Marhaník granátový (granátovník obecný)

(lat. Punica granatum, angl. pomegrenate)

Keř s většinou trnitými větvičkami, červenými vonícími květy a kožovitými lesklými plody, pro něž se běžně používá název granátové jablko. Na severní polokouli kvete od května do září, sezóna ovoce je od září do listopadu. Uvnitř plodů, jimiž jsou velké bobule, je velké množství (zpravidla cca 600!) semen obalených růžovým nebo červeným osemením sladkokyselé až kyselé chuti. Ovoce je dobrým zdrojem vitamínu B a C.

Využití

Džus z granátových jablek má sladkou, ale díky tříslovinám (taninům) částečně také svíravou a kyselou chuť. Populární je třeba v perské a indické kuchyni a na Kavkazu. Ze šťávy z granátových jablíček se připravuje šerbet, orientální chlazený nealkoholický nápoj z cukru a ovoce, a dokonce i vína.

Z granátového jablka se vyrábí i grenadina, vysoce koncentrovaný nealkoholický sirup, který je ideální pro přípravu koktejlů. V barmanském odvětví patří k nejpoužívanějším příchutím. Koktejlům dodává nejen chuť, ale i výraznou sytě červenou barvu. Příkladem může být míchaný nápoj Tequila Sunrise, který obsahuje ještě tequilu, pomerančový džus a led. Grenadina se hodí i do nealkoholických nápojů a na zmrzlinu.

Zatímco nejedlá kůra plodů má stavící účinek a používá se proti průjmu, jedlá semena mají naopak spíše projímavý účinek, takže granátovník je univerzálním léčivem na střevní potíže. Kůra bohatá na třísloviny se používá v koželužství na činění kůží, oplodí nezralých bobulí potom jako barvivo, např. na orientální koberce.

Původ a výskyt

Marhaník je jedním z nejstarších člověkem pěstovaných druhů rostlin. Pochází nejspíš z ostrova Sokotra u pobřeží Somálska, odkud se rozšířil do Persie (Íránu) a dále. Roste v jižní Evropě, prakticky v celém Středomoří a odtud přes velkou část Asie až do Indie. Dále i v tropické Africe, Argentině, Kalifornii, ... Pěstuje se často na zahradách, divoce roste na polích a zdech.

Zajímavosti

Vzhledem k velkému množství semen byl granátovník už ve starověku považován za symbol plodnosti. Je zmiňován v Bibli i v Homérových eposech. Latinský název Punica je odvozen od Féničanů (viz také punské války), kteří se zasloužili o rozšíření pěstování této rostliny. Granátové jablko (španělsky granada) je také symbolem španělského města Granada, v jehož erbu je obsaženo. Město bylo po ovoci pojmenováno v době maurské vlády.

Mezinárodní slovo granát je odvozeno právě od granátového jablka, protože má jednak podobný tvar, jednak je tříštivá výbušnina obsahující střelný prach podobná plodu, který obsahuje mnoho semen.

Autorem textu je Petr Želiezko, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena. Případné připomínky můžete zaslat na e-mail petr@mundo.cz.

Vážíme si vašeho soukromí

Pomocí cookies analyzujeme návštěvnost, přizpůsobujeme obsah a reklamy podle vašich potřeb. Kliknutím na „Přijmout“ vyjadřujete souhlas s tím, že cookies používáme.