Počasí a podnebí v Ománu

Arabský poloostrov, a tedy i Omán, patří mezi nejteplejší oblasti naší planety. V letních měsících teploty ve vnitrozemí severního Ománu běžně překračují čtyřicítku a mohou se vyšplhat i k padesátce. Ani v přímořských oblastech není o mnoho chladněji. Pobývat v Ománu v této době je pro Evropana téměř nemožné.

Leťte do Ománu v dobré partě

Kdy jet do Ománu

Pro naprostou většinu cest do Ománu je tedy ideálním obdobím zima. A to opravdu zima vrcholná, tedy měsíce prosinec, leden a únor. I v této době vám bude spíše teplo než zima. Teploty připomínají naše středoevropské léto, před den se pohybují mezi 25 a 30 stupni. Ve vnitrozemí, v horských a pouštních obastech může být trochu chladněji večer a v noci, ale málokdy teplota poklesne pod 10 stupňů. Ke konci února se začíná rychle oteplovat a v jarních měsících už začíná být cestování po Ománu obtížné.

Z uvedeného pravidla platí několik výjimek. Pokud jsou vaším cílem hory a případné outdoorové aktivity v nich, je třeba mít na paměti, že ománská pohoří přesahují dva tisíce metrů výšky. A v horách tedy může být v zimě zima. Jednou za několik let na ománských vršcích dokonce napadne sníh. Pak o tom píší všechny noviny. Přesto ale platí, že pro horské túry a další aktivity je vhodnějším obdobím časné jaro (březen, duben), nebo ještě lépe podzim (říjen, listopad).

Zcela odlišné podnebí od severního Ománu má jižní provincie Dhofár. Podnebí je zde již tropické, tedy více „africké“ než „arabské“. Teplota vzduchu je zde po celý rok přibližně stejná, denní maxima dosahují třiceti stupňů. Rozlišuje se zde období vlhké a suché. Vlhké období přichází s dozvukem východoasijského monzunu, který se zde nazývá cháríf. Monzun přichází do Dhofáru koncem června a mírně prší až do září. Teplota tedy paradoxně v letních měsících mírně klesne a země se zazelená. Ideálním časem pro návštěvu jihu Ománu jsou tedy měsíce srpen a září.

Dalším důvodem, proč posunout návštěvu Ománu na jiné než zimní měsíce, může být sledování konkrétních přírodních jevů. Například největší koncentrace želv kladoucích vajíčka na pláži v Ras al Džins je od května do srpna. V té době je však cestování do jiných částí severního Ománu téměř vyloučeno.

Aktuální počasí v Ománu a předpověď počasí na tři dny

Počasí je aktuálně nedostupné.

Autorem textu je Tomáš Vaníček, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.

Leťte do Ománu v dobré partě

Vážíme si vašeho soukromí

Pomocí cookies analyzujeme návštěvnost, přizpůsobujeme obsah a reklamy podle vašich potřeb. Kliknutím na „Přijmout“ vyjadřujete souhlas s tím, že cookies používáme.