Ara arakanga

(lat. Ara macao, angl. scarlet macaw)

Popis

Ara arakanga patří do čeledi papouškovití (Psittacidae) a je jedním z jejich největších a barevně nejnápadnějších zástupců. Obývá vlhké tropické pralesy, savany a říční břehy od východního Mexika přes Střední Ameriku po Brazílii, a to až do výšky 1 000 m n. m. Ara dorůstá délky těla okolo 85 cm (z toho až polovinu tvoří dlouhý ocas) a dosahuje váhy okolo jednoho kilogramu.

Peří ary je velmi pestře zbarvené, převážnou část těla tvoří zářivě červené zbarvení s modro-žluto-zelenými křídly a ocasem. Vzhledem se samec neliší od samice, mladé zvíře se liší tmavýma očima (dospělci mají oči žluté) a kratším ocasem. Kůže okolo očí je neopeřená a bíle zbarvená, horní část velkého a silného zobáku je bílá, zatímco spodní část je černá. Zobák ary je velmi silný a dokáže jím rozlousknout i ty nejtvrdší ořechy. Dospělý ara nemá díky své velikosti a silnému zobáku mnoho nepřátel, ale může se stát kořistí velkých dravých ptáků nebo jaguára. Mláďata v hnízdní dutině jsou ohrožována hady, opicemi a dalšími drobnějšími masožravci. V přírodě se ara dožívá 40 až 50 let, ale v zajetí se může dožít až 75 let.

Sociální uspořádání

Ara žije po celý život v trvalém páru. Partneři jsou na sebe tak zvyklí, že pokud dojde k úhynu jednoho z nich, ten druhý se s tím jen těžko smiřuje a někdy umírá záhy po něm. Pár se po celý život drží blízko sebe, samostatně je můžeme vidět jen v době, kdy jeden z nich zrovna sedí na vejcích. Svoji náklonnost si dávají najevo vzájemným probíráním peří. Mimo období rozmnožování a péče o mláďata se ara sdružuje s dalšími jedinci do velkých hejn, která mohou čítat až 20 zvířat.

Potrava

Ara se jako další druhy papoušků živí především semeny, bobulemi, ovocem a ořechy, které si vyhledává vysoko v korunách stromů. Občas požírá i hmyz, části rostlin a sladký nektar z jejich květů. Díky svému velmi silnému zobáku se dokáže dostat i do těch nejtvrdších semen, jako jsou známé para ořechy, které se nachází v plodech juvie ztepilé (Bertholletia excelsa). Potravu si často přidržuje nohou a nespotřebované zbytky hází na zem, kde se stávají potravou pro další živočichy.

Ara často konzumuje i nezralé plody, semena a mladé listy rostlin, které obsahují jedovaté látky a toxiny. Ty papoušek neutralizuje pravidelným požíráním jílu na březích řek. Alternativním vysvětlením tohoto chování je získávání sodíku, vápníku nebo vitamínu B12.

Komunikace a smysly

Ara komunikuje s dalšími jedinci prostřednictvím mnoha zvuků, které dokážou být slyšet na velkou vzdálenost, a také pomocí postoje těla. Se svým druhem navíc ara využívá dotyků při vzájemné péči o peří, kterou dává papoušek najevo svoji náklonnost.

Ara má velmi dobře vyvinutý zrak, který je důležitý pro hledání potravy v korunách stromů a také sluch, díky kterému komunikuje s dalšími papoušky a vnímá dění kolem sebe.

Rozmnožování

Papoušek ara žije po celý život v trvalém monogamním svazku. Období páření nastává mezi říjnem a dubnem, ale může se lišit v závislosti na oblasti, ve které zvíře žije. Samice klade do připravené hnízdní dutiny dvě až čtyři bílá vejce, na kterých sedí 25 dní. Sameček jí během této doby krmí a je dost agresivní a teritoriální. Poté se líhnou malí papoušci, které krmí společně oba rodiče natrávenou kašovitou potravou. Dutinu mláďata opouští většinou po 10 až 14 týdnech a zůstávají s rodiči další jeden až dva roky, během kterých se učí jak přežít. Ara dospívá ve věku okolo pěti let.

Zajímavosti

  • Ara arakanga je národním ptákem Hondurasu.
  • Ara patří mezi málo dotčené druhy. Jako další velké papoušky ho ohrožuje ničení jeho přirozeného prostředí, odlesňování krajiny, lov pro maso a krásné peří a nelegální obchod se zvířaty. Lovci získávají mláďata tak, že porazí celý strom s hnízdní dutinou. Pokud mají mláďata štěstí, jsou ručně dokrmena a prodána na černém trhu. Papoušci během pašování často hynou stresem nebo nedostatkem vody a vzduchu.
  • Ara je chován jako neobvyklý domácí mazlíček po celém světě, první zmínky o chovu v zajetí pochází ze severního Mexika z 11. století. Na legálním trhu stojí ara arakanga 80 až 100 000 Kč.
  • Ara je velmi zvídavý, hravý, inteligentní a učenlivý papoušek, který se dokáže naučit řešení různých úkolů a imitovat lidskou řeč a dokonale napodobovat nejrůznější zvuky. I přes podobnost mluvení lidí a papoušků vznikají slova v hlasovém ústrojí rozdílnými způsoby.
  • V zajetí se dá tento druh křížit s dalšími zástupci rodu ara, vznikají tak různí mezidruhoví kříženci, kteří jsou sice cenní, ale z hlediska udržení druhu nežádoucí.
  • Ara má stejně jako některé další druhy papoušků nohu přizpůsobenou k podávání a přidržování se předmětů tak, že první a čtvrtý prst směřují dozadu a druhý a třetí dopředu (tzv. zygodaktylie).

Autorkou textu je Magda Starcová, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.

Vážíme si vašeho soukromí

Pomocí cookies analyzujeme návštěvnost, přizpůsobujeme obsah a reklamy podle vašich potřeb. Kliknutím na „Přijmout“ vyjadřujete souhlas s tím, že cookies používáme.