Sudak
Sudak je město se zhruba 15 tisíci obyvateli ležící na jihovýchodě Krymského poloostrova na pobřeží Černého moře. Už od pradávna byl významným přístavem, protože ležel na konci Hedvábné stezky, obchodní cesty, která vedla z Číny napříč Asií do Evropy. Sudak je známý svojí janovskou pevností, která je na severním pobřeží Černého moře vůbec nejlépe zachovaná. Dnes je město přelidněným letoviskem s dlouhou pláží, ale jeho pevnost stojí rozhodně za vidění.
Historie
Na místě dnešního Sudaku se jako první ve 3. století usadili Alani a po nich řečtí kupci z Byzantské říše. Stavbu pevnosti nařídil v 6. století císař Justinián. V 9. a 10. století ji ovládali panovníci říše Chazarů (a dali jí jméno Suğdaq), než jejich stát Byzantinci vyvrátili. Slovani z Kyjevské Rusi nazývali město Surož.
Teprve ve 13. století se Sudak stal významnou zastávkou na Hedvábné stezce a dobyli ho postupně seldžučtí Turci, kupci Benátské a zejména později (v roce 1365) Janovské republiky. Benátčané pojmenovali pevnost Soldaia. Prošel tudy i slavný benátský kupec Marco Polo. Od roku 1475 tu vládli osmanští Turci, později jejich podřízení z Krymského chanátu. To už se ale jednalo o nepříliš významné místo, a když ovládli Krym Rusové, ze Sudaku se nadlouho stala jenom malá vesnice.
Pevnost Sudak
V současné podobě pochází pevnost z doby janovské vlády. Přestože je částečně zřícená, její dva kilometry dlouhé zdi vysoké šest metrů a široké dva metry jsou impozantní. Kromě toho má krásnou polohu na kopci nad mořem. Celkem se zde zachovalo deset původních věží. Vždy v létě se v pevnosti koná festival Janovská přilba, který divákům přibližuje průběh středověké bitvy.
Okolí Sudaku
V samotném městě pod pevností bývala za časů Sovětského svazu továrna na výrobu růžového oleje. Kromě toho je Sudak také centrem vinařství. Dnes přijíždějí davy turistů především na pláže do blízké zátoky Nový Svět. Voda je tu čistá, pláž malebná díky okolním skalám a navíc se zde dá koupit vyhlášené šampaňské (přesněji sekt) Novij svit.