Potřebné cestovní doklady
Cestovní pas s platností přesahující minimálně o šest měsíců dobu návratu. Pro vstup na území Ománu je potřebné vízum, které však vyřídíme až po příletu na letišti.
Očkování
Pro cestu do Ománu není povinné žádné očkování a země nepředstavuje ze zdravotního hlediska výraznější riziko. Přesto lze doporučit očkování proti hepatitidě (žloutence) typu A, případně i B, které se hodí pro cestování obecně. Doporučené je ostatně i pro Českou republiku. Zkontrolujte si také platnost vašeho očkování proti tetanu.
Pitná voda
V Ománu doporučujeme pít balenou vodu, kterou je možné bez problémů koupit na všech místech na trase zájezdu. Vodu z kohoutku lze používat na mytí, čištění zubů, vaření a pití po převaření.
Měna
Oficiálním platidlem je ománský rijál. Jedná se o nominálně druhou nejsilnější měnu na světě (po kuvajtském dináru). Rijál se dělí na tisíciny nazývané bajza, což může pro Evropany zvyklé na dělení měny na setiny být zpočátku trochu problém. V českých směnárnách zpravidla nelze ománský rijál získat. V Ománu není problém směnit americké dolary či eura. Výměna přes dolary vychází obvykle výrazně výhodněji než přes eura. V případě dolarů pamatujte na to, abyste brali bankovky nové emise „s velkými hlavami bez oválů“, staré emise dolarů „s malými hlavami v oválech“ lze směnit jen velmi obtížně. Platební karty a bankomaty v Ománu též fungují. Některé vstupy do památek je dokonce nutné hradit platební kartou.
Aktuální kurzy ČNB
- Ománský rijál: 1 OMR = 60.06 CZK
Čas
V době konání našeho zájezdu je v Ománu o 3 hodiny více než v České republice.
Počasí a vybavení
V termínu zájezdu se vyhneme neúnosným letním vedrům. Teploty budou přibližně připomínat naše léto, mohou se tedy přes den pohybovat mezi 25 a 30 stupni. Zvláště v horách a v poušti bude vysoká intenzita slunečního záření, určitě doma nezapomeňte opalovací krém a pokrývku hlavy. Deště nejsou v tuto dobu v Ománu časté, pokud ale přijdou, mohou být i velmi prudké. Na túry přibalte vhodnou turistickou obuv. Omán je muslimská země a přístup k oblékání je zde tedy konzervativnější než v Evropě. Do Velké mešity v Maskatu jsou nutné dlouhé kalhoty, pro ženy zahalené celé ruce a vlasy, pro muže zahalená ramena. Jinde nejsou žádné striktní zákazy, přesto je nevhodné pohybovat se po městech v kraťasech. V přírodě jsou naopak krátké kalhoty běžné. Počítejte s tím, že veřejné pláže v Ománu jsou zcela bez vybavení.
Přečíst si můžete také obecná doporučení, jak zabalit na zájezd.
Elektřina
Napětí 220 V, zásuvky jsou britského typu, tj. tříkolíčkové hranaté, je potřeba adaptér.