Podrobnosti k zájezdu Ázerbájdžán
Potřebné cestovní doklady
Cestovní pas s platností přesahující minimálně o šest měsíců dobu návratu. Pokud máte v cestovním pase razítko z oblasti Náhorního Karabachu, zařiďte si druhý pas, jinak byste pravděpodobně nebyli vpuštěni do země.
Očkování
Pro cestu do Ázerbájdžánu není povinné žádné očkování. Doporučené očkování konzultujte s lékařem cestovní medicíny, který má vždy nejaktuálnější informace a poradí i s ohledem na zdraví konkrétního člověka. Obecně lze doporučit očkování proti hepatitidě (žloutence) typu A, případně i B, které se hodí všude ve světě. Doporučené je ostatně i pro Českou republiku. Zkontrolujte si také platnost vašeho očkování proti tetanu.
Pitná voda
Voda z kohoutku je v Ázerbádžánu oficiálně pitná, přesto doporučujeme používat raději vodu balenou, která je všude bez problémů k dostání.
Měna
Oficiálním platidlem je ázerbájdžánský manat. V českých směnárnách jej nelze získat. V Ázerbájdžánu není problém směnit americké dolary či eura, výhodnější kurz mají zpravidla dolary. Platební karty a bankomaty sice v Ázerbájdžánu znají, ale jejich používání není příliš rozšířené a funkčnost není vždy zaručena, obzvláště pak mimo oblast hlavního města. Doporučujeme tedy vybavit se na cestu hotovostí.
Aktuální kurzy ČNB
- Ázerbájdžánský manat: 1 AZN = 13.56 CZK
Čas
V době konání našeho zájezdu je v Ázerbájdžánu o 2 hodiny více než v České republice.
Počasí a vybavení
Na jaře se vyhneme neúnosným letním vedrům. Po většinu času by mělo být příjemně teplo, kolem 20 až 25 stupňů, v horských oblastech může být chladněji. Můžeme se samozřejmě setkat i s deštěm. Nezapomeňte si doma opalovací krém, sluneční brýle, pokrývku hlavy, plavky, ale také teplejší oblečení a pláštěnku. Pro turistiku na Kavkaze si vezměte pohorky, především proto, že potkáme zbytky tajícího sněhu a bahno. Ázerbájdžán je sice muslimská země, ale dlouhá leta existence v Sovětském svazu zde mnohé muslimské tradice zmírnila. Přístup k oblékání a k pití alkoholu je zde podobný jako například v evropských muslimských zemích (Bosna, Albánie), i po městech je možné se pohybovat v slušných kraťasech. Přesto je vhodné (především pak na venkově) oblékat se uměřeně. Do mešit a náboženských památek je nutné mít dlouhé kalhoty, popřípadě u žen sukni.
Přečíst si můžete také obecná doporučení, jak zabalit na zájezd.
Elektřina
Používá se více druhů zásuvek, ale vždy lze bez problémů najít zásuvku, která je kompatibilní s naší.