Potřebné cestovní doklady
Na zájezd potřebujete cestovní pas s platností přesahující minimálně o šest měsíců dobu návratu. Není pravda, že vás do Izraele nepustí s razítky z arabských či muslimských zemí, ale některá razítka (zejména Sýrie, Libanon nebo Írán) mohou být důvodem k důkladnějšímu pohovoru při vstupu do země. Od ledna 2013 vydává Izrael vstupní kartičky (s čárkovým kódem, osobními údaji a dobou platnosti pobytu), které nahrazují vstupní razítko v pasu. Kartičku byste měli uschovat až do odjezdu ze země, jelikož můžete být požádáni o její předložení.
Očkování
Pro cestu do Izraele i Jordánska není povinné žádné očkování. Doporučené očkování konzultujte s lékařem cestovní medicíny, který má vždy nejaktuálnější informace a poradí i s ohledem na zdraví konkrétního člověka. Obecně lze doporučit očkování proti hepatitidě (žloutence) typu A, případně i B, které se hodí všude ve světě. Doporučené je ostatně i pro Českou republiku. Zkontrolujte si také platnost vašeho očkování proti tetanu.
Pitná voda
Voda z kohoutku je v Izraeli pitná. V Jordánsku je sice oficiálně také pitná, zde přesto doporučujeme raději používat vodu balenou, která je všude bez problémů k dostání.
Měna
Oficiálním platidlem v Izraeli včetně autonomního palestinského území je nový izraelský šekel (ILS). V Jordánsku se platí jordánskými dináry (JOD). V českých směnárnách jsou šekely i dináry k dostání jen výjimečně. Vezměte si s sebou americké dolary nebo eura, obojí je možné na místě bez problémů směnit. V případě dolarů pamatujte na to, abyste brali bankovky nové emise „s velkými hlavami bez oválů“, staré emise dolarů „s malými hlavami v oválech“ lze směnit jen velmi obtížně.
Aktuální kurzy ČNB:
- Izraelský šekel: 1 ILS= 6.04 CZK
- Jordánský dinár: 1 JOD= 32.70 CZK
Čas
V Izraeli, Palestině i Jordánsku je v době našeho zájezdu o hodinu více než v České republice.
Počasí a vybavení
Na jaře se vyhneme neúnosným letním vedrům, po většinu času by však mělo být příjemně teplo. Chladněji bude v Jeruzalémě, který leží 809 metrů nad hladinou moře. Setkat se můžeme i s deštěm. U Mrtvého moře a v Aqabě mohou naopak teploty i v tuto roční dobu stoupat ke 30 stupňům. Nezapomeňte si doma opalovací krém, sluneční brýle, pokrývku hlavy, plavky, ale také teplejší oblečení. Na turistiku si vezměte vhodné boty (nejsou však potřeba pohorky), doporučujeme také boty do vody. Izrael je „Svatá země“ a navštívíme celou řadu míst (islámských, židovských, křesťanských i báháistických), která vyžadují vhodné oblečení, tj. zakrytá kolena i ramena (tričko s rukávy). Důležitější je tento požadavek u žen, kterým doporučujeme vzít si i šátek na hlavu a vyhnout se oblečení přiléhajícímu k tělu. Specifická je situace u jeruzalémské ortodoxní čtvrti Mea Shearim, kde jsou pro ženy nevhodné i kalhoty – měly by mít na sobě dlouhou sukni. Před vstupem do synagogy (včetně prostoru u Západní zdi, který je synagogou pod širým nebem) je nutné vzít si na hlavu jarmulku, kterou ale vždy u vchodu půjčují. V Jordánsku se budeme pohybovat převážně mimo města, a tak postačí běžné kraťasy či sukně nad kolena a tričko. Počítejte s tím, že přes izraelsko-jordánskou hranici je zakázáno převážet jakékoliv nože a také předměty s náboženskou tematikou.
Přečíst si můžete také obecná doporučení, jak zabalit na zájezd.
Elektřina
Napětí 220 V, používá se více druhů zásuvek, ale vždy lze bez problémů najít zásuvku, která je kompatibilní s naší.