Hlavní otázkou, kterou si musíme položit, než začneme vybírat vařič, je: „Kam budu s vařičem jezdit? A v jakých podmínkách jej budu používat?”.
Odpovědět si můžeme dvěma způsoby:
- cestuji převážně na kratší cesty, nejčastěji po civilizovaných, nebo alespoň turisticky populárních zemích, a nejčastěji v létě (někdy i v zimě, ale není to hlavní období pro moje cesty)
- cestuji na delší cesty do odlehlých a méně civilizovaných končin, jezdím během celého roku a často i v zimě
Plynové vařiče
Pokud je Vám bližší první varianta, budete vybírat nejspíš mezi plynovými vařiči. Ty používají jako palivo kartuše plněné propan-butanem, popřípadě propan-isobutanem (zimní směs). Existují dva typy nasazování kartuší. Zjednodušeně, jeden používá výrobce Campingaz, druhý všichni ostatní. Oboje kartuše jsou v západním světě relativně bez problémů k dostání a seženete je i v turisticky oblíbených destinacích v Asii či Jižní Americe.
Vaření na plynu je pohodlné, dobře regulovatelné, stejně jako u vás doma. Ovšem za nízkých teplot (minus 10 °C) není moc rychlé.
Campingový plynový vařič
Pokud se oprostíme od klasických campingových dvouplotýnek, které napojíte na desetikilovou propan-butanovou bombu vedle svého karavanu, budete vybírat mezi vařiči, u kterých nebude hrát prim hmotnost, ale velikost hořáku a jeho stabilita, potažmo výkon. Pokud se chystáte vařit pro více lidí, určitě vybírejte co největší a nejstabilnější hořák. Zajímavé jsou v této kategorii vařiče Campingaz, které se na tento segment přímo zaměřují. Ceny se pohybují v rozmezí 400 až 600 Kč.
Plynový vařič pro turisty / trekaře
Tady už je jasné, že vám půjde o hmotnost, rozměry a výkon. Budete chtít na zádech nosit co nejméně gramů a budete chtít vařit spolehlivě a rychle. V této kategorii můžete vybírat z celé škály vařičů v různých cenových kategoriích. Cenově výhodné a dostupné jsou vařiče Pinguin, které sice neoslní super výkonem, ale jsou spolehlivé a relativně maličké.
Střední kategorii zastoupí např. vařiče firmy Coleman, které mají velmi dobré zpracování a slušný výkon. Největší klasikou v této kategorii bude samozřejmě legendární český vařič VAR 2.
Pokud nechcete dělat žádné kompromisy nebo ústupky, co se kvality a výkonu týká, budete vybírat mezi vařiči MSR a Soto. Ty jsou svým zpracováním, výkonem a spolehlivostí jedničkou na trhu.
Nezapomeňte vyzkoušet, jak dobře na vámi vybraném vařiči sedí vámi používané nádobí. Usnadní Vám to manipulaci a může to v některých případech zkrátit dobu vaření. Ceny sahají od 600 až po 1000 Kč.
Speciální plynové vařiče
Pro opravdové nadšence a profesionály je ještě jedna možnost, jak nahlížet na vaření na plynu. A tou jsou speciální sady, které v sobě integrují jak vařič, tak varnou nádobu, a vše je vyladěno tak, aby spotřeba plynu, výkon a rychlost vaření byly co nejefektivnější. Nejznámějším výrobcem v tomto ohledu je americký Jetboil, se kterým máme bohaté zkušenosti a můžeme jej doporučit každému, kdo šetří každý gram, chce naprosto jednoduchou a spolehlivou manipulaci a stoprocentní spolehlivost. Ceny: 2 000 až 4 000 Kč.
Benzínové vařiče
Pokud jste si jako odpověď na úvodní otázku zvolili druhou možnost, bude vaší volbou benzínový vařič. Ten má při cestování po odlehlejších či “zamrzlých” oblastech několik nesporných výhod:
- Palivo seženete téměř všude, vařič dokáže spálit téměř vše od technického benzínu po naftu.
- Funguje i za velmi nízkých teplot.
- Jeho provoz je levnější než u plynového vařiče.
Na druhou stranu má benzínový vařič i několik nevýhod:
- Je těžší a větší.
- Má omezenou možnost regulace plamene, zjednodušeně jde jenom vypnout/zapnout.
- Dle kvality paliva vyžaduje čištění a servis.
Klasické benzínové vařiče
Vařiče, které nabídnou spalování kvalitního technického benzínu, benzínu od čerpací stanice i dalších paliv. S vařičem zpravidla dostanete několik různých trysek, které posléze měníte podle toho, jaké palivo používáte. V balení bývá palivová pumpa, závětří a sada na údržbu. Palivová lahev se dle objemu, který chcete, dokupuje zvlášť.
Setkáte se s celou řadou designů a technických řešení, od lehčích po super odolné expediční vařiče. Ověřenými výrobci takových jsou MSR, Primus nebo Optimus. Ceny se pohybují v rozmezí 2 000 až 5 000 Kč.
Speciální benzínové vařiče
Některé vařiče vám mohou nabídnout zajímavou funkci navíc a tou je možnost spalování nejen tekutých paliv, ale také plynu. Jsou to například Soto Stormbreaker nebo Primus OmniFuel II. Cena činí něco kolem 5 000 Kč.
Autorem textu je Ondřej Vacek, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena, Hanibal Sport.