejte se na velký okruh Islandem

Vážíme si vašeho soukromí

Pomocí cookies analyzujeme návštěvnost, přizpůsobujeme obsah a reklamy podle vašich potřeb. Kliknutím na „Přijmout“ vyjadřujete souhlas s tím, že cookies používáme.