Hory, turistika a outdoor v Itálii

Italské hory - Outdoor v Alpách - Lyžařská střediska - Horská turistika - Ferraty - Cykloturistika - Paragliding, rafting, kayaking - Jachting - Agroturismus a rybaření - Náboženské poutě

Italské hory

Když se řekne italské hory, zřejmě se vám jako první vybaví Alpy. Toto pohoří se táhne severní částí Itálie od Francie až po Slovinsko.

Jeďte na Lago di Garda v dobré partě

Jeďte do Dolomit v dobré partě

Mezi významné masivy italských Alp patří Dolomity s nejslavnějším a nejkrásnějším horským střediskem této oblasti, Cortina d´Ampezzo.

Od severu Itálie až po Sicílii se vine horský pás Apenin. Tyto hory dosahují téměř 3 000 m, a protože je pohoří stále seizmicky aktivní, jsou v této oblasti častá zemětřesení a erupce. Italské Apeniny jsou trochu ve stínu oblíbených Alp, ale i zde vám má příroda co nabídnout. Do známých a atraktivních částí hor vede vcelku hustá síť dobře značených turistických cest. Na své si přijdou rekreační turisté i horolezci.

Outdoor v italských Alpách

Ať už jste příznivcem letních či zimních sportů, v italských Alpách se nebudete nudit v žádném ročním období. Léto a teplé počasí patří jezerům na úpatí vysokohorských štítů. Až vás opalování a plavání v křišťálově čistých vodách přestane bavit, vyzkoušejte windsurfing, kitesurfing, potápění, jízdu na plachetnicích nebo na šlapadlech.

Pro milovníky cykloturistiky je v nabídce nespočet cyklistických tras. Od těch pohodlnějších v údolích až po adrenalinové zdolávání vysokohorských cest.

Adrenalinoví nadšenci ocení možnosti paraglidingu, raftingu a canyoningu. Jste spíše vyznavači klidnější dovolené? Pak je tu pro vás rybaření, houbaření a agroturismus.

zimní sporty? Symbolem zimní dovolené je pro mnohé lyžování na italských svazích. Perfektní sněhové podmínky, služby na vysoké úrovni a nádherná příroda. To jsou největší taháky italských hor.

Lyžařská střediska

Italské Alpy jsou proslulé mimořádně krásným počasím: oblast se pyšní až 300 slunečnými dny v roce. Lyžařská střediska nabízí přes 3 000 km sjezdovek v nadmořské výšce 570 až 3 550 m. I když je tu krásné a slunečné počasí, nepodceňte pořádné oblečení. Při úpatí kopců se teploty pohybují kolem nuly, ale na sjezdovkách a ve větru může být pocitová teplota až kolem −20 °C. Dostatek sněhu je tu pojištěn ještě sněhovými děly, při výběru lokality k lyžování však věnujte pozornost orientaci sjezdovek. Proč? Především na těch jižně orientovaných může s příchodem jara rychle tát sníh.

Mezi nejhezčí lyžařská střediska patří například tato:

  • Livigno, Alta Valtellina: Na své si zde přijdou freerideři, začátečníci i pokročilí lyžaři i rodiny s dětmi. Po lyžování jistě oceníte lázeňské a bazénové centrum Aquagranda Wellness Park.
  • Valle Isarco, Dolomiti Superski: Toto středisko je jedno z nejdostupnějších italských lyžařských středisek z hlediska vzdálenosti z ČR i příznivých cen. Užijete si zde také možnost bruslení, sáňkování na nové dráze v Maranze, curling, bazény nebo jízdu na koni.
  • Sella Ronda: Tento lyžařský okruh Sella Ronda je jedním z největších lákadel v Dolomitech. V samotném středu leží horský masiv Gruppo del Sella. Užijí si ho milovníci klidných sjezdů i adrenalinoví nadšenci.
  • Madonna di Campiglio: Středisko je propojené panoramatickou kabinovou lanovkou s městem jménem Pinzolo. Tratě nabízí těžkou, střední i lehkou obtížnost pro děti a začátečníky.
  • Cortina d´Ampezzo: Cortina d'Ampezzo je středisko známé především jako legendární dějiště zimních olympijských her z roku 1956. Těšit se můžete na ty nejkrásnější sjezdovky celé Itálie.

Lyžařských středisek je tu ale nepřeberné množství. Zapátrejte na internetu a vyberte si podle vlastního vkusu a cenových možností.

Horská turistika

Italské vysokohorské masivy nezahálí ani v létě. Ledovce, horské květiny, jezera, kamzícikozorožci. To vše na vás čeká, pokud se vydáte na výšlap do tohoto překrásného koutu Itálie. Vybírat můžete z jednoduchých jednodenních tratí nebo se s batohem vydáte na vícedenní výšlap a přespíte ve stanu. Odměnou vám bude ta nejkrásnější „ložnice” s výhledem na špičky hor a rozkvetlé louky. Tábořit volně v přírodě je zakázáno, proto si dopředu zamluvte místo v kempu.

I když jsou po cestě rozeseté horské chaty, vezměte si s sebou vždy dostatek jídla a pití. Nezbytné jsou také pevné a pohodlné boty, funkční oblečení, pláštěnka proti dešti a mobilní telefon s nabitou baterií a uloženým číslem na oblastní záchrannou službu. Vydáte-li se na ledovec, přibalte si mačky, cepín, lano a karabiny. Pokud jste nikdy takovou náročnější túru neabsolvovali, na první výšlap se raději vydejte se zkušeným průvodcem. Ještě v Čechách si sjednejte pojištění, které pokrývá i tyto sportovní aktivity.

Mezi nejhezčí horské turistické trasy v Alpách patří například tyto:

  • vysokohorské území Livigno a oblast italské provincie Sondrio a švýcarského kantonu Graubünden; cestu si naplánujte kolem jezer Lago di Livigno, Lago di Giacomo nebo Lago di Cancano
  • Dolomity s 3 342 m vysokou horou Marmolada
  • jižní okraj Dolomit s dominantními, ledovci zdobenými vrcholy Adamello (3 539 m) a Cima Presanella (3 558 m)

Mezi nejhezčí horské turistické trasy v Apeninách patří například tyto:

  • hora Monte Camicia (2 564 m)
  • masiv Velino-Sirente s horou Monte Velino (2 487 m)
  • masiv Gran Sasso s horou Corno Grande (2 912 m)
  • masiv Majella s horou Monte Acquaviva (2 737 m)

Ferraty

Pokud nejste zrovna zdatní horolezci, ale chcete si užít divokost italských Alp, vydejte se na via ferraty. Systém žebříků a ocelových lan vám pomůže zdolat nejeden vrchol. Cesty jsou stavěné tak, aby zde svou obtížnost našel opravdu každý. S trochou odvahy a fyzické námahy se vám otevřou nezapomenutelné zážitky. Vyzkoušejte ferraty například v okolí hory Marmolady, Lago di Garda nebo vápencové pohoří Brenta. S sebou si nezapomeňte helmu, postroje, sedáky, rukavice a ideálně i sportovní brýle. Náročnost jednotlivých tras je značená podobně jako u sjezdovek: modrá/červená/černá.

Cykloturistika

Itálie nabízí výborné podmínky pro aktivní dovolenou na kolech. Záleží jen na vás, jestli se vydáte na pohodový výlet s rodinou nebo na náročný výšlap do hor. Možností je tu nespočet a vybere si opravdu každý.

Jedním z nejslavnějších alpských průsmyků je Passo dello Stelvio. Zároveň je také jeden z nejvyšších a nejkrásnějších. Další cyklistickou ikonou je Monte Tremalzo, kde nastoupáte desítky kilometrů a odměnou vám bude dechberoucí výhled. Na Sella Ronda si užijete dvě trasy: zelenou pro zkušené bikery a oranžovou pro milovníky sjezdů. U každého okruhu každopádně počítejte s pěti až devíti hodinami jízdy.

Klidnější trasy nabízí Toskánsko, kde se po cestě budete kochat vinicemi, olivovými sady a malebnými vesničkami. Ostrov Elba ocení jak pohodáři, kteří se neženou za kilometry, tak náročnější cyklisté. Projeďte se podél moře nebo vystoupejte na nejvyšší horu Monte Capanne (1 018 m).

Projet na kole můžete celou Itálii od severu k jihu i se všemi jejími ostrovy. Je jen na vás, jakou náročnost si zvolíte.

Paragliding, rafting, kayaking

Milovníci adrenalinu si přijdou v Itálii na své. Země nabízí skvělé podmínky pro paragliding, rafting nebo canoeing. Mezi věhlasná místa každého paraglidisty patří Sella Gruppe, Col Rodella, Sasso Lungo, Belvedere, Pordoi nebo Marmolada. Tyto lokality se nachází v Dolomitech a ideální doba pro jejich návštěvu je konec léta až pozdní podzim.

Rafting si užijete především na řekách ve vyhlášené raftové oblasti severních Dolomit. Isarco, Adige, PassirioNoce jsou řeky pro zkušené vodáky. Zamilujete si je pro jejich divokost i pro nádherné vesničky, které je obklopují.

Dalším adrenalinovým zážitkem, za kterým byste se do Itálie měli vydat, je kayaking. Pro začátečníky i pokročilé je vhodné například jezero Bilancino v Toskánsku, řeka Sieve je pak vhodná pro zkušené kajakáře.

Jachting

[image:right:15433]

Itálii obklopuje 8 000 km pobřeží a pět moří. Proto je jachting jedním z neopomenutelných sportů, za kterými se sem lze vydat. Jachtu si zde můžete pronajmout i s kapitánem nebo připlout na vlastní. Neexistuje téměř žádná hranice v luxusu, ceně i vzdálenosti. Kam až se vydáte a kolik vás to bude stát, to je jen na vás. Na moři můžete strávit celé týdny a stále budete mít co objevovat. Od severně položených Benátek přes Kalábrii, Sicílii, Liparské ostrovy, Neapolský záliv, Sardinii až k Toskánskému pobřeží.

Agroturismus a rybaření

Na italském venkově vládne agroturistika. Jedná se o způsob trávení volného času v typických venkovských podmínkách. Bývá také spojena s často neplacenou prací v zemědělství a napodobováním tradičních venkovských zvyků.

Život v odlehlých částech Itálie bohužel pomalu uvadá. Mladí se stěhují do měst za prací, vesnice chátrají a staří již nemají sílu hospodařit. Aby se odliv pracovní síly alespoň trochu zpomalil, začala vláda podporovat agroturistiku. Cílem je citlivá rekonstrukce zanedbaných usedlostí, aby odpovídala ubytovacímu standardu. Turisté sem jezdí za odpočinkem, užít si klidu místní přírody a rodiny s dětmi se seznamují s chovem ovcí, koz, králíků nebo kuřat. Součástí pobytu je strava založená na místních produktech a samozřejmě lokální víno.

Kam byste se za italskou agroturistikou měli vydat? Zkuste Toskánsko nebo Sardinii.

Rybolov si v Itálii užijete například na řece Pád. Poskytuje pro rybáře podobné podmínky jako v České republice a odměnou jim jsou krásné a velké ryby (například sumec, kapr nebo candát).

Náboženské poutě

V Itálii se nachází 1 763 poutních míst a poutní turistika je zde velice oblíbená.

Pouť svatého Františka z Assisi

Tato pouť měří přibližně 180 km a vede z hory La Verna v severním Toskánsku přes italské Assisi až do Říma. Cesta vede přes místa, která jsou spojená s životem svatého Františka z Assisi. Začíná v kopcovité krajině Toskánska, pokračuje přes Umbrii a končí v regionu Lazio. Protáhnout si ji můžete až na 500 km. Vystoupáte vysoko do hor, do městeček, ke kostelům a klášterům. Po cestě minete krásné vinohrady, lesy, louky, olivové háje a antické památky. Nocovat můžete v penzionech, ve volné přírodě, na farách či v klášterech.

Via Francigena

Pokud si chcete cestu opravdu prodloužit, začněte už v anglickém městě Canterbury a dojděte až do Říma. Vydáte se tak nejstarší křesťanskou poutní trasou, která nese název Via Francigena neboli Cesta Franků. Poutníci a věřící po ní putují až do Vatikánu, ke hrobu apoštola Petra. Putovat můžete nejen pěšky, ale také na kole nebo na koňském hřbetu. Cestu vám usnadní aplikace Via Francigena, která je ke stažení zdarma.

Na svou pouť si nezapomeňte zažádat o pas poutníka. Je to útlá knížka, do které budete dostávat po cestě v záchytných bodech razítka. Pas má spíše upomínkový charakter, ale v některých církevních ubytovnách ho po poutnících vyžadují.

Autorkou textu je Linda Mannelová, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.

Leťte na Sicílii v dobré partě

Jeďte do Toskánska v dobré partě

Vážíme si vašeho soukromí

Pomocí cookies analyzujeme návštěvnost, přizpůsobujeme obsah a reklamy podle vašich potřeb. Kliknutím na „Přijmout“ vyjadřujete souhlas s tím, že cookies používáme.