Švédská měna - Placení kartou - Nakupování
Švédská měna
Ačkoli je Švédsko už od ledna 1995 členem Evropské unie, zachovává si měnovou samostatnost a hýčká si vlastní měnu, švédské koruny (zkratka SEK), které se dělí na öre (1 SEK = 100 öre). Potřebný obnos není bezpodmínečně nutné vozit s sebou, pokud zrovna nemíříte do divočiny a řídce (nebo vůbec) obydlených oblastí. Ve městech a dobře dostupných oblastech se můžete spolehnout na to, že si kdykoli vyberete peníze z bankomatu nebo zaplatíte kartou.
Aktuální kurz ČNB:
- Švédská koruna: 1 SEK= 2.22 CZK
Placení kartou
Placení kartou je zcela běžné ve veřejných institucích, na benzínových pumpách, v obchodech a supermarketech, trafikách, restauracích i kavárnách, muzeích atd. Drobné si připravte hlavně na zmrzlinu nebo párek v rohlíku, případně na suvenýry, které budete kupovat ve stáncích u řemeslníků, nebo na drobnosti z blešáku. Hotovost je dobré mít po ruce i v případě, že jedete do řídce obydlených a méně turisticky exponovaných oblastí, nebo třeba na zaplacení pronájmu chaty.
Nakupování ve Švédsku
Pokud zatoužíte ve Švédsku vyrazit na nákupy, připravte se na ceny, které jsou ve srovnání s českými přibližně trojnásobné. To se týká hlavně služeb včetně ubytování, restaurací, potravin a zboží pro běžnou denní potřebu. Zato například obchody s oděvy a módou dokáží cenami příjemně překvapit, zejména když vykročíte z turisticky oblíbených oblastí. Ať tak či onak, rozhodně nebudete litovat. Švédi si potrpí na kvalitu, takže za své peníze dostanete skutečně to, co jste čekali, a v kvalitě nesrovnatelně vyšší, než je běžná středoevropská.
Potraviny jsou jakostní a chutné, ani nemluvě o tom, že náhražky se tam nevydávají za něco, čím nejsou. Zmrzlina je obrovský kopec hustého smetanového krému, o jakém se nám v Česku jenom zdá a hutností vydá za celý oběd, jogurt je hustý a s ovocnou složkou, která je vyrobená opravdu především z ovoce, máslo voňavé, zelenina čerstvá a obvykle převažuje domácí produkce nad dovozem. Ani ostatní zboží v obchodech s přívětivým, ale nevtíravým personálem se nijak nepodobá našim popelnicovým outletům na hranicích mezi Východem a Západem, naopak je zde sortiment aktuální a prvotřídní.
Kromě běžných obchodů, na jaké jsme zvyklí od nás, nabízí Švédsko i zajímavou alternativu – velice populární bleší trhy. Odkazují na ně časté tabule podél silnic s nápisem loppis a kromě spousty drobností či zbytečností v nich mnohdy lze nalézt i pěkné starožitnosti nebo třeba aspoň laciné cizojazyčné knihy. Zejména v letních měsících nejsou výjimkou ani trhy s ručně vyrobeným zbožím, kde najdete originální a mnohdy i designové předměty ze dřeva, skla, textilu a vlny – ať už domácí výroby, nebo z vysoce kvalitních materiálů dovážených z celého světa. Ve většině měst na pobřeží stojí za to vyrazit také na rybí trhy s uzenými nebo čerstvými – ještě ten den ulovenými – rybami a plody moře.
Při plánování cest po Švédsku a případných nákupů mějte na paměti, že během svátků je všude zavřeno – a to nejen v obchodech, ale např. i v muzeích!
Autorkou textu je Hana Štěříková, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.