Měna - Smlouvání - Ubytování - Jídlo a pití - Doprava - Vstupné
Srí Lanka není perfektní destinací pouze díky rozmanitosti přírody a krásným plážím, jež omývá Indický oceán. Srí Lanka je totiž cenově dostupnou destinací. Ceny na ostrově jsou o mnoho nižší, než na jaké jsme zvyklí ze západních zemí napříč všemi spektry. Za dvoutýdenní dovolenou na ostrově tak v konečném výsledku můžete zaplatit o mnoho méně než za dvoutýdenní dovolenou někde v Evropě včetně letenky, která je tou největší investicí vaší dovolené na Srí Lance. To je příjemná změna, nemyslíte? Na rozdíl od západních zemí tak s klidem můžete vybírat jídla v restauraci podle chuti, nikoliv ceny, bez problému si vezmete taxi či tuk-tuk na větší vzdálenosti, nebo nakoupíte suvenýry pro celou rodinu jako je čaj, koření, oblečení a mnoho dalšího – za zlomek toho, za co byste nakoupili u nás doma v ČR.
Leťte na Srí Lanku v dobré partě
Měna
Po celém ostrově se platí srílanskými rupiemi značenými jako LKR. Tuto měnu velice obtížně seženete mimo ostrov a když, tak ze velmi nevýhodných podmínek. Proto nemá smysl rupie vůbec shánět předem. Nejlepší variantou je na ostrov přivést eura či americké dolary, které si pak v příletové hale snadno směníte v jedné z mnoha směnáren. Ke směně peněz dostanete účtenku a pokud vám nějaké rupie zůstanou, můžete je snadno vyměnit na letišti při cestě zpátky po předložení účtenky první směny. Směnárny samozřejmě najdete také mimo letiště, takže pokud nechcete rozměnit vše, nemusíte, kterékoliv větší městečko vám směnu umožní. Kurz je v nich však překvapivě mnohdy horší než na letišti.
Srílanská rupie má kovové mince v hodnotě 25 a 50 centů plus 1, 2, 5, 10 a 50 rupií. Bankovky pak v hodnotách 20, 50, 100, 500, 1 000 a 5 000 rupií.
Všichni na ostrově očekávají, že budete platit hotově v rupiích. Čas od času lze také platit přímo eury či americkými dolary. Platby kreditní kartou jdou realizovat v lepších hotelech a moderních supermarketech. Je však lepší s platbami kartou nepočítat.
Z kreditních karet lze vybrat prostředky v jednom z bankomatů, kterých je však na ostrově poskromnu a najdete je jen ve větších městečkách. Fungují relativně bez problému. Některé bankomaty akceptují pouze VISA, některé zase MASTERCARD. Každý bankomat má však nastavený limit výběru, který je zpravidla 50 000 rupií. Pokud se trefíte do doby, kdy místním přijde výplata, bankomaty budou pravděpodobně vybrané.
Aktuální kurz ČNB:
- Srílanská rupie: 1 LKR= 0.08 CZK
Smlouvání
Pro někoho nepříjemná až drzá záležitost, pro místní denní chleba. Na Srí Lance se smlouvá cena snad všeho od ubytování, tuk-tuků, potravin a mnoho dalších služeb. Je to vlastně takový místní zvyk usmlouvat cenu na uspokojivou hodnotu. Pokud je nějaká cena pevná, je jasně uvedená buď přímo na obalu produktu, či napsaná na cedulce před zbožím. Pevné jsou také ceny benzínu, jízdenek autobusů a vlaků.
Každou cenu si nejprve ověřte u prodejce předem, následně se můžete pustit do smlouvání. Lze očekávat, že vám jako bílému turistovi bude nabídnuta cena o mnoho vyšší, než jaká bývá zvykem. Je pak čistě na vás a vašich vyjednávacích schopnostech, kolik z ceny dokážete srazit. Není však problém usmlouvat i na 50 % původně nabídnuté ceny.
Ubytování
Ubytování na ostrově může být velmi levné, pokud se ubytujete v běžném způsobu ubytování, což je guesthouse. Cena takového ubytování startuje na 200 Kč za noc a pokoj. Za tuto cenu však nečekejte žádný zázrak, mnohdy ani vyprané povlečení. Jen obyčejnou postel a zašlou koupelnu. Za čistější ubytování v lepším guesthousu počítejte s částkami okolo 500 Kč za noc.
Nejdražší variantou jsou hotely a ayurvédské pobyty. Ceny těchto hotelů jsou na ostrově o něco nižší, než jsme u hotelu obecně zvyklí.
Jídlo a pití
Jednoznačně nejlevnější jsou na Srí Lance ceny jídla a pití. Ceny jsou velmi nízké, jelikož si ostrované většinu potravy vypěstují a přeprodávají sami sobě. Nejsou tak závislí na dovozu a ceny tak odpovídají místním poměrům, aby si je všichni mohli dovolit. Ovoce a zeleninu pořídíte za opravdu minimální částky a bezkonkurenční kvalitu. Cena oběda či večeře v místních restauracích se pohybuje okolo 30 Kč, v turistických restauracích klidně i 2x až 3x tolik. Ceny v marketech jsou také nízké.
Nápoje jsou také velmi levné. Litr a půl balené vody okolo 10 Kč a například za půllitr báječného džusu z čerstvého ovoce zaplatíte jen zhruba trojnásobek ceny balené vody. A to je hodně fér. Alkohol je v porovnání s ČR dražší, jelikož je na ostrově prohibice a lze jej zakoupit jen ve specializovaných obchodech zvaných Wine store či Liquire store. Cena v takových obchodech je přijatelná, ale výrazně si připlatíme za alkohol v restauracích, jelikož pro prodej alkoholu musí mít speciální a velmi drahou licenci. Ani tak se však nedostaneme na ceny ze západních zemí.
Doprava
Náklady na dopravu budou tvořit další velmi levnou položkou vašeho rozpočtu. Částky za cesty vlakem či autobusem jsou skutečně zanedbatelné a jedná se doslova o korunové položky. O něco dražší variantou dopravy je pak jízda tuk-tukem, kde se rozhodně vyplatí smlouvat cenu, neboť pro vás bude určitě hodně nadsazená. Obecně platí delší vzdálenost = lepší cena. Za dobrodružnou variantu cestování v podobě zapůjčení skútru pak počítejte s cenou okolo 200 Kč/den. Nejdražší variantou je soukromý automobil s řidičem. Nicméně i tato nejdražší varianta je stále cenově velmi přijatelná v porovnání s jinými zeměmi.
Vstupné
Výše vstupného je velmi různorodá. Nejdražší jsou státní instituce, kde jsou velké poplatky pro turisty. Jedná se o výlety typu safari, pozorování velryb a dalších podobných zážitků, kde se cena vstupného na osobu může vyšplhat v přepočtu až k tisícům korun. Levnější jsou částky za vstupné do chrámů a chráněných rezervací, kde za vstupné pro celou rodinu dáte maximálně pár stokorun.
V konečném výsledku vás výlety nevyjdou až tak draze, a tak jako ve všech ostatních službách na Srí Lance se nebudete muset omezovat.
Autory textu jsou Zdeněk a Žaneta Neprašovi, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.