Návod na přípravu sušeného masa


Sušení potravin je jednou z nejstarších forem dlouhodobého uchovávání jídla. Tuhle jednoduchou a nenáročnou metodu skladování potravin používali už staří Egypťané, američtí indiáni nebo středověcí mořeplavci. Takže pro cestovatele jako vy, zdá se, naprosto ideální věc.

Sušené maso má totiž několik výhod

  • Odpařená voda zbavuje maso některých škodlivých látek.
  • A naopak zvyšuje koncentraci potřebných živin.
  • To vše při zachování kvality a výrazném snížení hmotnosti.

Nevýhoda je jediná - vysoká cena. Vlastně dvě. Je tak dobré, že ho okamžitě sníte.

My jsme si oblíbili vlastnoručně připravené sušené maso. Není to ani taková dřina, jak by se mohlo zdát. Potřebujete k tomu jen sušičku na ovoce (v nouzi postačí i trouba), pěkný kousek masa od řezníka a pár desítek minut času. Výsledný produkt ale stojí za to. Dokonce si myslíme, a mnoho lidí nám to i potvrzuje, že domácí sušené maso je i lepší, než to kupované.

Jaké ingredience k tomu potřebujete?

  • 0,5 kg hovězí roštěné (nebo jiného kvalitního masa)
  • 1/2 lžičky mletého černého pepře
  • 1/2 lžíce grilovacího koření
  • 1 lžíci soli
  • 2 lžíce worchestrové omáčky
  • 4 lžíce sojové omáčky
  • případně 1/2 lžíce sušeného česneku

Jak na přípravu?

Základem je kvalitní maso, které ještě před samotným zpracováním uložte na pár hodin do mrazáku. Tam nechte maso malinko ztuhnout, aby se dobře krájelo na tenké plátky o síle 2 až 3 milimetry.

Ze všech ostatních ingrediencí smíchejte marinádu, do které budete jednotlivé plátky nakládat. Hlavně pořádně míchejte, aby se sůl pořádně rozpustila.

Kousky masa z obou stran natřete marinádou a uložte přes sebe do mísy. Zbytkem marinády maso zalijte, přiklopte a nechte přes noc v chladu. Ideálně zatížené nějakým závažím. Nám se osvědčil kámen ze zahrádky, ale použít můžete cokoliv, co váží cca 4 kila.

Další den můžete začít sušit. Ještě předtím maso lehce otřete utěrkou a jednotlivé kousky naskládejte do sušičky, odkud se vám bude příjemná vůně rozlévat po celém domě cca 7 hodin. Pak už bude hotové. Pro jistotu ale maso v průběhu kontrolujte a obracejte.

Druhá varianta je elektrická trouba s ventilátorem. Napíchejte maso na špejli a dejte pozor, aby se jednotlivé kousky nedotýkaly. Takto připravené vložte nebo zavěšte do trouby. Pod maso položte pekáč, kam bude odkapávat šťáva a prvních 45 minut sušte při teplotě 75°C. Dalších 9 – 12 hodin pokračujte na 55°C, dokud maso nebude lámavé. Hotovo.

A jak dlouho vám maso vydrží?

Odhadujeme, že až jej ochutnáte, tak moc dlouho ne. Jinak to může být i pár měsíců, když ho budete uchovávat v uzavřené nádobě na temném místě.

Přejeme dobrou chuť.


Autorem textu je Jan Navrátil, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.

Vážíme si vašeho soukromí

Pomocí cookies analyzujeme návštěvnost, přizpůsobujeme obsah a reklamy podle vašich potřeb. Kliknutím na „Přijmout“ vyjadřujete souhlas s tím, že cookies používáme.