Podrobnosti k zájezdu Nepál – trek pod Mount Everest
Potřebné cestovní doklady
Cestovní pas s platností přesahující minimálně o šest měsíců dobu návratu. Pro vstup na území Nepálu je potřebné vízum, které však vyřídíme až po příletu na letišti. Je proto potřeba nechat si v pase minimálně celou jednu volnou dvoustránku.
Očkování
Pro cestu do Nepálu není povinné žádné očkování. Doporučené očkování konzultujte s lékařem cestovní medicíny, který má vždy nejaktuálnější informace a poradí i s ohledem na zdraví konkrétního člověka. Obecně lze doporučit očkování proti hepatitidě (žloutence) typu A, případně i B, které se hodí všude ve světě. Doporučené je ostatně i pro Českou republiku. Dále můžete zvážit očkování proti břišnímu tyfu a zkontrolujte si také platnost vašeho očkování proti tetanu.
Pitná voda
Vodu z přírodních zdrojů, stejně jako vodu z vodovodu, vždy dezinfikujte přípravky pro sterilizaci vody (doporučujeme kapky Sanosil) nebo vodu filtrujte (např. vodní filtr Sawyer). Jinak je možno v Káthmándú, ale i kdykoliv na treku koupit balenou vodu, na treku jsou ale ceny poměrně vysoké.
Měna
V Nepálu se platí nepálskými rupiemi (NPR). Nejvhodnější k výměně jsou americké dolary. Eura nemusí směnit všechny směnárny a pravděpodobně při jejich výměně dostanete horší kurz, navíc pro placení nepálských víz jsou americké dolary nutné (eura ani jinou měnu nelze použít). Bankovky by měly být nové a nepoškozené, za bankovky nižších hodnot je někdy nabízen méně výhodný kurz. Pamatujte na to, abyste brali bankovky nové emise „s velkými hlavami bez oválů“, staré emise dolarů „s malými hlavami v oválech“ v Nepálu neberou. Běžné mezinárodní platební karty lze použít jen v některých obchodech a vždy je za tuto operaci účtován poplatek. Ve velkých městech je možnost výběru hotovosti z bankomatů (často za poplatek).
Aktuální kurz ČNB:
- Nepálská rupie: 100 NPR = 17.22 CZK
Čas
Časový posun +4 h 45 min v době zimního času, +3 h 45 minut v době letního času.
Počasí
Zájezd se koná v nejpříznivějším období pro turistiku, v době po letním monzunu, kdy je nejstabilnější počasí. V Káthmándú bude teplo (teploty kolem 25 °C). Na treku by mělo být příjemných 10 až 20 °C, v noci může teplota klesnout k 0 °C, v nadmořské výšce kolem 5 000 m ale klidně i na -10 °C. Sněhová čára leží zhruba v 5 500 metrech. Výjimečně se ve vyšších polohách mohou vyskytnout sněhové přeháňky.
Vybavení
Nutností je kvalitní spacák, kvalitní vyzkoušená treková obuv ošetřená impregnací (nejlépe celokožená, kategorie B/C, popř. C) a teplé oblečení, dále doporučujeme trekové ponožky, sandály, čelovku, pokrývku hlavy, sluneční brýle s UV filtrem, kvalitní opalovací krém, pláštěnku, čepici, rukavice, dezinfekci na ruce a dezinfekční tablety či kapky na úpravu vody, toaletní papír (dva kusy). Vaše pohodlí může zvýšit nenasákavé spodní prádlo Moira, Devold apod., membránová nepromokavá - prodyšná bunda a kalhoty (Gore-Tex, Climatic apod.), nenasákavá tepelná vrstva "fleece" nebo membránový softshell (v 80 % případů nahradí nepromokavé, prodyšné oblečení a tepelně izoluje). Doporučujeme trekové hole, které mohou výrazně odlehčit kolenům. Hodí se také šátek, textilní lepicí páska, multifunkční nůž, láhev na pití, termoska, vitamínové koncentráty do vody, čokolády (sladkosti). Ideální je batoh o objemu cca 50 až 60 l s bederním pásem, kromě toho malý příruční batůžek do letadla a na výlety po městě. Na celý trek je třeba mít vlastní toaletní papír. V hotelu v Káthmándú je možné zanechat na začátku zájezdu věci, které nebudete potřebovat na trek.
Přečíst si můžete také obecná doporučení, jak zabalit na zájezd.
Elektřina
Používá se zde elektrická energie o napětí 220 V / 50 Hz. Zásuvky jsou většinou našeho typu. Můžeme se ale setkat i s odlišnými zásuvkami (tři kulaté kolíky ve tvaru rovnostranného trojúhelníka). Je možno dobíjet baterie i v lodžích (za poplatek, jehož výše se liší podle nadmořské výšky).