Turecká měna, směnárny a placení
V Turecku se platí tureckými lirami. Zkratka měny je YTL, tedy Yeni Tűrk Lirasi, nová turecká lira. Přívlastek „nová“ odkazuje na denominaci z roku 2005 v poměru 1 : 1 000 000, při které bylo z cen a z bankovek škrtnuto šest nul. Do té doby bylo snadné být v Turecku milionářem.
Leťte do Turecka v dobré partě
Aktuální kurz ČNB:
- Turecká lira: 1 TRY= 0.69 CZK
Turecko je z hlediska bankovního sektoru na podobné úrovni jako vyspělé evropské země. Ve velkých obchodech, u benzínových pump a na podobných místech je placení kartou zcela běžné. Tak běžné, že u benzínových pump není ani zvykem tuto skutečnost viditelně inzerovat. Též bankomaty jsou bez problémů přístupné všude ve městech a často i u turistických památek. Pokud do Turecka cestujete po zemi, potkáte první bankomat hned na hraničním přechodu Kapikkule, pokud přiletíte letadlem, na Atatűrkově letišti v Istanbulu je jich hned několik.
Dáváte-li přednost hotovosti, též bez problémů najdete dostatek směnáren všude, kde je potřebujete. V Istanbulu jsou směnárny soustředěny například na ulici Divan Yolu poblíž Osmanovy mešity. Ve směnárnách vám smění všechny běžné měny, nejpraktičtější jsou pochopitelně eura, popřípadě americké dolary. Ve velkých směnárnách ve městech se občas může podařit směnit i přímo české koruny, není však rozumné na to spoléhat. Naopak eura vám často vymění i neoficiálně, v hospodě, v trafice, u holiče či v pekárně. Stačí se zeptat a místní určitě někoho najdou.
Některé služby, například ubytování v kempu či útratu v restauraci lze často platit přímo v eurech. Většinou na tom ani moc neproděláte, ale lepší je se na kurzu předem domluvit. Naopak státní služby, především vstupné do památek, je nutné platit výhradně v tureckých lirách.
Ceny v Turecku
Cenová hladina je v Turecku na úrovni podobné České republice, spíše je zde o něco málo dráž. U potravin v obchodech je mnohem větší rozdíl mezi potravinami místními (ty jsou jakžtakž levné) a dováženými. Levné je ovoce, zelenina, ale třeba také různé sušenky, čokolády a sladkosti. Trvanlivé potraviny jsou spíš dražší než v ČR. Za rychlý oběd v hospodě pro místní zaplatíte kolem pěti lir, chcete-li posedět v hospodě na pěkném a turistickém místě, počítejte spíše s dvojnásobnou cenou.
Podstatnou položku ve vašich výdajích může tvořit vstupné do památek. Jednotlivé vstupné zase až tak drahé není, ale památek je v Turecku mnoho a platí se skoro za všechno. A tak se celkové výdaje za vstupy na klasickém poznávacím okruhu po Turecku mohou klidně vyšplhat na částku přes 100 euro. Navíc v Turecku neexistují žádné slevy pro skupiny, studenty a podobně (respektive studentské slevy existují, ale týkají se jen tureckých studentů). Jednotlivé vstupné do památek se pohybuje od 3 do 20 lir. Výrazně dražší jsou vyhlášené památky na západě a jihu země (Efes, Pamukkale, Trója, Pergamon, Aspendos, památky v Istanbulu). U méně vyhlášených památek či památek na východě země toho často uvidíte za méně peněz mnohem více.
Autorem textu je Tomáš Vaníček, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.