Řím

Řím, hlavní město Itálie, bývá také nazýván Věčným městem. Leží zhruba v polovině Apeninského poloostrova a symbolicky tak odděluje severní a jižní Itálii. Založení města je spojeno s legendou o bratrech Romulovi a Removi, kteří 21. dubna 753 před Kristem položili základy města na řece Tibeře. Po několik staletí byl Řím hlavní městem rozlehlé Římské říše, jejímž úředním jazykem se stala řeč Římanů – latina. U moci se postupně vystřídalo mnoho mužů velkých jmen, např. Gaius Julius Caesar, císař Octavián, Konstantin a další. Po zániku Západořímské říše v roce 476, kdy byl sesazen poslední římský císař, se moci postupně ujímají papežové, kteří prohlásí Řím za své sídlo. Vpád Napoleona v roce 1798 oslabil vliv papeže a jeho politické moci natolik, že je v Římě do roku 1815 vyhlášen francouzský protektorát. Poté se moci opět ujímá papež. V roce 1929 se celá Itálie dostává pod nadvládu diktátora Mussoliniho, který nechává zbourat některé významné antické památky. Za jeho vlády byl také vyřešen vztah Říma a Vatikánu – nyní už suverénního státu, v jehož čele stojí papež jako hlava katolické církve.

Vatikán leží v centru Říma a je to nejmenší nezávislý stát na světě. Na jeho centrálním náměstí stojí velkolepá bazilika svatého Petra – sídlo papeže. Barokní interiér chrámu zdobí díla velkých mistrů, např. Michelangelova Pieta. Úchvatný pohled na Řím a Vatikán se vám naskytne z ochozu na temeni kupole Svatopetrského chrámu, odkud budete mít všechny památky jako na dlani. Nejblíže k vám budou vatikánská muzea s proslulou Sixtinskou kaplí, nedaleké antické stavby reprezentuje Pantheon a Forum Romanum, v jehož sousedství stojí jedna z nejznámějších památek Říma – čtyřpatrové Koloseum z roku 80 n. l. Za pozornost stojí i římská náměstí, např. oválné Piazza del Popolo s egyptským obeliskem. Středověké úzké uličky vás zavedou k barokní Fontaně di Trevi i k dalším pamětihodnostem Říma – Věčného města.

Vážíme si vašeho soukromí

Pomocí cookies analyzujeme návštěvnost, přizpůsobujeme obsah a reklamy podle vašich potřeb. Kliknutím na „Přijmout“ vyjadřujete souhlas s tím, že cookies používáme.