Lidé na Srí Lance

Jací jsou - Postavení mužů a žen ve společnosti - Školní docházka - Náboženství

Největší skupinu obyvatel Srí Lanky tvoří Sinhálci (buddhisté), Tamilové (hinduisté), muslimové a potomci Portugalců a Nizozemců. Srílančani jsou vzhledem velice podobni obyvatelům Indie, což je přirozené díky geografické poloze ostrova, jež byl před stovkami let spojen s Indií. Místní obyvatelé jsou přátelští, pohostinní, neustále se usmívající a svůj životní styl kompletně podřizují svému náboženství. Postoj místních vůči turistům je bezesporu kladný. Místní milují turisty, ale také jejich peníze, které se snaží získat pro sebe ať už tím, že si u jejich stánku koupíte skvělé čerstvé ovoce, nebo se ubytujete v jejich domečku. Téměř se všemi obyvateli se dorozumíte anglicky. A jaké jsou další vlastnosti obyvatel Srí Lanky?

Leťte na Srí Lanku v dobré partě

Jací jsou obyvatelé Srí Lanky

Čas plyne na Srí Lance pomalu, místní nikam nespěchají a to je pro ně naprosto typické. Jako by se neřídili hodinami, ale každý spíš podle svého uvážení. Ze začátku se to zdá jako perfektní vlastnost člověka, později se to ale změní spíš v něco, co vás bude pravděpodobně štvát. Potřebujete něco od místních? „Není problém, zítra to bude,“ odpoví vám většina z nich. Zítra je totiž nejčastěji používané příslovečné určení času. Kdy přestane pršet? Zítra. Kdy už bude fungovat internet? Zítra! Kdy opravíte protékající záchod? Samozřejmě že zítra. Jenže v takovém případě je zítra bez nadsázky něco mezi nikdy a nekonečnem. Pokud se však nejedná o něco, z čeho by mohla kápnout nějaká ta rupie, to by zítřek mohl skutečně klapnout. Zkrátka, spolehlivost u místních nečekejte.

Všichni obyvatelé ostrova žijí teď a tady. Na rozdíl od nás Evropanů nikdo příliš nepřemýšlí do budoucna a víceméně žijí ze dne na den. Pokud se někoho zeptáte, co plánuje na příští týden, nejspíš se jen pousměje a řekne, že uvidí. Nevýhodou tohoto smýšlení je fakt, že se bohužel týká i nakládání s penězi. Místní peníze v kapse neudrží a mají tendenci je utrácet. Nejčastěji za věci, které vlastně vůbec nepotřebují. Při otázkách typu, proč nemyslí na budoucnost, vám odpoví, že nikdy nevíš, kdy z tohoto světa odejdeš, a proto si musí užívat právě probíhající den. Easy going lifestyle. Srílančané jsou upřímní a nestydí se. Naprosto bez okolků vám řeknou narovinu to dobré i zlé. Je tak běžné, že vám během rozhovoru pochválí oblečení, ale zároveň doporučí, že byste měli zhubnout, aby se vám lépe lezlo na palmu pro kokosy. Pravý opak platí v milostném životě. Pro místní je tabu vyznávat lásku na veřejnosti. Proto jsou mladé páry nuceni své vášně schovávat mezi bujnou vegetací ostrova tak, aby je v ideálním případě nikdo nespatřil.

Neostýchají se vás pozvat k sobě domů, ukázat kde a jak žijí, které plodiny pěstují, a nakonec vás pozvat na oběd či večeři. Jsou totiž velice pohostinní a obecně platí pravidlo, čím chudší je rodina, tím více je k hostům pohostinná. Pokud takovéto pozvání přijmete, nezalekněte se jedné zajímavé skutečnosti. Nejprve totiž jedí hosté a až potom hostitelé. Toto je hluboce zakořeněno v historii, proto se nesnažte přesvědčovat hostitele, aby se s vámi najedl, byla by to marná snaha.

Velice rádi vám pomůžou a poradí v nesnázích. Ať už vám dojde benzín na motorce, nebo nemůžete najít zastávku autobusů, berou jako svoji osobní povinnost vám pomoci. V takovýchto případech od vás ani nečekají žádnou úplatu. Jste hosté jejich ostrova a chtějí, abyste si pobyt maximálně užili.

Postavení mužů a žen ve společnosti

Srí Lanka patří k těm zemím světa, které zastávají tradiční hodnoty života a tím vytváří propastné rozdíly mezi muži a ženami. Do jisté míry je to způsobeno stylem života, kterým místní žijí již po staletí stejně a pravděpodobně ještě dlouho žít budou.

Muži pracují, aby zabezpečili rodinu po finanční stránce. Ženy se starají o domácnost a děti. Ženy pracují jen ve výjimečných případech a je to spíše raritou. Nemyslete si však, že muž odpracuje osm hodin a pak se jde věnovat rodině. Na Srí Lance dělá každý to, co umí. Většinu denního času tak muži tráví mimo svůj domov a věnují se aktivitám přinášející peníze do domácnosti. Ženy mezitím nakupují potraviny, vaří, uklízí a scházejí se společně s dalšími ženami. Debatují, jaké curry zrovna vaří apod.

Muži zásadně netráví čas společně s ženami, pokud se zrovna nejedná o rodinný výlet. Na ostrově se tak scházejí muži a ženy zvlášť. To je způsobeno extrémní žárlivostí mezi partnery, kdy je schopen muž žárlit i na doktora vyšetřujícího jeho manželku.

Zajímavostí je také fakt, že ženy na ostrově nesmí požívat alkohol, a dokonce jej nemohou ani koupit.

Školy a školní docházka

Dnes je školní docházka na Srí Lance již povinná. Školy jsou zdarma, a to od základní školy až po univerzitu. Každý student ve škole musí mít školní uniformu, která je nejčastěji bílá a doplněná o kravatu v barvách školy. Děvčata musí mít svázané vlasy do copánků. Bez dodržení tohoto dress kódu není student vpuštěn do školy. Jelikož jsou na Srí Lance celkem tři úřední jazyky (sinhálština, tamilština, angličtina), jsou všechny tři předmětem výuky, aby se místní obyvatelstvo dokázalo společně domluvit.

Školy se na ostrově dělí do celkem tří tříd. Základní škola startuje dovršením pěti let a má dva stupně s celkovým počtem jedenácti ročníků. Další třída vzdělání je přípravna na univerzitu, která má celkem tři ročníky a pak univerzita samotná. Všechny typy škol svým studentům poskytují zdarma studijní materiály a v případě univerzit přispívají též na dopravu a ubytování. Na místní poměry je tato služba skvělý pokrok.

Náboženství

Náboženství je pro místní prioritou číslo jedna. Všichni obyvatelé jsou velice nábožensky založení a těžko byste hledali někoho, kdo se k nějaké víře nepřiklání. Místní svému náboženství zcela přizpůsobí svůj životní styl a o své víře jsou hluboce přesvědčeni. Proto je nesmírně důležité jejich víru respektovat a chovat se s úctou.

Na ostrově jsou zastoupena čtyři hlavní náboženství: buddhismus (70 % obyvatel), hinduismus (15 %), islám (10 %) a křesťanství (5 %). Zajímavé a krásné je to, že i přes rozdílné víry spolu obyvatelé Srí Lanky dnes již žijí v poklidu a navzájem se respektují.

Buddhismus

Srí Lanka byla nejprve hinduistickou zemí, jak se obecně málo ví. Praví se, že buddhismus na Srí Lanku zavlekl jeden z indických králů spolu s mnichy už ve třetím století. Podařilo se mu přesvědčit drtivou většinu obyvatel, kteří přijali buddhismus jako svoje náboženství a hinduismus se tak vyskytoval jen v drobné míře na severu a východě ostrova. Společně s vizí buddhistického učení přivezl indický král také odnož stromu bódhi, pod kterým strávil svoje poslední chvíle samotný Buddha, než došel k osvícení. Proto tento strom najdete téměř v každém budhistickém chrámu ověšen několika praporky.

Místní věří v reinkarnaci a Buddhu považují za svého životního učitele. Smyslem jejich života je, že pokud budou žít v souladu s buddhismem, reinkarnují se do lepšího života. Jsou naprosto dokonale spojeni s přírodou a respektují všechno živé. Proto je naprosto běžné vidět krátkou modlitbu ke stromu před tím, než vám z něho shodí pár čerstvých kokosů.

Soška Buddhy je základ všeho. Jste-li buddhista, máte doma jeho sošku, ideálně blikající. U sošky Buddhy je vždy něco jako pietní místo, spousta svíček, vonných kouřových tyčinek, trocha rýže a zcela jistě také květiny. Samozřejmostí jsou rituály, a to klidně každý den. Pro místní je poctou, pokud turisty na takovýto rituál mohou pozvat a turista se zúčastní. Odmítnutí by byl konec konců hřích, protože je to silný okamžik, který stojí za to zažít.

Díky tomu, že je buddhismus zakořeněn hluboko v historii, je na Srí Lance dodnes zastoupen v největší míře a uctívají ho hlavně původní obyvatelé Srí Lanky, takzvaní Sinhálci.

Hinduismus

Hinduismus se na ostrově uctíval jako první náboženství vůbec. Poté, co většina obyvatel konvertovala k buddhismu, se hinduismus vyskytoval jen v severní a východní části ostrova, kde pobývali takzvaní Tamilové. Tamilové pochází z Indie a jedná se o dnes druhé největší etnikum na ostrově. Nutno dodat, že se toto etnikum značně rozrostlo v době anglické kolonizace, kdy bylo na ostrov přiváženo jako levnější pracovní síla na čajové plantáže. Dodnes Tamilové pracují zejména na čajových plantážích a stali se tak většinovým obyvatelstvem hornatého středu ostrova, kde jsou ty nejlepší podmínky pro pěstování čaje. V těchto oblastech tak najdeme hinduistické chrámy a celé hindu vesničky nejčastěji. Místní nejvíce uctívají boha Šivu, kterého spatříte v každém chrámu či svatyni.

Křesťanství

Křesťanství na Srí Lance zažilo rozmach v době, kdy ostrov začali kolonizovat Portugalci. Ti se snažili konvertovat ostrovany na svoji víru. Jelikož cílem Portugalců bylo vybudovat důležité námořní uzle, najdeme dnes křesťanství právě v místech přístavů a říčních kanálů. Nejvíce pak v rybářské oblasti Negombo, u které se nachází letiště. V tomto městě je umístěn také největší křesťanský kostel Panny Marie, kde probíhají každodenní večerní mše.

Při projíždění ostrova narazíte na křesťanství dnes již minimálně. Kromě zmíněného Negomba a hlavního města Colombo zůstalo pouze několik malých křesťanských vesniček.

Islám

Islám se na tomto ostrově objevil díky arabským obchodníkům, kteří na ostrově v minulosti zakotvili. Postupně se přidávali další, až víra začala pronikat mezi místní obyvatele, kteří v tomto náboženství také našli zalíbení. Muslimy najdeme převážně na východním pobřeží Srí Lanky. Ale nejen tam, narazit na ně můžete prakticky kdekoliv na ostrově.

Autory textu jsou Zdeněk a Žaneta Neprašovi, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.

Leťte na Srí Lanku v dobré partě

Vážíme si vašeho soukromí

Pomocí cookies analyzujeme návštěvnost, přizpůsobujeme obsah a reklamy podle vašich potřeb. Kliknutím na „Přijmout“ vyjadřujete souhlas s tím, že cookies používáme.