Pod hladinou moře - Výprava za delfíny a velrybami - S větrem v zádech
Příjemné počasí po celý rok umožňuje lidem trávit většinu svého času venku a provozovat řadu vodních sportů. Tenerife má hornatý terén, v kterém najdete množství značených turistických stezek. Proto je zde velmi oblíbená horská turistika. Velmi populární jsou také vodní sporty jako potápění, šnorchlování, kitesurfing, windsurfing, bodyboarding a plavby na lodi.
Leťte na Tenerife v dobré partě
Pod hladinou moře
Pokud se chystáte na Tenerife prozkoumat podmořský život, máme pro vás dobrou zprávu: vynikající klimatické podmínky umožňují potápění a šnorchlování po celý rok, protože teplota vody se pohybuje mezi 18-26 °C, nejnižší je v lednu a v únoru, pak začne zase stoupat. Viditelnost je na Tenerife výborná díky malému množství planktonu ve vodě a často přesahuje 30 metrů. Pokud očekáváte, že pod vodou najdete velké barevné korálové útesy jako v Egyptě, může být pro vás potápění na Tenerife zklamáním. Jestliže se však chcete pod vodou setkat s murénami, mantami, delfíny, velrybami a želvami, tak si potápění či šnorchlování na Tenerife skutečně užijete.
Nejlepší místa pro tyto aktivity jsou El Puertito, Abades Bay a Palmar. El Puertito se nachází asi 15 minut jízdy autem od Los Cristianos a je velmi oblíbené jak pro šnorchlování, tak pro potápění, protože zde můžete spatřit mořské želvy, které tráví většinu času na mořském dně v hloubce asi 8 metrů, ale každých pár minut vyplují na hladinu se nadechnout. Želvy lze spatřit po celý rok.
Abades Bay leží na jihovýchodním pobřeží ostrova. Je to malé městečko s dvěma plážemi, kde můžete spatřit bohatý podmořský život. Pokud se rozhodnete vyrazit šnorchlovat do Abades Bay, mějte na paměti, že je tam často větrno, což šnorchlování komplikuje. Je proto dobré si nejdříve zjistit, zda v Abades moc nefouká. Dále je dobré se vyhnout návštěvě tohoto městečka o víkendu, kdy se do Abades Bay a dalších míst na jihovýchodním pobřeží vydávají obyvatelé velkých měst a městečko i pláže jsou dost přeplněné.
Další skvělé místo na šnorchlování a potápění je Palm Mar, kde je asi 24 metrů vysoká stěna, která přímo žije podmořským životem a je velká šance, že zde kromě různých druhů ryb spatříte i mořské želvy, rejnoky a andělské žraloky. Palm Mar se nachází v těsné blízkosti známého turistického letoviska Los Cristianos.
Výprava za delfíny a velrybami
Mnoho lidí si během své dovolené u moře dopřává alespoň jeden výlet na lodi. Toto pravidlo platí o Tenerife daleko více než o jiných destinacích, protože zde během výletu na lodi máte téměř jistotu, že uvidíte množství delfínů a velryb. Místní vody jsou totiž domovem hned několika druhů těchto krásných savců a vidět je takto zblízka se vám nepodaří jen tak leckde! Většina firem prodávajících výlety lodí vám dokonce zdarma poskytne náhradní jízdu v případě, že delfíny a velryby nespatříte. Lodě vyplouvají z přístavů Los Cristianos, Puerto Colón a Los Gigantes, plavba trvá dle výběru dvě až pět hodin a obvykle zahrnuje také koupání v zátoce a občerstvení.
S větrem v zádech
Dalším oblíbeným sportem je na Tenerife surfování. K tomu jsou na ostrově nejvhodnější dvě místa, el Médano a Las Americas. Pokud ještě surfovat neumíte, nevadí, protože zde najdete hned několik surfovacích škol. Pro začátečníky je vhodnější el Médano, protože jsou v něm písčité pláže s pravidelnými menšími vlnami, přímo ideálními pro nezkušené surfaře. Pláže v Las Americas jsou vhodné především pro pokročilé, protože vlny jsou větší a pláž je skalnatá.
El Médano je město na jihovýchodě ostrova, kde často fouká, a to dělá jeho pláže přímo ideální pro vodní sporty, které vyžadují vítr. El Médano je proto známé mezi milovníky kitesurfingu a windsurfingu. U pláže je hned několik půjčoven a škol těchto dvou sportů. Když je v Médanu bezvětří, což není příliš často, můžete si také půjčit paddleboard nebo vyrazit na moře na kajaku.
Na Tenerife si dále můžete vyzkoušet wakeboarding, jet skiing a parasailing.
Autorkou textu je Kamila Tkadlecová, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.