Turistické hotely - Baťůžkářské hotely - Místní hotely - Kempy - Volné táboření
Turistické hotely
Pro koho je Turecko jen další čárkou v seznamu navštívených zemí, ten může spát v turistických hotelech umístěných převážně na pobřeží a v centrech velkých měst. Hotely vypadají stejně jako kdekoli jinde ve světě a jsou i stejně drahé. Proto nemá smysl o nich více psát.
Leťte do Turecka v dobré partě
Baťůžkářské hotely
Turecko je země velmi vhodná pro cestování s batůžkem na vlastní pěst. Na několika místech země najdete „baťůžkářská ghetta“, kde se za rozumný peníz vyspíte, podíváte se na internet, vyperete oblečení a pokecáte se stejně „postiženými“ lidmi z Austrálie, Izraele nebo Jižní Ameriky.
Mluví se zde anglicky, na turečtinu moc nenarazíte a s Tureckem jako takovým nemají tato místa moc společného. I když se tak občas snaží tvářit. Nejoblíbenější místa pro baťůžkáře, kde určitě podobné ubytování bez problémů a bez předchozích rezervací naleznete, jsou centrum Istanbulu (čtvrť Sultanahmed), údolí Gőreme, Pamukkale, město Selçuk u Efesu či přímořské vesnice Olympos a Çirali na jihozápad od Antalye. Ve východní části země pak třeba vesnice Serim Bayir pod sopkou Nemrut (tou s kráterovými jezery u jezera Van), nebo vesnice Barhal na jižní straně pohoří Kačkar a vesnice Ayder na jeho severní straně.
Mezi nejoblíbenějšími baťůžkářskými místy jezdí dokonce speciální přímé autobusy (například Gőreme-Pamukkale, Gőreme-Olympos, Olympos-Istanbul). Firma Fez travel dokonce provozuje jakousi okružní linku (Istanbul-Gőreme-Olympos-Pamukkale-Selcuk-Canakkale-Istanbul), na kterou lze zakoupit jakousi formu permanentky a vystupovat i nastupovat (hop on/hop off), kde se vám zlíbí. Je to pohodlné, jednoduché, ale určitě ne levnější než cestování běžnými spoji.
Místní hotely
Ani v neturistických místech nemusíte mít obavu, že byste museli spát na ulici nebo že by výdaje za přespání nějak zásadně provětraly vaši peněženku. Turci jsou odjakživa kočovný národ a hodně cestují i dnes. A tak v téměř každém tureckém městě najdete dostatek hotelů ve všech možných kategoriích. Pokud vám stačí skrovné vybavení, postel, stolek, sprcha a záchod na chodbě, nemusíte se přespání v tureckých městech bát.
Kempy v Turecku
Kempy v Turecku existují a jejich úroveň je velmi rozdílná. Lze zde nalézt kempy evropského typu za evropské ceny. Hlavně u pobřeží, poblíž památek a poblíž hlavních turistických tras. Vybavení mnoha kempů je však daleko skromnější, často jeden turecký záchod, jedna sprcha (studená, ale při místních teplotách to nevadí) a prašný plácek na postavení stanu. Ceny jsou pak též přiměřeně nižší.
Běžnou tureckou praxí je, že poblíž hospody umístěné na pěkném místě je i plac na postavení stanů. Když si dáte v hospodě jídlo či pivo, můžete si stan postavit a využít zázemí hospody (záchod, pitná voda, občas sprcha). Cena za přespání není pevně daná, často se dá přespat i zadarmo, je ovšem určitě slušnost zeptat se, a pokud se spí zadarmo, nechat v hospodě nějakou útratu.
Pokud vám turecký standard kempů stačí, najdete jich v západní části země a podél hlavních turistických tras dostatek. Směrem na východ hustota kempů klesá, přespávání u hospůdek se často stává jedinou možností. Ale vždy něco najdete.
Specifické je pouze velmi zalidněné okolí Istanbulu. Velké kempy na příjezdech do města, o kterých se dočtete i v některých průvodcích, byly do jednoho zrušeny, často přeměněny na uprchlické tábory a podobná zařízení. Jediné možnosti přespání v kempu v rozumném dosahu metropole jsou na pobřeží Černého moře, třeba v letovisku Sariyer. Vzhledem k hustotě dopravy je však třeba počítat minimálně dvě hodiny na dopravu odtud do centra města, ať již veřejnou dopravou nebo vlastním autem. Když k tomu přidáte fakt, že přespání v levném hotelu v centru Istanbulu nestojí o moc víc než přespání v takovémto kempu, zdá se, že jezdit z Istanbulu spát do kempu nemá moc smysl.
Volné táboření, bivak, širák
Oficiálně je volné přespávání v Turecku zakázáno. Neoficiálně je však poměrně běžné a tolerované, že turisté přespávají volně v přírodě na vhodných místech. Problémem však pochopitelně budou exponovaná místa, okolí velkých měst, zvlášť Istanbulu, okolí památek či mořské pobřeží. Pokud se rozhodnete přespat na parkovišti před antickým areálem, budete místní policií nekompromisně vykázáni. Pokud ale přijedete večer na opuštěnou pláž, přespíte a ráno budete pokračovat dál, pravděpodobně to projde.
V méně navštěvovaných místech je volné táboření poměrně běžné. Často vás i policie objeví, ale nevyhodí, přátelsky si popovídají a zase odjedou. Nebo náčelník postaví jednoho člověka vedle vás, aby vás celou noc hlídal před případnými zloději. Nepočítejte ale s tím, že byste v Turecku přespali na romantickém opuštěném místě. Lidé jsou v Turecku všude a rychle vás objeví. První budou děti, pak dorazí dospělí. Sednou si několik metrů od vás a budou několik hodin mlčky pozorovat každý váš pohyb. Takové je Turecko. Komu to vadí, ať si najde hotel nebo evropský oplocený kemp, anebo ať do Turecka nejezdí.
Ve venkovských oblastech a v horách dbejte na to, aby váš pobyt neškodil místním lidem. Neodhazujte odpadky na tábořišti a nevyhazujte je ani do koše v první vesnici. Skončily by v nejbližší rokli. Nepoužívejte mýdlo a saponáty v napajedlech a pramenech, ze kterých pijí domácí zvířata, voda je v Turecku často vzácná. Nezneužívejte pohostinnost místních. Pokud budete pozváni (a budete) na čaj či dokonce na večeři, vhodným dárkem se revanšujte. I když si myslíte, že nejste bohatí, ti, co vás pozvali, jsou pravděpodobně ještě chudší. Oni si dovolenou v Čechách dovolit nemohou, vy dovolenou v Turecku ano.
Autorem textu je Tomáš Vaníček, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.