Víza - Cestovní doklady - Čas - Elektřina - Telefonování - Zastupitelské úřady
Vízum, režim vstupu
Od 1. ledna 2005 mohou občané České republiky cestovat do Turecka za turistickým účelem bez víza po dobu 90 dnů. Pokud má však vaše cesta do Turecka pracovní charakter, je třeba o vízum předem požádat na Velvyslanectví Turecké republiky v Praze. Týká se to třeba i situace, kdy jste řidičem autobusu přivážejícím do Turecka skupinu turistů.
Leťte do Turecka v dobré partě
Pokud chcete v Turecku trávit více než 90 dní v kuse, je teoreticky možné požádat na místním policejním úřadě o prodloužení doby bezvízového pobytu. V praxi je však takový boj s tureckou byrokratickou mašinérií na dlouhé lokte. Často bývá rozumnějším řešením vydat se na nejbližší hraniční přechod (z Istanbulu jste na hranicích v Kapikkule za 3 hodiny), Turecko opustit a vzápětí do něj zase vstoupit. Mnoho evropských zemí dohodu o bezvízovém styku s Tureckem nemá. Třeba Slovensko. Slováci (ale třeba i Rakušané, Poláci…) si vízum musí pořídit. Není to však problém, vízum lze ve formě nálepky zakoupit na hraničním přechodu nebo na letišti za částku 15 euro (v případě Slováků).
Pokud do Turecka přijíždíte motorovým vozidlem, je nutné, abyste byli v jeho technickém průkaze zapsáni jako vlastníci. Popřípadě mít od skutečného vlastníka notářsky potvrzené povolení k vývozu vozidla do Turecka. Vozidlo je na hranicích zapsáno do vašeho pasu a hraniční úředníci vám nedovolí opustit Turecko bez toho, abyste zároveň vyvezli i vozidlo. Jedinými výjimkami je uložení vozidla do celního skladu či velice pracně získatelné policejní potvrzení v případě nenadálé události (havárie, krádež). Je rozumné si tuto skutečnost uvědomit při vstupu do země a nechat vozidlo zapsat do pasu tomu řidiči, který by v případě nepříjemné události vzniklou situaci řešil. Starostí s tím bude i tak dost, tak proč si přidělávat další.
Cestovní doklady
Platnost cestovního pasu pro vstup do země musí přesahovat minimálně o 3 měsíce dobu plánovaného pobytu.
Kolik je v Turecku hodin
V Turecku platí východoevropský čas, je zde tedy o hodinu víc než u nás. Při cestě do Turecka po zemi si hodinky posunete o hodinu dopředu už při vstupu do Bulharska nebo Rumunska.
Turecko je velmi rozlehlá země hlavně na ose západ-východ. Zatímco 30. poledník prochází nedaleko Istanbulu a oficiální čas tu zhruba odpovídá času slunečnímu, východ Turecka leží téměř na 45. poledníku. Sluneční čas je tu tedy o další hodinu posunutý, oficiální čas nikoli. V praxi to znamená, že na východě Turecka svítá o hodinu dříve, než by normálně mělo, a naopak o hodinu dříve se stmívá. Při plánování výletů a horských túr je vhodné tuto skutečnost vzít v úvahu.
Elektřina
Ve městech a v civilizovanějších oblastech používají Turci stejné rozvody elektřiny, na jaké jsme zvyklí od nás z Evropy. Napětí je 220 voltů a naše běžné spotřebiče lze do tureckých zásuvek strkat bez nejmenších problémů. V hotelech a kempech evropského typu je vždy k dispozici dostatek míst pro nabíjení přístrojů.
Při cestování do méně turistických oblastí, hlavně do vnitrozemí a směrem na východ země, kvalita rozvodné sítě a přístupnost elektrických zásuvek klesá. Nemusíte ale zoufat, i když na první pohled nebude žádná zásuvka přístupná, obvykle stačí jeden dotaz a majitel kempu či restaurace odněkud vytáhne prodlužovačku a k elektřině se dostanete.
Pokud jste profesí elektrikáři nebo alespoň něco málo víte o bezpečnosti rozvodů elektřiny, tak se raději ani nedívejte, jakým způsobem je elektřina z rozvodné sítě až k vašemu spotřebiči dovedena.
Telefonování
Boom komunikace pomocí mobilních telefonů (turecky cep telefonu = kapesní telefon) nastal v Turecku asi tak o dva roky dříve než u nás. A jako správní orientálci se Turci nechali na novou technickou vymoženost nachytat ještě více než Evropané. V době na přelomu tisíciletí nezačal žádný rozhovor s Turkem jinak, než tak, že Turek vyložil před sebe na stůl v čajovně veškerou elektroniku, kterou měl po kapsách. Nejméně dva mobily nejnovějších modelů. Abychom viděli, že na to má.
Dnes již čas pokročil a vlastnictví mobilního telefonu není ani v Turecku výsadou, ale samozřejmostí. Nicméně Turci komunikují rádi a tak také rádi a pořád telefonují. A to při téměř jakékoliv činnosti, při chůzi, při jídle, při řízení auta. Nejlépe dvěma telefony zároveň, k tomu si přidržují cigaretu a jen tak mimochodem pomocí lokte občas přidrží i volant.
Pro nás návštěvníky z Evropy může být nezvyklé, že poměrně často je používání telefonů zakázáno. Asi nás to nepřekvapí v mešitách, ale že je zákaz telefonování v autobusech veřejné dopravy a že tento zákaz je i dodržován a kontrolován, může být pro někoho překvapením.
Největším tureckým mobilním operátorem je domácí firma Turkcell se sídlem v Istanbulu, která dokázala získat více než polovinu tureckého trhu. O tu druhou polovinu se dělí globalizovaná firma Vodafone s další tureckou firmou Avea (v Turecku A a A, firma vznikla spojením menších operátorů Aycell a Aria). Pokrytí území Turecka signálem je docela dobré, i když samozřejmě v odlehlých horských oblastech s ním problém být může. Pokud je ale v dohledu nějaká vesnice, většinou signál ulovíte.
Na západním a jihozápadním pobřeží Turecka bývají v dohledu řecké ostrovy (Lesbos, Chios, Kos, Rhodos nebo i nevelký Kastelolorizo poblíž města Kaş). Často tedy můžete ulovit i řecký, tedy „evropsko-unijní“, signál a na volání někdy i výrazně ušetřit.
Předčíslí pro volání do Turecka je +90, čísla mobilních telefonů většinou začínají na 5 či 6. Protože ale boom mobilních telefonů pevné linky v Turecku téměř vytlačil, předpokládá se skoro automaticky, že telefonní číslo, které dostanete, je číslo mobilní. Pevné linky používají v podstatě jen státní instituce.
Zastupitelské úřady
Velvyslanectví České republiky v Turecku sídlí v hlavním městě země Ankaře na adrese: Kaptanpasa Sokak No. 15, G.O.P., Ankara, 06700, telefon je +90 312 4056139, e-mail ankara@embassy.mzv.cz. Velvyslanectví ČR se nachází v diplomatické čtvrti na jihu hlavního města asi 6 km od centra.
V největším tureckém městě Istanbulu pak sídlí Generální konzulát ČR na adrese: Abdi Ipekci Cad. 71, P. O. Box 35, Istanbul, +90-212-3688034, e-mail istanbul@embassy.mzv.cz. Nachází se ve čtvrti Maçka, v evropské části města nedaleko od náměstí Taksim. Od paláce Dolmabahçe, přístaviště Kabataş a fotbalového stadionu Besiktaşe se tam dostanete, když půjdete asi kilometr směrem do kopce přes park Maçka.
Velvyslanectví Turecka v ČR sídlí v pražských Střešovicích na adrese: Na Ořechovce 733/69, 162 00 Praha 6, telefon +420 224 311 402, fax +420 224 311 279, e-mail embassy.prague@mfa.gov.tr.
Autorem textu je Tomáš Vaníček, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.