Historie slovinského lázeňství
Historie využívání termálních pramenů na území Slovinska sahá až do dob Římské říše. Za Rakouska-Uherska byly hojně využívány ze strany vojenských a politických činitelů. Po druhé světové válce byla situace v slovinských lázních velmi podobná té naší. Lázně měly zajištěný přísun klientů ze strany státu. Říkalo se jim tzv. „sociální hosté“, kteří měli pobyt a procedury placeny různými státními fondy. Po zániku Jugoslávie začalo těchto hostů ubývat a klasická lázeňská sanatoria se přeměnila v čistě komerční lázně, které jsou zaměřeny na prevenci zdraví. Pravdou je, že v posledních dvaceti letech došlo v oblasti lázeňství a wellness programů k velkému rozvoji, což dokládá i skutečnost, že lázeňství a wellness patří k nejúspěšnějším odvětvím slovinského turismu.
Jeďte do Slovinska v dobré partě
Současnost
Dnes lze vybírat z 15 státem uznaných přírodních lázní a termálních pramenů, což je při celkové rozloze země úctyhodný počet. Prameny mají teplotu mezi 32-73 °C, jsou s rozdílným chemickým složením, takže jejich léčebné využití má široký záběr (pohybové ústrojí, revmatismus, srdeční a cévní onemocnění, urogenitální, gastrointestinální, gynekologická onemocnění, neurologická a plicní onemocnění). Balneologie (nauka o léčivých vodách, lázních a jejich účincích na lidský organismus) má své velké příznivce také mezi sportovci. Rehabilitační programy jsou určené především pacientům po infarktu, po operaci srdce, s diagnózou anginy pectoris, cévních onemocnění a poškození pohybového ústrojí.
Nejznámější lázeňské komplexy
K nárůstu komerčního využití lázní přispívá také lokalita jednotlivých lázní, resp. možnost spojení lázeňského pobytu s dalšími aktivitami, nejčastěji sportovními či relaxačními. Pro milovníky středomořského klimatu lze doporučit návštěvu lázeňského komplexu v Portoroži, který se stal oblíbeným díky léčbě pomocí slaných koupelí a bahna z místních salin. Vedle starých hotelů z dob c. k. monarchie, z nichž některé stále čekají na svou renovaci, zde vyrostly moderní hotelové komplexy poskytující také velmi kvalitní kongresové a seminární zázemí. Večer se pak hosté mohou odreagovat v některém z místních kasin. Portorož byla hlavně v 90. letech velmi oblíbenou destinací vojáků NATO, kteří to sem měli z nedaleké italské základny velmi blízko.
Oblíbenou kombinací turistů jsou hory (ve všech ročních obdobích) a wellness. Kompletní zázemí, jak sportovní, tak relaxační a ozdravné poskytuje Maribor. V zimě přes den můžete brázdit sjezdovky či vyrazit na běžky, v létě zase vyrazit na kole do Pohorje a navečer pak strávit příjemný pobyt v Terme Maribor, které se nacházejí přímo pod sjezdovkou.
V podhůří se nacházejí lázně Topolšica (menší moderní komplex) a nejstarší slovinské lázně Dobrna s více jak 600letou historií, které trochu připomínají naše Mariánské lázně. Podobného ducha mají i lázně Rogaška Slatina, které se začaly využívat v polovině 17. století a obytný komplex pochází z poloviny 19. století. Díky svému krásnému okolí a příjemnému klimatu se právem staly oblíbenou destinací např. Habsburků, rodiny Bonapartů a dalších korunovaných hlav. Jižně od Rogašké Slatiny se nacházejí lázně Terme Čatež, které nabízejí pomoc při léčbě revmatických a nervových potížích, ale i relax a zábavu.
Ti, kteří mají rádi hrady a kláštery či rádi navštíví některý z turistických statků s ochutnávkou místního vína, se pak mohou odměnit pobytem v lázních Dolenjske či Šmarješke Toplice (v blízkosti Nového mesta). Když se přesuneme na severovýchod Slovinska, v městečku Ljutomer najdeme lázně Terme Banovci, které svými léčivými prameny (až 60 stupňů teplými) působí blahodárně na kosti, klouby a svaly.
A když půjdeme ještě dále na sever, kousek před hranicemi s Rakouskem, narazíme na další lázeňský skvost lázně Radenci, které jsou známé i díky své minerální vodě Radenska, kterou lze koupit skoro všude ve střední Evropě. Pramen byl objeven v roce 1833 a „minerálka“ byla poprvé natočena v roce 1896. Záhy si našla svou cestu jak do Říma na stůl papeže, tak na vídeňský císařský dvůr. Lázeňský komplex je velmi příjemný, vadou na kráse jsou jen panelové komplexy, které zde vyrostly za doby Jugoslávie, ale s tím máme ostatně i my své zkušenosti.
Ve vnitrozemí pak nedaleko Celje najdeme lázně Laško (značku asi většina zná díky chutnému pivu) a Rimske Toplice. Oba komplexy pocházejí z dob Františka Josefa. Kdo má v úmyslu strávit nějaký čas – ať již pracovně či soukromě – v Lublani, může navštívit nedaleký lázeňský komplex Snovik.
Ubytování ve slovinských lázních
Co se týče lázeňského ubytování, tak je opravdu z čeho vybírat. Většina lázní má ve své nabídce širokou škálu možností, od 4hvězdičkových hotelů až po priváty a kempy. Abyste nemuseli ztrácet čas probíráním bohatých nabídek jednotlivých lázní a termálních pramenů, není nic jednoduššího než využít slovinského vyhledávače, kde můžete zadat svá kritéria a přání (od regionu, typu ubytování či služby po sportovní aktivity atd.).
Autorkou textu je Alena Šamonilová, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.