Jak správně vybrat batoh

U batohů, stejně tak jako u bot, nejvíce platí pořekadlo „dvakrát měř a jednou řež!“ Když budete vybírat batoh, měli by jste myslet na dvě zásadní věci – na jakou aktivitu budete batoh využívat a jak vám konkrétní batoh bude sedět na zádech.

Většinu batohů můžeme rozdělit do čtyř kategorií:

Malé batohy

Malé batohy jsou vhodné do města a na jednodenní výlety. Budou mít spoustu šikovných kapes a doplňků. Velikostí se budou pohybovat mezi 15 až 30 litry. Nezapomeňte, že i malé batůžky můžeme rozlišit na pánské batohy a dámské batohy. U této velikosti půjde hlavně o design.

Jak by mi měl batoh sedět?

U malých batohů jde hlavně o to, aby se batůžek dobře nosil a vyhovoval vám co do počtu kapes a designu. Můžete vybírat z koncepce „se zipem“, nabídne vám pohodlnější přístup k věcem a lepší organizovanost nebo „komín“, který se bude plnit jednou kapsou zhora a nebude na něm nic, co by se mohlo rozbít. Uvažovat můžete i o batozích se specielně odvětranými zády.

Co chtít navíc?

Určitě pátrejte po tom, co navíc vám malý batůžek může nabídnout. U mnoha modelů to je pláštěnka, možnost použití pitného vaku nebo uchycení trekových holí.

Střední batohy

Ideální na víkendové akce nebo přechody od chaty k chatě jsou střední batohy. Často v této kategorii najdete nějaké speciality – lezecké batohy nebo batohy na skialpinismus. Obvykle to budou užší batohy se zavíráním na víko a o objemu 30-50 litrů. Rozhodnutí mezi pánskými modelydámskými modely zde bude důležitější. Nastavení zad zde nebývá úplnou samozřejmostí, dámské proto budou nabízet kratší záda, užší popruhy a jinou anatomii bederního pásu.

Jak by mi měl batoh sedět?

U středních batohů už nabírá na důležitosti bederní popruh i tvar zad. Dámy by tedy rozhodně měly vyzkoušet dámské modely. Protože středně velké batohy nejčastěji využijete například při víkendových akcích v horách, kratších přechodech nebo na čím dál více populárních ferratách (zajištěných cestách), musí vám batoh perfektně padnout. Zásadně jej zkoušejte naplněný (nejlépe lana, stan nebo podobně). Bederní pás by měl přiměřeně přejímat část hmotnosti, zároveň by neměl být příliš robustní, to kdyby jste batoh používali současně se sedacím úvazkem (při VHT, na ferratách a podobně).

Co chtít navíc?

Protože jsou středně velké batohy nejčastěji střiženy jako „pytle“ s jedním vstupem, poohlédněte se po alternativních zipových vstupech. Důležité jsou poutka pro cepíny a trekové hole, možnost pitného vaku, poutka na materiál a dobré kompresní popruhy. U lezeckých batohů narazíte na speciální tvarování u víka batohu, aby nevadil hlavě s přilbou, u skialpinistických batohů pak chtějte poutka pro pohodlné upevnění lyží a praktické kapsy na lavinovou výbavu (lopata, sonda, lékárna).

Velké turistické batohy

Velké turistické batohy oceníte při dlouhých putováních a při přenášení „plné polní“. Budou vybaveny posuvným nastavitelným zádovým systémem, dobrým bederákem a rozdělenými komorami. Budou mít objem 50 až 100 litrů. Rozdělení na pánské a dámské expediční batohy je již zcela zásadní. Při nošení těžších nákladů je nutné co nejlépe respektovat anatomické odlišnosti mužů a žen, proto se v této kategorii nachází téměř bez vyjímky batohy pouze pro muže a batohy pouze pro ženy.

Jak by mi měl batoh sedět?

Základem pro zkoušení velkých expedičních batohů je opět naplnění batohu do hmotnosti cca 10–15 kg. Po nasazení batohu jako první zapínejte bederní pás, který by měl přejmout více jak 50 % hmotnosti nákladu. Pokud vám dobře sedí na bederních a pánevních kostech, dotáhněte ramenní popruhy do vám vyhovující délky (nesmí být moc volné, ale nesmí vás škrtit). Pokud vám popruh na rameni tvoří rovnoměrný oblouk, je délka zad ideální. Pokud se popruh na rameni lomí do tvaru „střechy“, nechte si zádový systém zkrátit. Pokud vám polstrování popruhů končí již v úrovni prsou, nechte si od prodávajícího zádový systém naopak prodloužit.

Balančními popruhy na ramenou pak již jen doladíte, jak moc „přilepený“ budete mít batoh k zádům. Přitažené „balančáky“ využijete hlavně při chůzi z kopce, aby vám na zádech batoh neposkakoval. Do kopce si je pak zase povolíte...

Co chtít navíc?

Pláštěnka, možnost pitného vaku, to už jsou evergreeny. Zamyslete se však nad tím, zda ke klasické konstrukci expedičního batohu (horní a spodní vstup, dvě spojitelné komory) nechcete ještě alternativní přední vstup, boční kapsy, kapsy na bederáku a podobně. Většina výrobců nabízí plno technických vychytávek, proto se neváhejte ptát, na co které poutko je a k čemu slouží.

Jakou litráž velkého batohu si mám pořídit?

Pamatujte, že člověk by neměl nosit větší zátěž, než je třetina jeho tělesné hmotnosti. Převedeno na litry, pro muže jsou ideální batohy v litrovém rozpětí 60–80 litrů, ženy pak 50–70 litrů. A nezapomínejte na dvě osvícená rčení:

  • Když si pořídím velký batoh, i na víkend ho naplním.
  • Co se do batohu nevešlo, to nepotřebuju :-)

Cyklobatůžky

Speciály, které jsou stvořené pro cykloturisty a bikery, jsou cyklobatůžky. Nejen že dobře sednou na zádech, ale budou vybaveny doplňky jako je uchycení přilby nebo použití pitného vaku, pestré barvy a reflexní prvky pro zvýšení bezpečnosti.

Na co se často zákazníci ptají?

  • Otázka: Je batoh nepromokavý?
  • Odpověď: Ne, jen velmi malé procento batohů je úplně nepromokavé. Materiál sice je opatřen zátěrem, ale produkt nemá podlepené švy, tudíž se do něj voda může dostat. Proto se prodávají pláštěnky na batohy nebo nepromokavé obaly, do kterých můžete věci uvnitř bezpečně sbalit.
  • Otázka: Jak správně zabalit?
  • Odpověď: Nic složitého. Dolů věci lehké a objemnější, k zádům to nejtěžší, aby se vaše těžistě drželo co nejblíže vašemu tělu. Snažte se po stranách udržet stejné zatížení, no a na úplný vršek věci opět lehčí.

Autorem textu je Ondřej Vacek, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena, Hanibal Sport.

Vážíme si vašeho soukromí

Pomocí cookies analyzujeme návštěvnost, přizpůsobujeme obsah a reklamy podle vašich potřeb. Kliknutím na „Přijmout“ vyjadřujete souhlas s tím, že cookies používáme.