Evropská část Turecka - Okolí Marmarského moře - Egejské pobřeží - Pobřeží Středozemního moře - Centrální Anatólie - Pobřeží Černého moře - Východní Anatólie
Evropská část Turecka
Jak již bylo zmíněno, evropská část země, nazývaná též Thrákie, zabírá necelá 3 % plochy celého Turecka. Kromě toho, že cestujete-li od nás po zemi, nemůžete se Thrákii vyhnout, jsou hlavním turistickým lákadlem této části Turecka historická města. Především pak velkoměsto Istanbul, ale vynechat nelze ani bývalé hlavní město Turecka Edirne jen pár kilometrů od hranic Bulharska a Řecka.
Leťte do Turecka v dobré partě
Okolí Marmarského moře
Marmarské moře, představující přechod mezi mořem Středozemním a Černým, není zrovna vhodným místem pro přímořskou rekreaci. Pobřeží je hustě zalidněné, plné přístavů, ropných rafinerií a dalších průmyslových podniků. Turisty do této oblasti lákají opět spíše historická města, především pak „zelené město” Bursa nedaleko jižního pobřeží tohoto moře.
Egejské pobřeží a blízké vnitrozemí
Západní pobřeží Turecka, tedy pobřeží Egejského moře je již daleko příjemnější. Krajina zde připomíná jižní Evropu či Balkánský poloostrov. Hlavním lákadlem pro turisty v této oblasti ovšem není moře, ale zříceniny a vykopávky antických měst. Nejčastěji je navštěvovaná trojice měst Trója, Pergamon a Efes. Ale některá méně známá antická města, třeba Milét, Didyma či Asos za nimi nezůstávají pozadu.
Z přímořských letovisek je nejvyhlášenější Kuşadasi a Bodrum, antický Halikarnassos. Při pobřeží Egejského moře leží též třetí největší město Turecka a jeho největší přístav Izmir (někdejší řecká Smyrna).
Ve vnitrozemí pak turisté obvykle zajíždějí k travertinovým terasám v Pamukkale a sousedním vykopávkám antických lázní v Hierapolis. Též další více či méně zapomenutá antická města v egejském vnitrozemí, jako třeba Afrodisias, Sardy nebo starověké pohřebiště Bin Tepe, stojí za návštěvu.
Pobřeží Středozemního moře
Jižní pobřeží Turecka je pravděpodobně turisticky nejzajímavější a nejvyhledávanější oblastí. V západní části plynule přechází relativně zalidněné Egejské pobřeží do podstatně hůře dostupné a pustější oblasti zvané Tyrkysová riviéra. Tato část je rájem hlavně pro individuální turisty - baťůžkáře, kteří zde najdou mnoho nepříliš vyhlášených přírodních a kulturních zajímavostí. Nejvyhledávanějšími místy je město Dalyan a okolí, kde lze nalézt písečné pláže, skalní hrobky Kaunos či termální prameny na pobřeží jezera Kőyceğiz. Poblíž letoviska Olympos se nachází unikátní přírodní zajímavost, přírodní plameny Yanartaş, předobraz příšery Chiméry známé z řeckých bájí. Aktivnější návštěvníci vyrážejí i do blízkých hor, které se zvedají až do výšek přes tři kilometry.
Kolem velkoměsta Antalya a dále na východ se nachází takzvaná Turecká riviéra. Dlouhé kilometry dobře dostupných písečných pláží jsou zde obestavěny bezpohlavními hotelovými komplexy, které vypadají stejně jako ve Španělsku, v Tunisku či na Bali. Této části pobřeží se sice při putování po Turecku většinou nelze vyhnout, nejlépe je však ji co nejrychleji projet se zavřenýma očima.
Na východ od města Manavgat začíná být pobřeží opět členitější a jeho dalších 400 kilometrů až po Mersin je nejopuštěnější částí jižního pobřeží Turecka. I sem však pomalu začíná turistický ruch pronikat, stavějí se hotely a kempy, na mnohé pláže, které byly před pár lety dostupné jen pěšky, už vede silnice. Přibližně uprostřed tohoto úseku pobřeží poblíž nejjižnějšího bodu Turecka leží mohutný křižácký hrad Anamur.
Na východ od Mersinu se pak nachází velmi teplá, vlhká a nezdravá pobřežní nížina Çukurova, starověká Kilikie. Tato část pobřeží je zastavěna spíše přístavy a ropnými rafinériemi a pro romantického turistu zde mnoho zajímavého není. Výjimkou je nádherné a starobylé město Antakya, starověká Antiochie, s jedním z nejstarších křesťanských kostelů na světě.
Centrální Anatólie
Centrální Anatolská plošina zhruba vymezena velkoměsty Ankara, Konya a Kayseri patří mezi další často navštěvované oblasti Turecka. Ze tří zmíněných měst je jednoznačně nejzajímavější Konya, středověké centrum seldžuckého sultanátu Rum.
Největším lákadlem Anatólie je ale Kappadokie, oblast bizarních skalních měst, divokých kaňonů a malovaných skalních kostelíků. Nejznámější je centrální údolí poblíž vesnice Gőreme. Aktivnější návštěvníci ale určitě vyhledají i kaňon Ihlara, údolí Soğanli či podzemní města Derinkuyu, Kaymakli a Őzkomak.
Na severovýchod od Ankary se nacházelo centrum starověké říše Chetitů, současníků starověkého Egypta. Nejznámější památkou na tuto éru jsou zříceniny hlavního města Chetitské říše Chattušaše poblíž vesnice Boğazkale.
Vápencové hory a sopky na jižním okraji Anatolské plošiny lákají horaly. Nejčastěji jsou jejich cílem sopečné vrcholy Erçiyes a Hasan, pásmo Bolkar a především nejvyšší část pohoří Taurus, hory Ala Dağlari. Na jejich východní straně pak známá a velmi obtížně dostupná soutěska Kapuzbaşi s nádhernými vodopády.
Pobřeží Černého moře
Severní pobřeží Turecka je turisty poněkud opomíjená oblast. I zde se však najdou zajímavá místa. Největší přístav Trabzon, čajové plantáže v okolí Rize či skalní klášter Sumela vysoko v horách. Horaly lákají zelené a divoké hory Kačkar, kde lze podniknout i několikadenní krásné přechody.
Východní Anatólie - Kurdistán
Romantikové se shodnou na tom, že tato odlehlá oblast Turecka je tím nejlepším, co lze v Turecku navštívit. Při návštěvě Kurdistánu platí více než kde jinde, že i samotná cesta je cíl. Nejzajímavější je cestovat po této části Turecka, rozmlouvat s místními lidmi, nikam nepospíchat.
Přesto je několik lákadel, za kterými sem turisté jezdí. Na severovýchodě jsou to především památky na bývalou arménskou menšinu ve městě Erzurum či ve zcela opuštěném bývalém hlavním městě Arménie Ani. Dále na jih je to pak čarokrásné jezero Van s mnoha seldžuckými a arménskými památkami v okolí a starověkým centrem říše Urartu přímo ve městě Van. Nad jezerem je to hora Nemrut s kráterovými jezery.
Jihovýchodní část Turecka je pak pravděpodobně nejhůře přístupná a pro turistu na první pohled nejméně přívětivá. Letní teploty zde běžně atakují čtyřicítku, v pestré národnostní směsici Turků, Kurdů, Arabů a Aramejců se musí návštěvník naučit pohybovat. Kdo se sem vydá, bude odměněn nádhernými městy, starobylou Urfou, divokým centrem Kurdů Diyarbakirem či křesťanskými enklávami poblíž měst Mardin a Midiyat.
Turecká vláda investovala v posledních desetiletích obrovské prostředky do této dříve zaostalé oblasti. Na horních tocích veletoků Eufrat (Firat) a Tigris (Diçle) byla postavena kaskáda přehrad, díky nimž se podařilo zavlažit a zúrodnit obrovské oblasti dříve pusté země. Nad největší z přehrad zvanou Atatűrkova se pak nachází hora Nemrut s pyramidou a hrobkou starověkého krále Komaněnské říše Antiocha.
Autorem textu je Tomáš Vaníček, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.