Fauna
Nejčastějšími obyvateli portugalských lesů jsou stejně jako u nás zajíci, jeleni a lišky. V odlehlých částech se stále vyskytují vlci a rysi a v národním parku Peneda-Gerês spatříte stáda pasoucích se divokých koní. Horská údolí poskytují útočiště vydrám, jezevcům a divokým kočkám. Na kamenitých planinách se vyhřívají různé druhy ještěrek, rozšířeným zástupcem hadů je užovka hladká a zmije růžkatá.
Leťte na Madeiru v dobré partě
Protože Portugalsko leží na důležité migrační trase z Evropy do Afriky, uvidíte tu mnoho druhů ptáků. Nad horami krouží dravci, včetně orla královského.
Středomořský charakter jižního pobřeží umožnil rozšíření exotických živočišných druhů, které se sem dostaly především z Afriky, například chameleona, který je chráněný a skrývá se v Algarve ve větvích pinií.
Flóra
Charakter flóry závisí na charakteru krajiny a výskytu srážek. V severní části země se daří rostlinstvu evropskému typu, na jihu se přizpůsobilo středomořskému klimatu. 40 % rozlohy je zalesněno, bujná vegetace deštivého severu zahrnuje dubové, bukové a kaštanové lesy, oleandry a pinie. Na horských svazích je rozšířen eukalyptus, který je využíván pro své léčivé účinky na mnoho zdravotních obtíží.
Ve střední části země kopcovitá krajina přechází ve step porostlou křovinami, olivovníky a přísně chráněným korkovým dubem. Tento strom je pro Portugalsko klíčový, země totiž zajišťuje 50 % světové produkce korku. Získává se z kúry, která se loupe po každých devíti letech. Jeden strom je schopen poskytnout až sedmnáctinásobnou úrodu. Protože je korek lehký, nepropustný, bez vůně a toxických látek, je ideálním materiálem pro uzávěry lahví. Čímž se dostávám k dalšímu významnému vývoznímu artiklu – vínu. Vinná réva se pěstuje po celé zemi.
Jižní vegetace je typická citrusovníky, mandlovníky, banánovníky a fíkovníky. Potěšením pro oko je také exotická květena jako orchideje, ibišky, aloe a magnolie.
Autorkou textu je Karolína Chmelařová, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.