Nejpopulárnějším sportem ve Skotsku je bezesporu fotbal. Znalost současného dění ve světě míče a kopaček je rozhodně výhodou při hledání témat pro konverzaci s většinou mužské populace. A pokud se vyznáte ve skotském fotbalu, tak máte o kamarády postaráno. Jako cizinci vám i odpustí, když fandíte jinému z místních klubů. To ale neplatí mezi samotnými Skoty. U mnohých fanoušků se oddanost jejich klubu dá přirovnat k náboženskému fanatismu.
Jeďte do Skotska v dobré partě
To platí doslova v případě klubů Celtic a Rangers. Oba jsou to fotbalové celky z Glasgow, takže jistá rivalita je přirozená. Bohužel se do toho ale míchá náboženská problematika. Fanoušci Celticu se tradičně rekrutují z řad irských katolíků, zatímco klub Rangers je spojován s místními protestanty. Fotbal se bohužel stal médiem, které uvolňuje napětí mezi těmito tradičně znepřátelenými tábory. Sektářská nenávist často přechází v násilí a tím vrhá na místní fotbal neblahé světlo.
Skotsko se považuje za rodiště moderního golfu. Ten se zde hraje již po staletí a jeho střediskem je historické městečko St Andrews ležící na východním pobřeží asi hodinu cesty od Edinburghu. Odvěká popularita této hry je ilustrována jejím dočasným zákazem v roce 1457, neboť kvůli ní místní šlechtici zanedbávali trénink v lukostřelbě.
Golfových hřišť je dnes ve Skotsku přes pět set. Bohužel nejsou zastřešená, takže nezapomeňte golfový deštník. Ta místní hřiště, která leží podél pobřeží, jsou považována za nejnáročnější na světě, hlavně kvůli častému silnému větru.
Skotský národ je celkově velice aktivní. Veliké popularitě se zde těší ragby a na Skotské vysočině se hraje hlavně shinty, které se dá přirovnat k pozemnímu hokeji. Ke světové špičce dnes patří místní hráči curlingu a rodák z Glasgow Andy Murray se pravidelně dostává do finále tenisových turnajů. Nejoslavovanější skotskou sportovní osobností je však Sir Alex Ferguson, manažer fotbalového klubu Manchester United.
Autorem textu je Josef Vaníček, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.