Jak správně vybrat pohorky

Při výběru pohorek platí jenom jedno okřídlené heslo: nejdůležitější je si boty pořádně vyzkoušet. A to ideálně odpoledne, kdy nohy alespoň trochu natečou (vypoví to o sedící či nesedící botě víc než když si je budete zkoušet po ránu). Rozhodně se nestyďte v botách pár desítek minut chodit po obchodě. Vyzkoušejte si terénní trenažér, chůzi do kopce, chůzi z kopce. Když už si pohorky vyberete, noste je pak ještě doma klidně celý večer. Budete-li pak mít pocit, že jste přece jen měli sáhnout jinam, můžete je stále vyměnit.

Pokud vás boty při zkoušení jen trochu dřou, určitě je rovnou nekupujte. Vyzkoušejte několik typů a uvidíte, že se najdou takové, které nebudou tlačit ani dřít. Pohorky zpravidla zkoušejte o půl čísla větší, než míváte běžné boty. Po půldenním treku vám totiž noha nateče, takže je potřeba, aby byla bota větší a noha měla kam natéct. Rozhodně si ale dejte pozor, aby se Vám při chůzi do kopce v botě nehýbala pata (bota je velká, nebo špatně utažená) a při chůzi dolů z kopce by Vám neměl palec narážet do špičky pohorky. Pokud naráží, je bota buď malá, nebo špatně utažená. Někteří výrobci (např. Asolo) vyrábí boty ve dvou šířkách, ale nebojte se doopravdy zkoušet boty všech značek.

Co znamenají písmena, která pohorky označují

Kategorie A nebo A/B

Vhodné na nejlehčí treky, obvykle postačují nízké boty, takže takových pohorek je minimum. Nejčastěji jde o boty v kombinaci textil kůže. Jedná se o příjemně měkké boty s lehce ohebnou podrážkou, které unosíte v létě po Čechách a v zimě klidně do města (Asolo Finder, Kayland Cumbria, Hanwag Banks II).

Kategorie B

Boty ideální na letní turistiku kdekoli po Evropě vč. Alp (ledovce pouze výjmečně při použití turistických maček). Budou lépe fixovat nárt a kotník, ve většině případů budou celokožené (Asolo Fandango Duo, Lowa Ranger III, Meindl Burma Pro, Hanwag Nazcat). Pohorky tohoto typu se dají zpravidla použít celoročně, ale záleží samozřejmě na terénu.

Kategorie B/C

Pohorky pro náročný trekking po nezpevněných cestách, v suťoviscích, normální je použití turistických maček. Boty bývají bez výjimky celokožené, s pevnou mezipodešví a vysokou gumovou obsázkou proti okopání kůže (Asolo Kungur, Hanwag Alaska, Meindl Island MFS Active, Lowa Tibet).

Kategorie C

Obuv do náročných terénů, pro VHT a ledovcovou turistiku a klasické výstupy. Možnost použití poloautomatických maček. Často bývají mírně zateplené (Kayland Cross Mountain).

Kategorie D

Obuv má tvrdou mezipodešev často s dodanou výztuhou, vysoké lemování a zateplení. Hlavní použití je horolezectví, lezení v ledu a těžké výstupy v Alpách, bez problémů ledovcová turistika. Vpředu i vzadu je drážka pro použití plně automatických maček (La Sportiva Nepal Cube, Asolo Alta Via).

Kůže nebo Textil

Rozdíly jsou jasné: boty s textilním nebo kombinovaným svrškem budou lépe dýchat, budou lehčí. Celokožená pohorka na druhou stranu bude odolnější a bude mít rozhodně delší životnost. Velmi důležité je tedy si přesně nadefinovat, na co a kam budete boty nosit. Pokud kupujete tvrdší boty (C, D), máte o starost míň. V této kategorii se boty s variantou textil-kůže prakticky nevyskytují. Pokud ano, jedná se o „textil“ vyšší kategorie.

Tip: podívejte se, jak správně impregnovat pohorky

Potřebuju Gore-Tex?

Mít boty s membránou rozhodně není na škodu. Na druhou stranu musíte počítat s tím, že membrána na botách není navždy a že se časem potrhá. Proto je důležité se o pohorky dobře starat a impregnovat je. Nejen že tím podpoříte prodyšnost, ale, hlavně v případě celokožených pohorek, vám zůstanou i po prošoupání membrány kvalitní a v případě dobré impregnace i nepromokavé boty. Je nezbytné celokoženou botu s membránou čas od času navoskovat! Jednak tím zajistím nepromokavost i svrchních vrstev, postarám se ale také o výživu kůže. Ta pak zůstane pružnou, nevyschne, nepraskne a bota mi bude sloužit dlouhé roky.

Nezapomínejme také na to, že bota s textilním vnitřkem vysychá lépe než bota, která má futro z kůže. V létě sice pohory téměř vždy vysušíte, ale v zimě se tato záležitost může stát kritickou. I proto je lepší volit botu s textilním vnitřkem a membránou.

A co Vibram?

Vibram je firma vyrábějící asi 200 druhů podešví. Nutně tedy neplatí žádné obecné vlastnosti, ty se totiž model od modelu liší. Všeobecně se dá říci pouze jedno – Vibram patří k absolutní světové špičce ve výrobě podešví a těžko budete do terénu volit něco jiného. Je to spolehlivý komponent, proto jej používá celá škála světoznámých výrobců.

Podívejte se i na detaily

Gumová obsázka

Některé pohorky mají špičku chráněnou gumou, případně je guma podél celé boty. Guma zvyšuje životnost boty (chrání ji před okopáním) a na nejexponovanějším místě zajišťuje 100procentní nepromokavost. Počítejte však s tím, že bota s obsázkou se rozšlápne jen minimálně.

Muži vs ženy

Samozřejmostí jsou dnes už pánské modelydámské modely. Mužská a ženská noha se liší anatomicky, takže na to určitě dbejte.

Počet švů

U kvalitních pohorek se švů již nemusíte tolik obávat. V každém případě platí, že pokud se rozhoduji mezi více variantami, je lepší bota s minimem švů. Nikdo přece není neomylný. Většinou však také platí pravidlo, že čím méně švů, tím méně pohodlná je bota a naopak.

Bonusový servis

Některé firmy nabízí na své boty bezplatné opravy v záruční době i nad rámec záručních oprav.

Podrážka z jednoho kusu

Pokud si pořizujete pohorky opravdu na dlouho (osm a více let, což není nereálné) a vyrážíte v nich často, tak by jste určitě měli koukat i na to, je-li podrážka lepená z jednoho, nebo více kusů. Podrážka skládaná z několika drobných částí nebo vstřikovaná se totiž nedá znovu vyměnit. Lepenou podrážku (z jednoho kusu) lze jednoduše strhnout, obrousit a znovu podrazit.


Autorem textu je Ondřej Vacek, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena, Hanibal Sport.

Vážíme si vašeho soukromí

Pomocí cookies analyzujeme návštěvnost, přizpůsobujeme obsah a reklamy podle vašich potřeb. Kliknutím na „Přijmout“ vyjadřujete souhlas s tím, že cookies používáme.