Agama mwanzae

(lat. Agama mwanzae, angl. Mwanza flat-headed rock agama nebo Spider-Man agama)

Popis

Agamy jsou aktivní během dne, kdy je horko. V době rozmnožování dospělí samci mění barvu. Hlava, krk a ocas se zbarvují zářivě oranžově a tělo tmavě modře. Mimo dobu rozmnožování jsou samci agam nenápadně hnědí. Samice, mláďata a podřízení samci jsou hnědo-zelení. Intenzitu zbarvení také ovlivňuje teplota a nálada zvířete.

V dospělosti dorůstají délky 35–40 cm, z toho připadají až dvě třetiny na jejich dlouhý ocas. Váží okolo 120 g. Samice jsou menší než samci. Agamy umí dobře šplhat po stěnách a skalách.

Agamy jsou nenáročné na prostředí, vyskytují se v savanách, suchých lesích, ale také na okrajích měst. Preferují místa, kde se nachází nějaký vyvýšený bod, odkud může dominantní samec pozorovat svoje teritorium. Agamy jsou potravou hlavně pro hady. Dožívají se 3–10 let.

Sociální uspořádání

Samci agam si zabírají malé území, kde vytváří vlastní teritorium. Označují si ho opticky – svým výrazným zbarvením a také nápadným chováním. Samec velmi agresivně vyhání další dospělé samce, aby si udržel harém čítající až 20 samiček.

Potrava

Agamy se živí hmyzem, jako jsou cvrčci, kobylky a brouci. Velcí jedinci jsou schopni sežrat i malé savce a plazy.

Rozmnožování

Dominantní samec si na svém území hlídá harém samiček. Při vniknutí jiného samce do jeho teritoria mu nejdříve vyhrožuje kýváním hlavy, uskakováním do stran a nakonec může dojít až k boji. Při něm se jedinci švihají ocasy, tímto způsobem si mohou uštědřit i vážná poranění. Poražený jedinec je vyhnán z teritoria.

Zajímavé jsou námluvy, kdy samec kývá hlavou a obchází samici. Nesměle se ji snaží chytit za krk, a pokud je samice svolná k páření, prohne hřbet. Samotné páření agam trvá asi 2 minuty. Do vyhrabané nory samice klade 9–13 vajec a samotná inkubace trvá v rozmezí 52–91 dnů (při teplotě 25–31 ºC). Teplota v hnízdě ovlivňuje také pohlaví zárodku. Při 29–30 °C se líhnou skoro jen samci, zatímco při 26–27 °C jen samičky.

Vylíhlá mláďata agam měří asi 10 cm, v prvních týdnech života žijí skrytí v podrostu v teritoriu rodičů. Pak se začínají sdružovat do skupin, z kterých se rekrutují budoucí dominantní samci.

Komunikace

Agamy jsou společenská zvířata, která se mezi sebou dorozumívají hlavně zrakově. Používají k tomu různé postoje a pohyby. Jejich aktuální náladu signalizuje intenzita jejich zbarvení.

Zajímavosti

  • Podřízení samci jsou zbarveni nenápadně a snaží se „tvářit“ jako samičky, jen tak jsou v teritoriu tolerováni dominantním samcem.
  • Agamy jsou díky svému zajímavému společenskému životu často chovány v teráriích.

Autorkou textu je Magda Starcová, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.

Vážíme si vašeho soukromí

Pomocí cookies analyzujeme návštěvnost, přizpůsobujeme obsah a reklamy podle vašich potřeb. Kliknutím na „Přijmout“ vyjadřujete souhlas s tím, že cookies používáme.