Sambar indický

(lat. Rusa unicolor unicolor, angl. Sri Lankan sambar deer)

Popis

Sambar indický je třetím největším jelenem na světě (větší je pouze los a sob). Vyskytuje se v oblasti jihovýchodní Asie a na indickém subkontinentu. V kohoutku dorůstá sambar výšky 102–160 cm a dosahuje váhy 100 až 350 kg. Jeho tělo měří 1,6–2,7 m s 22–35 cm dlouhým ocasem.

Barva srsti je variabilní v závislosti na prostředí, ve kterém žije. Může mít barvu od žluto-hnědé do tmavě šedé, některé poddruhy mohou mít hnědé tečky na zadku nebo spodních částech těla. Sambar má také hustou „hřívu“ na krku, která je více viditelná u samců. Ocas je na jelena relativně dlouhý, zbarvený shora černě a zespoda bíle. Robustní paroží mají pouze samci a každoročně ho shazují. U dospělých jedinců může být dlouhé až 110 cm. Dospělí samci a březí nebo kojící samice mají zhruba v půlce krku krvavě červenou lysinu. Jedná se o kožní žlázu.

Sambar obývá široké spektrum biotopů, od tropických sezónních lesů po deštné pralesy. Nejraději vyhledává místa s hustou vegetací, listnatými keři a travinami. Najdeme ho po celém ostrově. Je to otužilé zvíře, které se může vyskytovat až do nadmořské výšky 3 500 m n. m.

Sambaři se často sdružují u vody, rádi se koupají a jsou to velmi dobří plavci. Aktivní jsou převážně za soumraku a v noci. Stávají se kořistí tygrů, lvů (nikoliv na Srí Lance, tam lvi ani tygři nejsou) a krokodýlů bahenních. Mladé nebo nemocné jedince loví levhart. V zajetí se sambar dožívá okolo 28 let, v přírodě jen zřídkakdy více než 12 let.

Stádo

Samci žijí po většinu roku samotářsky, samice s mláďaty se sdružují do malých stád o zhruba 16 jedincích. Někdy se ale vyskytují i neobvykle malá stáda skládající se jen z dospělé samice, mláďat a podřízené nedospělé samice. V chráněných oblastech a parcích se sambaři naopak sdružují do velkých stád. V případě nebezpečí se samci brání parožím a samice kopanci předních nohou.

Potrava

Primárně žijí sambaři v lesích, kde se živí různými druhy trav, výhonky, ovocem, listím, vodními rostlinami a okusováním keřů a stromů. Patří mezi přežvýkavce, mají čtyřdílný žaludek (bachor, čepec, kniha, slez). V bachoru se potrava hromadí, mechanicky zpracovává, štěpí pomocí symbiotické mikroflóry (bakterie, prvoci, houby) a pak dělí podle velikosti částic. Největší částice jdou zpět do tlamy a jsou znovu přežvýkány. Tento proces se několikrát opakuje a potrava postupuje do další části žaludku. Zvíře tráví látky, které bakterie a prvoci vytvořili z přijaté potravy.

Rozmnožování

Sambaři se rozmnožují během celého roku. Samci si vytváří teritoria, jsou to malé plochy země, kterou samci rozryjí parožím a označkují močí. Potom se tam různě předvádí a válí se v prachu nebo bahně. Tím se snaží získat samice k páření. Na rozdíl od dalších druhů jelenů si samci sambarů nevytváří harém samic.

Při boji se samci do sebe zaklesnou parožím a přetlačují se. Samice se mezitím pohybují mezi samčími teritorii a hledají vhodného samce k páření. Říje samic trvá okolo 18 dní a březost je dlouhá 8 měsíců. Běžně se rodí jen jedno mládě, ve 2 % případů dvojčata. Při narození váží mládě 5–8 kg, ve věku 5–14 dní začíná postupně přijímat pevnou stravu a ve věku jednoho měsíce začíná přežvykovat.

I když samice nemají parohy, jsou schopné ubránit mláďata před většinou predátorů. Stoupnou si na zadní nohy a předníma se snaží kopnout nepřítele.

Komunikace

Jako ostatní jeleni jsou sambaři spíše tiší živočichové, takže se příliš hlasově neprojevují. Před nebezpečím se navzájem varují zadupáním a krátkým pronikavým křikem.

Častěji využívaný způsob komunikace je zanechávání pachových značek. Značkují hlavně samci v době rozmnožování, kdy hrabou parožím v půdě nasáklé močí a pak se otírají o kmeny stromů. Často si stoupají jen na zadní nohy a snaží se dosáhnout až na větve. Samci také značkují sami sebe rozstřikováním své moči na krk a na hlavu.

Zajímavosti

  • Genetická analýza ukázala, že nejbližší žijící příbuzný sambara indického je pravděpodobně sambar ostrovní obývající Indonésii. To podporuje zprávy, že se tyto druhy kříží za vzniku plodných hybridů.
  • Sambaři byli v minulosti dovezeni do Austrálie, na Nový Zéland a do USA.
  • Variabilita ve velikosti a zbarvení byla příčinou používání zhruba 40 synonymních pojmenování tohoto druhu. Pojmenování sambar se používá také pro další druhy jelenů (někdy se píše sambur nebo sambhur).
  • V současnosti je rozlišováno 7 poddruhů. Populace žijící na Srí Lance a Indii je největším poddruhem sambara indického.
  • Tygři na lovu lákají sambary napodobováním jejich volání.
  • Na Taiwanu se sambaři a jeleni sika chovají na farmách pro paroží, ze kterého se vyrábí střenky nožů a ručních zbraní.

Autorkou textu je Magda Starcová, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.

Vážíme si vašeho soukromí

Pomocí cookies analyzujeme návštěvnost, přizpůsobujeme obsah a reklamy podle vašich potřeb. Kliknutím na „Přijmout“ vyjadřujete souhlas s tím, že cookies používáme.