Drop kori

(lat. Ardeotis kori, ang. kori bustard)

Popis

Drop kori je zřejmě nejtěžší pták schopný letu. Samci dorůstají délky 120–150 cm, výšky 70–120 cm a rozpětí jejich křídel je 230–275 cm. Průměrně váží 11–16 kg, výjimečně až 20 kg. Samice jsou menší. Tito ptáci tráví většinu času na zemi, kde si hledají potravu a létání se snaží vyhnout, jak jen to jde. I při nebezpečí nejprve utíkají po zemi a vzlétnou jen v největší tísni.

Zbarvení dropů je převážně šedé s černou chocholkou na hlavě a žlutými končetinami. Žijí v suchých biotopech, jako jsou savany, pastviny a polopouště. Preferují místa blízko vody a s řídkým porostem stromů, kde se skrývají před denním horkem. Stávají se kořistí lvů, levhartů, karakalů, šakalů a orlů. Dožívají se až 26 let.

Sociální uspořádání

Vyskytují se většinou solitérně nebo ve skupinkách, ale příležitostně se mohou sdružovat do větších skupin.

Potrava

Dropi jsou všežraví, živí se hmyzem, plazi, malými savci, ptáky, mršinami, semeny, bobulemi a kořínky. Potravu hledají na zemi, stahují se i k požárům, kde žerou hmyz zabitý ohněm. Požírají také pryskyřici z akácií, buď pro ni samotnou, nebo pro hmyz v ní zachycený.

Rozmnožování

Během námluv se samci předvádí – vydávají dunivé zvuky a nafukují krk až na čtyřnásobek. Také načepýří peří na krku a odhalují bílé peří pod ocasem, které může být vidět na dálku až 1 km. Námluvy trvají několik dní a během této doby se samec páří s několika samicemi, které po páření opouští.

Samice postaví hnízdo na zemi a naklade 1–2 vejce, která zahřívá 23 dní. Mláďata zůstávají s matkou až do následujícího roku. Jednou z příčin ohrožení dropů je jejich pomalé množení.

Komunikace

Jsou to spíše tichá zvířata, která nevydávají mnoho zvuků. Při ohrožení mláďat vydávají varovný bručivý zvuk. Když se cítí ohroženi, produkují chrčivý zvuk, předklání se a roztahují křídla a ocas, aby se zdáli větší a odradili tak nepřítele.

Zajímavosti

  • Dropi mají mutualistický vztah (vzájemně prospěšný) s vlhou núbijskou (Merops nubicus), která jim často sedí na zádech. Drop při chození v trávě plaší hmyz, který vlha loví a na oplátku dává pozor na predátory.
  • Dropi jsou stále poměrně početní a považováni za málo ohrožený druh. Za posledních deset let ale jejich početnost klesla o 30 %. Jsou ohroženi hlavně pytlačením, ničením životního prostředí zemědělstvím, pasením dobytka a také kolizí s elektrickým vedením. Občas jsou loveni pro maso.

Autorkou textu je Magda Starcová, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.

Vážíme si vašeho soukromí

Pomocí cookies analyzujeme návštěvnost, přizpůsobujeme obsah a reklamy podle vašich potřeb. Kliknutím na „Přijmout“ vyjadřujete souhlas s tím, že cookies používáme.