Jak správně vybrat spacák

Možná znáte spacáky za patnáct stovek, vážící kilo a s udanou extrémní teplotou -20°Celsia. Spát v takovém ale jinde než ve vyhřáté horské chatě bychom vám nepřáli. Pojďte se podívat, jak vybrat spacák vhodný k účelu, pro který ho potřebujete právě vy!

Kompromisu se nevyhnete

Možností je několik, ale nezapomínejte: Dobře si rozmyslete, na jaké použití spacák chcete a kde všude s ním pojedete a co od něj čekáte! Univerzální spacák na všechno neexistuje! Kdo jezdí často, bude muset buď sáhnout po kompromisu, nebo si spacáků pořídit víc. Většinou dva nebo tři.

Duté vlákno nebo peří?

To je první otázka, kterou budete pravděpodobně muset řešit.

Spacák z dutých vláken

Plusy:

  • Je levnější než péřový
  • Izoluje, i když je navlhlý

Mínusy:

  • Je objemný a relativně těžký
  • Oproti péřovému má spacák z dutých vláken výrazně kratší životnost (po 4 letech používání je v podstatě zničený).

Chcete-li používat duté vlákno v zimě, musíte rozhodně sáhnout po vysoce kvalitních materiálech (prakticky pouze značky jako Polargard, Climashield, Primaloft případně Thermolite). Spacák s dutými vlákny bude dobře izolovat, i když bude vlhký. Jeho nevýhodou bude vysoká hmotnost, velký objem po sbalení a hlavně to, že takový spacák v porovnání s péřovým rychleji stárne.

Péřový spacák

Plusy:

  • Izoluje víc než jakékoliv syntetické vlákno, proto je péřák do dané teploty vždy lehčí a skladnější, než spacák z dutých vláken.
  • Peří si déle uchová své původní vlastnosti (pomaleji stárne). Péřový spacák si člověk kupuje na 5 a více let.

Mínusy:

  • Když peří navlhne, tak výhřevnost spacáku prudce klesá. Moderní materiály již dokáží eliminovat vlhnutí peří na minimum, ale pokud vám péřák zmokne v průtrži mračen, do druhé noci jej neusušíte.

Není peří jako peří

Tyto údaje berte v úvahu, když si vybíráte péřový spacák:

  • 90/10, 95/5: Udává poměr prachového peří k větším pírkům. Prachové peří skvěle izoluje, větší pírka zajišťují životnost. Nejčastěji se používá poměr 90/10.
  • CUIN: Je veličinou vyjadřující plnivost peří. Určuje, jak moc se péřák „nafoukne“ (jaký má loft). Tato veličina samozřejmě ovlivňuje to, jak moc spacák izoluje.
  • Kachní nebo husí peří? Na tepelnou izolaci se víc hodí husa. Kachna má o trochu menší životnost i výhřevnost. Pořád je to ale peří a navíc cenově dostupnější.
  • 600, 900, 1 200: Čísla udávají hmotnost náplně. Jedná se o údaj v gramech.

Vybíráme spacák na léto

Požadavky na letní spacák závisí především na podmínkách, ve kterých budeme spát. Může to být spacák pro přespávání na chatě, na kolo, do hor nebo na tramp během vlahých letních nocí.

Nejlevnější kolem 1 000 Kč

Náplní budou obyčejná dutá vlákna (Hollowfiber), ideálně poslouží pro spaní na chatě, teplé letní noci nebo akce u táboráku. Jejich životnost obvykle určuje spíš počet propálení :-)

Malý a lehký, dobrý kompromis

Váha tohoto spacáku je o trochu vyšší než 1 kg, stojí asi 2 500 Kč. Ideální volba pro rekreační cykloturisty a pro ty, jež chtějí už velmi dobrý letní spacák. Náplní bude nejčastěji materiál Primaloft.

Ultralehký speciál

Byl by to spacák snů, kdyby šel použít i v zimě. Jasná volba pro nadšence a profíky, pro které je nízká hmotnost a 100% výkon naprostou nutností. Váha se pohybuje kolem 600 gramů, použitelný je i v 5°C. Jde výhradně o lehké péřové spacáky s kvalitním peřím (plnivost CUIN 700 a více), stojí od 4 000 Kč výš.

Výběr „univerzálního“ třísezónního spacáku

Zde se můžete dobře orientovat podle svého finančního limitu. Dobrý třísezónní spacák by měl zajistit komfort v teplotách nad -5°C, v parném létě v něm ovšem bude často tepleji než je příjemné.

Do 2 000 Kč

Opět spacáky s obyčejnými dutými vlákny. Životnost těchto spacáků je ale výrazně nižší než u kvalitnějších náplní. Při častém použití se vlákna mohou polámat a budou hůře izolovat. Nízká cena je vykoupena poměrně vysokou hmotností a velkým objemem.

V rozmezí 2 500 - 3 500 Kč

Spacáky z kvalitních dutých nebo mikrovláknitých náplní. Budou vážit kolem kila a půl, sbalené budou vcelku přijatelné a dobře poslouží i v dubnu nebo říjnu.

Nad 4 000 Kč

Lehké a skvěle sbalitelné péřáky z husího nebo kachního peří s plnivostí 600 až 700 CUIN a náplní o hmotnosti 500 až 600 g. Ideální pro seriozního trekaře, kteří chtějí spacák na jaro, léto i podzim a nechtějí, aby vážil moc přes kilo.

Zimní spacáky

Základem úspěšné zimní akce jsou zimní spacáky. Když v noci zmrznete, moc daleko nedojdete. Zde se už doopravdy vyplatí nešetřit a investovat do peří. Jinak v batohu nebudete mít místo pro nic jiného než pro dutovláknitého obra.

„Během zimy už moc nejezdím nebo přespím tak jednu noc.“

Péřák s plnivostí náplně 600-700 CUIN a hmotností náplně 900 g bude skvělá volba. Pokud skutečně chcete duté vlákno, sáhněte po top modelech.

„Jezdím v zimě často do hor a spím pod stanem třeba i více dnů za sebou.“

Ideální bude volit spacák z peří s vyšší plnivostí 700-800 CUIN s obsahem 1 000 g nebo víc. Vyjde vás okolo 8 000 Kč a bude to skvělý zimák.

„Považují mě za pošuka. V zimě jezdím do hor na několik dnů či týdnů. Počítám s tím, že budu spát v teplotách –20°C a níž. Aby to byla větší sranda, tak si neberu stan, ale jen žďárského vak.“

Volte jednoznačně peří s plnivostí CUIN 700 a více s obsahem kolem 1 200 g, samozřejmě husí peří. Duťák s komfortem kolem –20°C neberte, pokud nemusíte. První rok bude možná OK, další si řeknete: „No není to ono.“ Třetí rok už to bude „Holt už stárnu..“ Stárne ovšem spacák!

Užitečné rady na závěr

Jak se balí spacák

Spací pytel vždy skladujte vybalený z kompresního obalu! Čím déle jsou vlákna stlačená, tím hůře se nafukují. Tím pádem spacák přestane izolovat.

Spacák se nesnažte skládat. Prostě ho od nohou nacpěte do obalu. Při pečlivém balení totiž dochází k přelamování vláken na stále stejných místech. Zkracuje se tak životnost spacáku.

Jak se pere spacák

K praní používejte nejlépe prostředky k tomu určené (Sportwash, Nikwax Down Wash).

Perte nejlépe v ruce (pokud perete v pračce, zvolte nižší otáčky). Spacák neždímejte! Nechte vykapat a sušte volně zavěšený (nejlépe ve vodorovné poloze). Při ošetřování se řiďte symboly na visačkách jednotlivých spacích pytlů.

Praní spacáků už dnes přímo nabízejí také někteří výrobci. Tato možnost vám v případě teplejších spacáků ušetří spoustu práce...

Nezapomeňte na vhodnou karimatku

Výběru karimatky věnujte velkou pozornost, a to především v zimě (tedy chcete-li spát venku, ve stanu nebo bez v teplotách nižších 5°C.

Přejeme příjemné spaní pod stanem, pod širákem nebo v záhrabu. Ať je vám teplo!


Autorem textu je Ondřej Vacek, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena, Hanibal Sport.

Vážíme si vašeho soukromí

Pomocí cookies analyzujeme návštěvnost, přizpůsobujeme obsah a reklamy podle vašich potřeb. Kliknutím na „Přijmout“ vyjadřujete souhlas s tím, že cookies používáme.