Hadilov písař

(lat. Sagittarius serpentarius, angl. secretary bird)

Popis

Hadilov písař je poměrně velký dravý pták, který je africkým endemitem. Dosahuje výšky okolo 1,3 m. Připomíná dravce, ale má dlouhé štíhlé nohy, pro potravu se proto musí shýbat. Dospělí ptáci mají na tvářích kůži bez peří, která je zbarvena červeně. Na hlavě mají chocholku per, kterou vztyčují při rozrušení.

Vyskytují se v otevřených biotopech, jako jsou savany. Většinu dne tráví na zemi, ale před soumrakem se stahují na akácie, kde nocují. Dobře se přizpůsobili zemědělsky obdělávané krajině, kde se jako kořist vyskytují hlavně hlodavci.

Sociální uspořádání

Žijí většinou solitérně a v párech, rodiče s mláďaty tvoří rodinnou skupinu.

Potrava

Hadilovi loví potravu na zemi tak, že chodí, dupají okolo vegetace a plaší různé živočichy. Loví hmyz, hady, myši, želvy, mladé ptáky, ptačí vejce i uhynulá zvířata. Vyskytly se i případy, kdy zabili mládě gazely. Větší a nebezpečnější kořist, jako jsou jedovatí hadi, zabíjí skokem na záda a zlomením páteře nebo krku. Během požárů čekají na kraji ohně a chytají prchající zvířata. Potravu polykají většinou vcelku anebo trhají na kusy. Většinou loví ve dvojicích nebo rodinných skupinách. Důležitost hadů v potravě hadilovů byla v minulosti zveličována, odtud také jejich název, ale je pravda, že jako potrava jim slouží např. i kobry nebo zmije.

Rozmnožování

Ptáci tvoří monogamní páry, které spolu zůstávají i poté, co mláďata odrostou. Během námluv provádí hadilovi zásnubní tance, různě se předvádí, honí se s roztaženými křídly a křičí. Hnízda si staví nejčastěji na akáciích, jsou široká 2,5 m a hluboká 30 cm. Do něj samice klade 1–3 vejce. Rodiče krmí mláďata natrávenou potravou. Pro mladé hadilovy představují nebezpečí hlavně vrány, havrani, zoborožci, velké sovy a luňáci.

Komunikace

Dorozumívají se mezi sebou převážně prostřednictvím zvuků.

Zajímavosti

  • Hadilov písař je vyobrazen na státním znaku Súdánu a Jihoafrické republiky, kde symbolizuje ostražitost, vojenskou sílu, vzestup a pýchu Jihoafrické republiky. Také je často zobrazován na poštovních známkách mnoha afrických států. Doposud se hadilov objevil na 65 známkách 30 různých zemí.
  • V Africe je obdivován pro svůj nápadný vzhled a schopnost vypořádat se s hady a dalšími škůdci. Proto je někdy ochočován a cvičen na ochranu hospodářství. Afričané mu přezdívají ďáblův kůň.
  • Český název hadilov poukazuje na schopnost lovit hady, písař zase na složenou chocholku, která připomíná písaře s perem za uchem. Anglický název „secretary bird" se dá vysvětlit obdobně. Další hypotéza tvrdí, že „secretary" je z francouzské zkomoleniny arabského slova saqr-et-tair, které znamená pták – lovec.
  • Latinský název saggitarius znamená lukostřelec a poukazuje na chocholku, kde jednotlivá pera připomínají šípy, serpentarius opět poukazuje na lov hadů. Alternativní teorie říká, že jméno může odkazovat na poslední dvě znamení zvěrokruhu – střelce a hadonoše.

Autorkou textu je Magda Starcová, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.

Vážíme si vašeho soukromí

Pomocí cookies analyzujeme návštěvnost, přizpůsobujeme obsah a reklamy podle vašich potřeb. Kliknutím na „Přijmout“ vyjadřujete souhlas s tím, že cookies používáme.