Praktické informace o Bosně a Hercegovině

Čas a časové pásmo - Elektřina - Elektronika - Telefonování - Zastupitelský úřad - Internet - Vízum, režim vstupu

Když se člověk někam chystá, měl by vědět, do čeho jde. Není od věci vědět, kdy je tam kolik hodin, kam zavolat, když něco neklapne, kde najdeme ambasádu, jak se vůbec dovolat, kde si například nabít telefon a zda je potřeba adaptér, kdy mají zavřeno...

ČAS A ČASOVÉ PÁSMO

Časové pásmo je v Bosně a Hercegovině, stejně tak jako v České republice, středoevropské, tedy GMT +1, střídá se letní a zimní čas.

Jak je typické pro většinu států západního Balkánu, čas je tady sice stejně měřen, ale zcela jinak vnímán. Vše se ubírá poněkud pomalejším a rozvážnějším tempem, než jak jsme my Středoevropané zvyklí. Veškeré společenské akce vyžadují větší časovou rezervu, než bychom plánovali s ohledem na své návyky.

Totéž platí o dopravě, což je také společným jmenovatelem téměř všech zemí bývalé Jugoslávie (Slovinsko bychom v tomto případě vyřadili): jízdní řády jsou spíše orientační, a tak je třeba obrnit se trpělivostí, zásobami tekutin, potravin a čtiva, pokud se chystáte využít místních dopravních prostředků. Co se tedy časového pásma týče, geograficky se pohybujeme ve středoevropském, subjektivně ale možná nabudete pocitu, že se jedná o čas balkánský +/-4.

ELEKTŘINA

Elektřina má stejné parametry a nároky na připojení spotřebičů jako u nás, není třeba žádných adaptérů či jiných nezvyklostí. V České republice běžně používané elektrospotřebiče zde budou fungovat a nabíjet se stejně. Elektřina je běžně zapojena po celé zemi, a to i v obcích, kde není v domácnostech třeba kompletní kanalizace.

Také topení je často na elektřinu, pokud ne na tuhá paliva – to je mimo větší města stále nejobvyklejší způsob vyvolání tepla rodinného "krbu". Topení a ohřívání na elektřinu je nákladné a poskytovatelé elektřiny tak poskytují noční slevy na proud, aby tak ulevili zejména zimnímu dennímu přetížení sítě. Voda v bojlerech se tak obvykle ohřívá v noci, aby se náklady snížily.

ELEKTRONIKA

Pro všechny státy bývalé Jugoslávie platí, že jejich obyvatelé si potrpí na držení kroku s dobou, co se elektroniky týče. Proto se nedivte, že v domech, které nemají kanalizaci, naleznete poměrně novou televizi a každý člen domácnosti má přinejmenším jeden mobilní telefon, a to obvykle žádné "vyšumělé" modely! A tak se také nemusíte bát, že byste při cestování zůstali bez možnosti dokoupit si nějakou součástku svého elektronického miláčka, či celého miláčka: veškerá elektronika je ve městech plně dostupná, cenově se blíží našim cenám a o nové modely rozhodně není nouze.

TELEFONOVÁNÍ

S elektřinou je spojeno také telefonování. Pevné linky jsou stejně běžné a stejně tak využívané jako v Čechách. Na ulicích najdete telefonní budky, i když dnes, v době mobilních telefonů, si jich člověk leckdy ani nevšimne.

Každopádně pevnou linku obstarává BH Telecom, který je zároveň i mobilním operátorem pod názvem BH Mobile. V Republice srbské pak najdeme srbského operátora MTEL BH, HT Eronet naopak funguje v Hercegovině a GSMBiH má signál po celé Federaci, až na Hercegovinu. Jak vidíte, situace skutečně není jednoduchá. Nebojte se, že by simkarta jednoho operátora nefungovala při opuštění okresu, spíš jde o to, že když chytíte signál "konkurence", cena se mění na "roamingový" tarif.

Pokud máte ale českou či jinou zahraniční simkartu, ničeho se neděste, roaming funguje stejně jako v jakýchkoli jiných zemích. Pro krátkodobé pobyty rozhodně nemá většího smyslu pořizovat si místní simkartu. Pokud byste však měli důvod zdržet se déle, není problém si simkartu požadovaného operátora kdekoli zakoupit: v trafikách, pobočkách operátorů apod. Stejně tak jednoduché je dobíjení kreditu.

Telefonní předvolba a důležitá čísla

  • Předčíslí Bosny a Hercegoviny je +387, respektive 00387.
  • Policie: 122
  • Hasiči: 123
  • Záchranná služba: 124
  • Taxislužba: 1515
  • Odtahová služba: 1282 (Federace Bosny a Hercegoviny), 1285 (Republika srbská), 1288 (pro chorvatské oblasti Bosny a Hercegoviny)
  • Informace o telefonních číslech: 1182 (Federace Bosny a Hercegoviny), 1185 (Republika srbská), 1188 (chorvatské oblasti Bosny a Hercegoviny)
  • Mezinárodní telefonní ústředna: 1200, 1201

ZASTUPITELSKÝ ÚŘAD

A když jsme zmínili důležitá telefonní čísla, bylo by nerozumné nezmínit také důležité kontakty, člověk nikdy neví...

Zastupitelský úřad, v tomto případě Velvyslanectví České republiky v Bosně a Hercegovině, včetně konzulárního oddělení sídlí na adrese: Franjevačka 19, 71000 Sarajevo.

Telefonní číslo na sekretariát: 00387 33/447 525, 446 966, 232 748 a na konzulární oddělení: 00387 33/238 746, diplomatická a konzulární pohotovost, která by měla být dosažitelná 24 hodin denně: 00387 66 906 195.

E-mail: sarajevo@embassy.mzv.cz.

Velvyslanectví Bosny a Hercegoviny v České republice sídlí v Praze, Opletalova 958/27, 110 00 Praha-Nové Město, telefon: +420 224 422 510, e-mail: embbh@iol.cz.

Ministerstvo zahraničí České republiky má na svých webových stránkách další praktické informace, odkazy a předpisy týkající se cestování do zahraničí či konkrétně do Bosny a Hercegoviny. Webové stránky ministerstva se nachází na www.mzv.cz a telefonní číslo na ústřednu je +420 224 181 111.

INTERNET

Když jsme již zmínili elektřinu, telefonování a kontakty, logicky vyvstává otázka: A co internet? Ten v Bosně a Hercegovině pochopitelně mají, znají a používají. Ve městech je naprosto běžné narazit na kavárny či restaurace s wi-fi, internetové kavárny jsou rovněž k dispozici. Častým webovým vyhledávačem je například pogodak.ba, ale mezinárodní vyhledávače jsou samozřejmě stejně vhodné. Doména země je: ba.

Obyvatelé Bosny a Hercegoviny, zvláště mladší a střední generace, jsou zvyklí používat internet pro komunikaci a získávání informací stejně jako Češi, a tak není problém komunikovat pomocí e-mailů či sociálních sítí a podobně. Jediné, co může být problém, je jejich způsob přistupování k úkolům obecně. E-maily sice píšou a odepisují na ně, ale obrňte se trpělivostí, někdy se na odpověď chvilku čeká...

VÍZUM, REŽIM VSTUPU

Pokud se rozhodnete cestovat do Bosny a Hercegoviny, máte štěstí, nepotřebujete žádné vízum. Režim vstupu je pro nás skutečně příznivý, obvykle se na hranicích nevyžadují ani pasy, běžně stačí jen občanský průkaz, cestovnímu pasu byste ale v každém případě měli dát přednost, pokud to je možné.

Každopádně do Bosny máme devadesátidenní bezvízový vstup, a to bez ohledu na účel pobytu (viz www.mzv.cz). Ministerstvo zahraničí dále informuje: "Pokud je však účelem pobytu výdělečná činnost, je nutno zažádat na území Bosny a Hercegoviny místně příslušné oddělení cizinecké policie o vydání povolení k pobytu a pracovní povolení. Pro všechny cizince platí přihlašovací povinnost, která musí být splněna do 24 hodin po příjezdu na území Bosny a Hercegoviny. Přihlášení se provádí u místní úřadovny cizinecké policie BaH (dle místa pobytu cizince). Při ubytování v hotelu zajišťuje přihlášení správa hotelu, při ubytování v soukromí za přihlášení zodpovídá hostitel."

Pokud vjíždíte na území Bosny a Hercegoviny automobilem, nutností je předložit také zelenou kartu pro motorová vozidla vydanou v České republice s vytištěným kódem Bosny a Hercegoviny.

Autorkou textu je Radka Nováková.