S cestovkou - Letecky - Autobusem - Vlakem - Autem
Do Slovinska s cestovní kanceláří
Nebudu se rozepisovat o možnostech využití služeb cestovek. Myslím, že nabídka na trhu je poměrně bohatá a každý si jednoduše najde to své. CK Mundo dělá outdoorový zájezd do Slovinska zaměřený na turistiku nebo lezení po zajištěných cestách, tzv. ferratách.
Do Slovinska letecky
Přímý let Praha-Lublaň nabízí v tuto chvíli pouze slovinská letecká společnost Adria Airways, jejíž ceny za zpáteční letenku začínají na 3 500 Kč. Ti, kteří to mají blíže do Vídně než do Prahy, mohou letět přímým letem Vídeň-Lublaň opět s Adria Airways, popřípadě v kombinaci s Austrian Airlines zhruba za 4 500 Kč.
Jeďte do Slovinska v dobré partě
Do Slovinska autobusem
Cesta autobusem z Prahy do Lublaně trvá zhruba 14 hodin a zahrnuje jeden přestup ve Vídni, v Mnichově nebo v Záhřebu, podle toho, se kterou společností pojedete. Ke koupi jízdenky lze využít portál Getbybus, který je přehledný a nabízí jízdenky po celé Evropě. Cena za zpáteční cestu začíná na 80 € na osobu. Další možností je například portál Hellö, kde je též možné zakoupit jízdenky a to nejen z Prahy, ale také z Brna.
Do Slovinska vlakem
Pokud se rozhodnete pro vlak, pak počítejte s minimálně 12 hodinami cestování. Pokud chcete ušetřit čas a cestovat v noci, nabízí se 2 varianty:
- Praha–Linec–Salzburg–Lublaň (nevýhodou je dvouhodinové čekání na přestup v Salzburgu – doba jízdy je 12 hodin)
- Praha–Vídeň–Lublaň (nevýhodou je dvouhodinové čekání na přestup ve Vídni – doba jízdy je 14 hodin)
Z denních spojů se nabízí například:
- Praha-Vídeň–Villach–Lublaň (zde je třeba si dát pozor na sedmiminutový přestup ve Villachu – doba jízdy je 12 hodin)
- Praha–Vídeň–Maribor–Lublaň (se dvěma přestupy ve Vídni a Mariboru, kde je opět třeba si dát pozor na velmi krátký čas na přestup)
Základní cena zpáteční jízdenky bez jakékoli slevy se pohybuje okolo 4 000 Kč. V případě, že jste vlastníkem Inkarty, lze získat jízdenky o něco výhodněji. Pokud se rozhodnete pro trasu přes Slovensko a Maďarsko, lze využít nabídku Českých drah na zvýhodněné jízdenky CityStar.
Nestává se to moc často, ale rozhodně se vyplatí v pokladně optat, zda náhodou neprobíhá nějaká akce (v minulosti to například bylo 29 € za jeden směr cesty).
Do Slovinska autem
Vzhledem k relativně blízké vzdálenosti Slovinska (z Mikulova na hraniční přechod Šentilj (Spielfeld) u Mariboru je to cca 320 km) a možnosti jet v podstatě celou dobu po dálnici (v Rakousku a Slovinsku navíc po kvalitní dálnici) a v neposlední řadě kvůli citelně vyšším cenám dopravy po samotném Slovinsku je jednoznačně nejlepší volbou cesta autem. Níže uvádím nejčastěji využívané trasy:
- Mikulov–Vídeň–Graz–Maribor (ideální trasa, pokud směřujete do Lublaně a dále na jih nebo se chystáte strávit dovolenou v Kamnišských Alpách či Pohorje)
- Mikulov–Vídeň–Klagenfurt–Villach (u Grazu odbočíme rakouskou A2, optimální varianta, pokud se chceme co nejrychleji dostat přímo do oblasti Julských Alp či Karavanek)
Pokud budete ČR opouštět přes hraniční přechod Dolní Dvořiště, budete směřovat přes Linec a Salzburg opět na Graz a odtud dále směr Maribor nebo přes Klagenfurt a Villach směr slovinská Jesenice.
Při cestě je potřeba počítat s tím, že Rakušané i Slovinci vyžadují dálniční známku čili vinětu (vinjetu). S tímto slůvkem si vystačíte v obou zemích. V Rakousku máte možnost zakoupit buď známku 10denní, dvouměsíční nebo roční. Slovinci mají pro změnu vinětu týdenní, měsíční a roční. Pokud se rozhodnete využít tunelu Karavanky (hraniční přechod Jesenice), počítejte s tím, že vás Slovinci zkasírují po cestě tam i zpět. Viněty jsou k dostání v obou zemích na většině benzínek. Rakouskou známku lze zakoupit i v ČR (na benzínkách před hranicemi), slovinskou pak v obchodech Kompas na hranicích. Celkový přehled o výši silničních poplatků v jednotlivých zemích naleznete například na stránkách Tolls.
Autorkou textu je Alena Šamonilová, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.