Letecky - Vlakem - Autobusem - Autem/taxíkem
Letecky
Díky husté síti letišť můžete po Indii velmi jednoduše cestovat letecky. Je to nejpohodlnější a nejrychlejší a někdy i jediná varianta vzhledem k velkým vzdálenostem, které byste jinak vlakem urazili mnohdy až za tři dny. V současné době je vám k dispozici 39 aerolinek zajišťující jak vnitrostátní, tak mezinárodní dopravu. Národním leteckým přepravcem je Air India, velmi spolehlivé jsou soukromé aerolinky, a to: AirAsia, Vistara, IndiGo, SpiceJet. Finančně je letecká doprava oproti té železniční mnohem dražší, ovšem v porovnání s vlakovou mnohem rychlejší a jednodušší (např. v roce 2022 letenka z Dillí do Bombaje stojí průměrně 3 000 Kč – let trvá 4 hodiny, zatímco lístek na vlak 300 Kč – cesta trvá 15 hodin). Vnitrostátní lety si můžete vyhledat například přes Skyscanner.
Vlakem
Cestování vlakem patří v Indii k jedinečným zážitkům a alespoň jedna cesta vlakem by se měla objevit na itineráři každého cestovatele. Železniční síť pokrývá celou Indii, ceny jsou dostupné a zážitek z cesty vlakem neopakovatelný, ať už jedete kamkoliv.
Vlaky v Indii jsou specifické tím, že jsou rozčleněny na mnoho tříd.
Nejnižší třída (general class)
General class je pro ty nejchudší Indy a nejotrlejší Evropany. Stojí doslova pár korun a nabízí pouze místo k sezení, lépe řečeno ke stání, jelikož vlak je ihned zaplněn až po okraj a k sedadlu se tak jako tak nedostanete.
(v roce 2022: 800 km, 13 hodin cesty, 70 Kč)
Sleeper class
Další třída je „sleeper class”, která již nabízí mnohem příjemnější cestování. V ceně jízdenky je lehátko, které se většinou rozkládá navečer. Pokud se vydáte na cesty touto třídou, můžete zažít Indii „naživo”. Vlakem neustále proudí prodejci různých pochutin, čaje, kávy a nápojů. Občas kolem projde žebrák či zametač podlahy a Indové tráví čas živým hovorem či hraním karet. Hlady a nudou určitě neumřete a navíc jízdenka je na naše poměry „za hubičku”.
(2022: 800 km, 13 hodin cesty, okolo 200 Kč)
3AC
Tato třída je cenově mnohem dražší než sleeper class, nabízí však jednou velkou výhodu, která je zejména v létě nedocenitelná, tou je klimatizace. V těchto klimatizovaných vagónech vám poskytnou i ložní prádlo (teplou deku a polštář i s povlečením). Pravidelně vagonem prochází také jídelní servis a projíždí vozík s kávou a čajem.
(2022: 800 km, 13 hodin cesty, okolo 350 Kč)
2AC a 1AC
Dvě nejvyšší třídy mají za úkol poskytnout cestujícímu to nejvyšší možné pohodlí. Není mezi nimi velký rozdíl. V kupé jsou jen čtyři lehátka širší než obvykle, navíc je tu lampička na čtení a také koberec. Káva a čaj jsou v ceně.
(2022: 2A – 800 km, 13 hodin cesty, 500 Kč; 1A – 800 km, 13 hodin cesty, 850 Kč)
70–850 Kč je tedy cenové rozmezí, z jakého si můžete vybrat, chcete-li cestovat z Dillí do Váránasí jedním vlakem.
Na frekventovaných trasách, například do Ágry Dillí, Džajpuru, jezdí rychlovlaky se jménem Shatabdi. Cena je vysoká, ale úměrná servisu a komfortu, ten je na úrovni bussines třídy v letadle.
Nezapomeňte si koupit lístek několik dní před odjezdem, vlaky jsou často přeplněné. Pokud si chcete koupit či zarezervovat lístek přes internet, musíte se zaregistrovat, a k tomu potřebujete mít indické telefonní číslo. Bez něj koupě lístku na vlak přes internet není možná. Více na webu Indian Rail.
Autobusem
Autobusová doprava je v Indii také velmi levná, cenově srovnatelná s tou vlakovou. Autobusy nejsou tak pohodlné, jsou však často jediným způsobem, jak se dostanete do určitých horských oblastí. Silnice jsou místy velmi nebezpečné a řidiči svéhlaví. V Indii jsou jak státní, tak soukromé autobusové společnosti. Můžete se setkat s velkou nabídkou různých druhů autobusů, nenechte se však zmást názvem “Deluxe”, můžete být nemile překvapeni váhavým luxusem, který autobus nabízí. Jindy zase narazíte na nejmodernější Volvo s klimatizací. Úroveň autobusů je s tou evropskou nesrovnatelná. V odlehlých oblastech můžete narazit na opravdové ojetiny s rozviklanými okny a rezavou karosou. Musíte se obrnit pevnými lokty (autobusy bývají přeplněné) a špunty do uší, jelikož si řidiči rádi pouštějí muziku „na plné pecky”.
Dálkové autobusy si lze rezervovat i měsíc předem, a to přímo na autobusových zastávkách nebo u cestovních kanceláří.
Autem/taxíkem
Pronájem auta s řidičem je v Indii běžnou záležitostí, zpravidla ji využívají indičtí turisté. Pokud si pronajmete auto s řidičem, je to ideální a velmi pohodlný způsob, jak během jednoho dne navštívit více míst a vidět více památek. Ve většině měst jsou stání pro taxíky, kde se můžete s řidičem dohodnout na ceně. Další nedílnou součástí cestování po městech jsou rikši (tuk-tuky).
Ve větších indických městech je možné si pronajmout auto bez řidiče, připravte se však na velmi hustou silniční dopravu a fakt, že se indičtí řidiči pravidly zdaleka neřídí. Abyste uspěli na indických silnicích, budete se muset obrnit značnou dávkou trpělivosti, ale i drzosti. K půjčení auta budete muset mít mezinárodní řidičský průkaz a můžete se obrátit např na půjčovny aut Budget nebo také Hertz. Pronájem auta s řidičem vyjde zhruba na 1 000 Kč na den.
Autorkou textu je Kateřina Hapalová, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.