Gekon domácí

(lat. Hemidactylus mabouia, angl. Afro-American house gecko, tropical house gecko nebo cosmopolitan house gecko)

Popis

Gekon domácí je menší druh gekona, který dorůstá délky 12–15 cm. Jako většina gekonů je aktivní v noci. Vyskytuje se v savanách, pouštích, deštných pralesech i ve městech.

Výborně šplhá po kamenech, vegetaci, ale i po hladkých zdech domů. To mu umožňují přísavné lamely na spodní straně rozšířených prstů. Jsou to do řad uspořádané šupiny s malými háčky, které se na základě změny tlaku krve přisávají k povrchu. Novější hypotéza říká, že gekona drží na povrchu Van der Waalsova síla (typ chemické vazby mezi molekulami), která vzniká mezi háčky a povrchem.

Na hlavě má gekon velké oči se štěrbinovitou zornicí. Jsou kryté srostlými nepohyblivými průhlednými očními víčky. Protože nemohou mrkat, čistí si oči pomocí jazyka, kterým si je olizují. Ocas gekonů je křehký a snadno se odlomí. Toho zvířata využívají při úniku predátorovi, odlomený ocas se ještě nějakou dobu kroutí a poutá pozornost predátora, zatímco gekon uteče. Po nějakém čase mu ocas znovu doroste, není však stejný jako ten původní. Často se liší velikostí šupin a hlavně v sobě nemá páteř. Může se stát, že mu narostou i ocasy dva.

Tělo pokrývá jemná kůže s drobnými šupinami. Při svlékání se stará kůže trhá na kusy, které gekoni požírají. Do určité míry mohou měnit i její barvu, ve dne jsou tmavší a v noci světlejší. Pohlaví se od sebe moc neliší, samci mají na spodní straně stehen femorální (stehenní) póry, které produkují nažloutlý sekret. Gekony loví mnoho drobných živočichů jako např. menší noční šelmy, hadi a také sovy.

Sociální uspořádáni

Jsou to samotářská zvířata, která si vytváří vlastní teritoria, v kterých žijí a loví. Ostatní jedince ze svého území vyhání.

Potrava

Gekoni se živí různým hmyzem, jeho larvami a dalšími bezobratlými. Nejčastěji to jsou pavouci, švábi, kobylky, sarančata, štíři atd. Nepohrdnou ale ani jinými gekony. Při lovu využívají svůj vynikající zrak.

Rozmnožování

Samice kladou jen dvě vejce, která někdy lepí k podkladu. Krátce po nakladení jsou ještě měkká, kožovitá, ale na vzduchu skořápka rychle tvrdne. Při teplotě 28–32 °C se mláďata líhnou po 45–60 dnech. Pohlavní dospělosti dosahují v roce života. Samice klade vejce několikrát ročně.

Zajímavosti

  • Původně se tento druh vyskytoval jen v subsaharské Africe. Lidmi byl ale neúmyslně rozvezen na mnoho míst Severní, Střední i Jižní Ameriky, dostal se také na některé ostrovy v Karibiku.
  • V noci se gekoni často zdržují v blízkosti elektrického osvětlení, kde loví hmyz nalákaný na světlo.
  • Dorozumívají se hlavně prostřednictvím různých zvuků, které mohou být i poměrně hlučné.

Autorkou textu je Magda Starcová, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.

Vážíme si vašeho soukromí

Pomocí cookies analyzujeme návštěvnost, přizpůsobujeme obsah a reklamy podle vašich potřeb. Kliknutím na „Přijmout“ vyjadřujete souhlas s tím, že cookies používáme.