Španělsko - praktické informace

Elektřina - Telefon a internet - Čas - Kouření - Spropitné - Vízum a cestovní doklady - Zastupitelské úřady

Elektřina

Elektrické napětí je ve Španělsku 220 V při 50 Hz. U elektrických zásuvek v moderních zařízeních nemusíte mít obavy, protože většinou narazíte na evropský standard – dvoukolíkové kruhové zásuvky. Problémem může být stará elektrická přípojka, která může fungovat, ale nebude zrovna přizpůsobena pro vaši zástrčku, jako je třeba zásuvka pro zástrčku se třemi kolíky v jedné řadě. V tom případě se vám bude hodit adaptér.

Leťte do Andalusie v dobré partě

Vydejte se do Pyrenejí v dobré partě

Telefon a internet

Chcete-li volat do Španělska ze zahraničí, platí mezinárodní předvolba 0034 plus volané číslo účastníka, přičemž všechna čísla jsou devítimístná. Čísla na pevnou linku začínají devítkou, čísla na mobilní telefon šestkou. V pevných linkách hraje prim španělská telekomunikační společnost Telefónica O2, která působí i na českém trhu. Z mobilních operátorů jsou ve Španělsku nejznámější Orange, VodafoneMovistar.

Nemáte-li a zrovna se vám ani nevyplatí mít španělskou SIM kartu, nemusíte zoufat, protože Španělsko oplývá dostatkem pouličních automatů, ať už na mince nebo na karty. Telefonní karty jsou k dostání v kterékoli z místních trafik (estanco). A nenarazíte-li nikde na funkční automat nebo otevřenou trafiku, zkuste locutorio.

Locutoria jsou veřejně přístupná místa na způsob internetových kaváren s tím rozdílem, že kromě připojení na internet nabízejí i výhodná vnitrostátní a mezinárodní volání, ale bez služeb občerstvení. Za několik desítek centů se připojíte na internet a dovoláte nejen v rámci Španělska, ale třeba i do České republiky. Provozovateli těchto zařízení bývají přistěhovalci, kteří patří i mezi jejich nejčastější zákazníky.

Čísla nouzového volání

  • 112: jednotné číslo tísňového volání platné pro celou Evropu
  • 091/112: policie
  • 061/112: záchranná služba
  • 080/085/112: hasiči

Čas

Pevninská část Španělska (Pyrenejský poloostrov) a Baleárské ostrovy patří do stejného časového pásma jako Česká republika a platí tam středoevropský čas. Výjimkou jsou Kanárské ostrovy, které spadají stejně jako Velká Británie, IrskoPortugalsko do pásma se západoevropským časem a kde hodinové ručičky ukazují o hodinu méně než na pevnině nebo u nás.

Kouření

Ve Španělsku platí jeden z nejpřísnějších protikuřáckých zákonů, který vešel v platnost 2. 1. 2011. Podle tohoto zákona je kouření zakázáno ve všech interiérech veřejně přístupných míst, včetně restaurací, barů a kaváren. Rovněž je přísně zakázáno kouřit v areálech určených k výchově dětí – školách, dětských parcích – a nemocničních zařízeních. Pokuty za porušení se mohou pohybovat podle závažnosti od 30 až po tisíce eur.

Spropitné

Spropitné není ve Španělsku společenskou povinností, takže pokud nebudete zrovna spokojeni se službami či personálem některého stravovacího zařízení, můžete s klidem zaplatit přesně a nedopustíte se přitom žádného společenského faux pas. V případě, že budete mít potřebu dát najevo svou spokojenost s poskytnutými službami, tak spropitné činí cca 10 % ceny.

Vízum, cestovní doklady

Španělsko je od roku 1995 (stejně jako Česká republika od roku 2004) součástí tzv. Schengenského prostoru, ve kterém platí volný pohyb osob bez hraničních kontrol a vízové povinnosti. Do Španělska se tedy dostanete i bez pasu, stejně jako do ostatních zemí Schengenu, ale nesmíte zapomenout na jiný doklad vaší totožnosti, v našem případě občanský průkaz.

Zastupitelské úřady

V případě, že se dostanete ve Španělsku do nesnází, se kterými si sami nebudete umět poradit (ztráta či odcizení pasu, finančních prostředků, nehoda,…), můžete se obrátit na některý z českých zastupitelských úřadů, kterých je ve Španělsku několik. Vedle Velvyslanectví České republiky sídlícího v Madridu se pomoci můžete dovolat i na konzulátě/konzulárním úřadě.

Konzuláty

Konzuláty jsou spravovány ministerstvem zahraničí země, kterou v cizí zemi zastupují. V jejich čele stojí konzul, který nemá na rozdíl od velvyslance na politickém poli žádnou pravomoc. Specifikem jsou honorární konzuláty, které nespadají pod ministerstvo zahraničí a tím pádem nejsou ministerstvem ani financovány. Vedou je honorární konzulové, kteří často ani nejsou příslušníky daného státu a zastupují ho zcela čestně, tj. bez nároku na mzdu.

V případě potřeby vystavení náhradního cestovního dokladu nebo kontaktu s příbuznými o nehodě, úmrtí či za účelem finanční pomoci, můžete využít služeb těchto zastupitelských úřadů:

  • Velvyslanectví České republiky v Madridu
  • Konzulární jednatelstvíBarceloně
  • Honorární konzuláty na Tenerife, v Palma de Mallorca, Oviedu, Benidormu, Barceloně a Bilbau,
  • České centrum v Madridu.

Bližší informace najdete na stránkách Ministerstva zahraničních věcí České republiky.

Autorkou textu je Kamila Rusnoková, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.

Leťte na Mallorcu v dobré partě

Leťte na Tenerife v dobré partě

Vážíme si vašeho soukromí

Pomocí cookies analyzujeme návštěvnost, přizpůsobujeme obsah a reklamy podle vašich potřeb. Kliknutím na „Přijmout“ vyjadřujete souhlas s tím, že cookies používáme.