Tanzanie

Proč navštívit Tanzanii - Zajímavosti - Základní informace - Tanzanie plná bohatství - Koridory pro bílé - Obyvatelé - Náboženství - Tanzanie a UNESCO

Proč navštívit Tanzanii?

Pokud se chcete podívat do té pravé (subsaharské) Afriky a nemůžete si vybrat zemi, pak začněte s Tanzanií. Jde o bezpečnou, politicky stabilní zemi, která nabízí téměř vše z afrických krás - národní parky plné divoké zvěře, úžasné koupání nad korálovými útesy v Indickém oceánu, zajímavá etnika, příjemné lidi a bezva suvenýry.

Leťte do Tanzanie v dobré partě

Tanzanské zajímavosti v kostce

Tanzanie je se svými národními parky jednou z nemnoha oblastí světa, kde ještě najdou milovníci přírody skutečnou divočinu. Na území jednoho státu se nacházejí rozlehlé savany, tropické lesy, polopouště, močály i jezera, porosty akácií i prazvláštní baobaby. V národních parcích žije neuvěřitelné množství divokých zvířat – z velkých koček to jsou lvi, gepardi a levharti. Ve většině národních parků pak lze vidět slony, žirafy, zebry a různé antilopy, v kráteru Ngorongoro žijí vzácní nosorožci dvourozí, v pralese na řece Gombe šimpanzi. Výčet unikátní fauny by mohl pokračovat ještě dlouho.

Do výčtu přírodních zajímavostí a unikátů jistě patří i nejvyšší hora Afriky Kilimandžáro nebo nejhlubší jezero v Africe Tanganika, které tvoří přírodní hranici mezi Tanzanií a Demokratickou republikou Kongo. Na hranici s Keňou zase leží obrovské Viktoriino jezero a severní cíp jezera Malawi můžeme najít v jihozápadní Tanzanii.

Tanzanie je zajímavá také svými historickými památkami. Již v 9. století na území východní Afriky pronikali Arabové, kteří obchodovali s kořením, otroky i drahými kameny. Zbytky jejich paláců i sklepení pro otroky můžeme najít na ostrovech Tanzanie i na jejím pobřeží, třeba ve městě Tanga.

Stručné základní informace

Tanzanie (United Republic of Tanzania, svahilsky Jamhuri ya Muungano wa Tanzania) je s úctyhodnou rozlohou 947 300 2 asi 12krát větší než Česká republika. Největší město a ekonomické centrum země Dar es Salaam leží na východním pobřeží, tanzanská vláda má ovšem sídlo v menším městě Dodoma ve střední Tanzanii. Oficiální jazyk je angličtina a svahilština.

Na severu sousedí Tanzanie s Keňou a národní parky jednoho státu zde navazují na parky sousední. Na západě tvoří přírodní hranici s Kongem jezero Tanganika a na jihu rozděluje Tanzanii a Mosambik řeka Ruvuma. Další sousední státy jsou Uganda na severu, Rwanda a Burundi na severozápadě a Zambie a Malawi na jihozápadě.

Tanzanie patří dle HDP mezi chudé země, ekonomika je většinou založena na zemědělství. Vyváží se bavlna, káva, ořechy a koření, které se pěstuje hlavně na ostrově Zanzibar. Průmysl zpracovává především zemědělské produkty a lehké spotřební zboží. Život ve větších městech je lepší než v některých jiných částech Afriky, ačkoliv i zde najdeme na ulicích žebráky a lidi bez domova. Ve vesnicích často chybí elektřina nebo rozvod vody, lidé bydlí v domech nebo tradičních chýších a pracují na svých polích nebo chovají zvířata. Měnou je tanzanský šilink se zkratkou TSh, na webu je k dispozici aktuální kurz.

Tanzanie plná bohatství

Hlavní bohatství země, která jsou pro cestovatele zajímavé, představují národní parky a přírodní rezervace. Některé z nich získaly světovou popularitu a navštěvují je tisíce turistů ročně. Je to například Serengeti, Ngorongoro nebo Gombe.

Tanzanie má také obrovské množství přírodních zdrojů - diamanty, zemní plyn, uhlí, železo, uran, nikl, chrom, cín, platinu, coltan, niob a dalších minerály. Je to třetí největší producent zlata v Africe po Jižní Africe a Ghaně. Také se zde těží drahokam tanzanit – jak už vyplývá z názvu, jedná se o drahokam nalezený pouze na území Tanzanie, v oblasti u města Arusha pod Kilimandžárem. Můžete si přečíst zajímavé informace o energii tohoto kamene. Těžba většiny těchto surovin bohužel naráží na řadu problémů souvisejících s vyspělostí země a zisky tak často plynou kamsi mimo vlastní stát.

Koridory pro bílé

Většina lidí se do Tanzanie vypraví na safari vyzbrojená znalostmi z průvodců a cestovních kanceláří, které často prohlašují všechno v Tanzanii (a nejlépe v celé Africe) za nebezpečné. Turisté přiletí na letiště, nasednou do pronajatých džípů, jedou do hotelů, kde je klimatizace puštěná naplno, podává se pokud možno co nejvíce evropské jídlo a bydlí zde další bílí turisté.

Pak odjedou (pronajatými auty) na safari do národního parku, případně si ještě zaletí do nějakého vzdálenějšího národního parku, pokusí se zdolat Kilimandžáro, navštíví typickou masajskou vesnici (kde mají místní čirou náhodou slavnost) a na konci cesty se staví v nějakém centru pro turisty, aby nakoupili zdejší suvenýry. Tak tohle je cesta koridorem! Po příjezdu turista vypráví, jak navštívil Tanzanii, že je tam krásná příroda, ale jinak dost nebezpečno.

Ale jde to i jinak! Existuje pravá Tanzanie, která začíná překročením pomyslné hranice koridoru. Jeďte autobusem, jděte nakupovat na tržiště, vydejte se stopem do národního parku na druhé straně Tanzanie, vykoupejte se v průzračných vodách Tanganiky nebo prostě jen po programu v koridoru jděte ven do města, sedněte si do místní hospody a pokláboste s kluky o situaci ve fotbale – budou znát více českých fotbalistů než vy!

Dámám doporučuji nakoupit na trhu látky, nechat si ušít šaty a v místním kadeřnictví si nechat naplést copánky. Od místních kadeřnic se v lámané angličtině jistě dozvíte nejnovější módní trendy v Daru. :) V neposlední řadě je výhoda opuštění koridoru v tom, že z drahé dovolené se stane dovolená výrazně levnější.

Obyvatelé

Kmeny Tanzanie

V Tanzanii existuje více jak 120 kmenů. Celkem žije v Tanzanii 64 miliónů lidí a přibližně polovina patří do 12 hlavních kmenů. Nejpočetnější je kmen Sukuma, nejznámější jsou asi Masajové. Masajů si také všimne většina turistů, protože jako jedni z mála dodnes nosí tradiční oblečení – a to nejenom při produkcích určených pro turisty.

Masaje snadno poznáte podle červených nebo fialových šátků, do kterých jsou oděni. Jde o skupinu lidí patřící mezi kmeny zabývající se chovem dobytka. Muži i ženy jsou vysocí a štíhlí a vynikají nad ostatními obyvateli. Jsou to válečníci, jejichž služby dnes využívají mnozí bohatí obyvatelé měst a najímají si je jako hlídače svého majetku. I Masajové žijící v obrovském moderním městě, jakým je Dar es Salaam, se oblékají stále stejně jako ti, kteří zůstali žít ve vesnicích na masajském území – v Masai Step.

Lidi ostatních kmenů lze od sebe jen těžko rozeznat, protože již chodí oblečeni podobně jako my a mluví všichni svahilsky. Sami se mezi sebou ale poznávají – příslušníci některých kmenů mají typickou stavbu těla, někteří více používají svůj původní kmenový jazyk a možná je v tom ještě něco dalšího...

Velkým rozdílem oproti jiným státům Afriky je, že obyvatelé Tanzanie se cítí být Tanzanci, nikoliv jen příslušníky kmene. Pokud se vyptáváte na jejich kmenovou příslušnost, často se ukáže, že ti mladší jsou ze smíšených manželství. Kmenová příslušnost se dědí po otci, ale jak říká moje kamarádka z kmene Chaga: „Můj syn je sice po otci Haya, ale jinak je to Chaga!“ Lidé kmene Chaga jsou skvělí obchodníci a podnikatelé. A malý kluk prý pořád přepočítává kapesné. :)

Náboženství

Křesťané a muslimové

V Tanzanii žije asi 45 miliónů obyvatel. Sčítání lidu, které všichni známe a ve kterých lidé o sobě uvádějí různé informace pro statistiky, v Tanzanii neexistuje. Proto statistiky, které dohledáte na internetu, mohou být značně odlišné od reality. Obecně vzato asi třetina obyvatel vyznává islám, třetina křesťanství a pak je zde ještě jedna třetina...

S islámem je to tak, že nejvíce muslimů najdete na pobřeží, kde islám zapouštěl své kořeny společně s arabskými obchodníky osidlujícími toto území někdy od osmého století. Některé muslimky chodí zcela zahalené, ale je to spíše výjimka. Většina muslimek nosí pouze šátek, který nechává zcela odkrytý obličej a také příliš neřeší, musí-li si ho na veřejnosti sundat a upravit.

Že se muž hlásí k islámu, už nepoznáte vůbec. Jsou zde sice i takoví, kteří chodí v typických muslimských hábitech, ale většina se obléká naprosto normálně. Vede to k velmi vtipným situacím! Například když turisté (shodou okolností ze Švédska) vyprávějí, jak by muslimovi nepodali ani ruku a jak jsou to nebezpeční lidé, nadšeně kupují obrazy od muslimských malířů. Naštěstí zrovna nechali hábit a samopal doma. :)

Křesťanství má v Tanzanii podobu lidí nadšeně navštěvujících nedělní mše a často velmi hluboce věřících v pomoc od Boha. Bývá velmi zajímavé pustit se s nimi do diskuze, zda byl Kristus černý nebo bílý. Mnoho z nich totiž nikdy nenapadlo, že by nad náboženstvím mohli přemýšlet. Každopádně mše jsou veselou záležitostí, lidé zpívají a rytmicky se pohupují v lavicích a v kostelech panuje atmosféra štěstí.

Muslimové a křesťané se navzájem víceméně respektují a nejsou výjimkou ani smíšená manželství či takové kuriozity, jako např. muslim mající jednu manželku muslimku a druhou křesťanku. Jako i v jiných státech, kde náboženství hraje důležitou roli, i v Tanzanii budou lidé předpokládat, že pocházíte-li z Evropy, jste křesťan. Není úplně nejlepší se vehementně hlásit k ateismu, a pokud věříte alespoň v něco, tak se o tom nějakým způsobem zmínit. Jinak vás budou považovat přinejmenším za podivína.

V co věří třetina obyvatel

Statistiky uvádějí, že třetina obyvatel Tanzanie vyznává tradiční a ostatní náboženství. Co to znamená v praxi? V Tanzanii tvoří docela velkou menšinu Indové, kteří se pravděpodobně hlásí k hinduismu nebo buddhismu. Rozhodně je není vidět v kostelech nebo mešitách. Jedná se o lidi, kteří se drží ve svých indických komunitách, patří většinou ke střední třídě a přes den jsou zaměstnáni ve svých prosperujících zlatnictvích, restauracích, knihkupectvích nebo provozují přepravu či jiný výnosný byznys.

A tradiční náboženství? V některých vesnicích je ještě možné zažít obřady, které se pojí s náboženstvím původních kmenů. Museli byste mít ale velké štěstí. Moderní Tanzanci se již k tradicím buď vůbec nehlásí, nebo veřejně nehlásí, anebo jsou v tak zapadlém kraji, že normální turista se tam nedostane. Je zde ale „pod povrchem“ stále hodně rušno. Šamani mají velikou moc a v tu věří nejenom „ta třetina“, ale všichni.

I muslimové a křesťané si jdou pro radu nebo pro lék za místním léčitelem, bojí se uhranutí nebo zlých kouzelníků, kteří v podobě sovy nebo nazí létají povětřím a vidět je mohou jen němé tváře. Proč myslíte, že takový tanzanský pes občas v noci vyje na prázdnou oblohu? Ale neptejte se na to místních lidí. Mysleli by si, že se jim budete smát a stejně by vám nic neprozradili!

Tanzanie a UNESCO

Mezi nejnavštěvovanější místa v Tanzanii, která jsou na Seznamu světového dědictví UNESCO, patří národní park Serengeti a oblast Ngorongoro. 1,5 milionu hektarů savany v NP Serengeti bylo na seznam zapsáno v roce 1981 a turisté sem jezdí pozorovat jedno z nejzajímavějších přírodních divadel na světě – pravidelnou migraci velkých stád zeber, pakoňů a antilop. O dva roky dříve zapsané chráněné území Ngorongoro nabízí pozorování zvířat včetně nosorožců dvourohých a nedaleko je rokle Olduvai, kde byly nalezeny kosterní zbytky jednoho z nejstarších předchůdců člověka. Dalším světovým dědictvím je Kondoa, kde byly nalezeny skalní malby (zapsáno 2006).

Mezi přírodní světové dědictví v Tanzanii patří ještě národní park Kilimandžáro (zapsán 1987) se stejnojmennou nejvyšší horou Afriky, která měří 5 895 metrů. V horském pralese kolem hory žije řada ohrožených zvířat. Také rezervace Selous (zapsána 1982) je útočištěm mnoha divokých zvířat. Jedná se o obrovské území nedotčené civilizačními vlivy.

Mezi památky vytvořené člověkem patří kamenné město Zanzibar (zapsáno 2000), kde budovy nesoucí prvky africké i arabské kultury připomínají dobu, kdy na ostrově sídlili bohatí obchodníci s otroky. Obchodníci se zlatem, stříbrem, perlami, parfémy, keramikou a čínským porcelánem vybudovali během 13.-16. století města Kilwa Kisiwani a Songo Mnara, jejichž ruiny byly zapsány do světového dědictví v roce 1981.

Autorkou textu je Ilona Bittnerová, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.

Leťte do Tanzanie v dobré partě

Vážíme si vašeho soukromí

Pomocí cookies analyzujeme návštěvnost, přizpůsobujeme obsah a reklamy podle vašich potřeb. Kliknutím na „Přijmout“ vyjadřujete souhlas s tím, že cookies používáme.