Měna a kurz - Placení - Ceny v Severní Makedonii
Měna a kurz
Makedonskou měnou je makedonský denár. Označení měnové jednotky se vztahuje jednak k bývalému jugoslávskému dináru, jednak k názvu mince používané ve starověké Makedonii za Alexandra Velikého. Na rozdíl od mnoha jiných odkazů na starověkou Makedonii, tento si dokázali novověcí Makedonci proti Řecku obhájit.
Jeďte do Severní Makedonie v dobré partě
Již dlouhou dobu se kurz makedonského dináru drží na stejné nebo podobné výši – mezi 61 a 62 denáry za euro. V přepočtu na české koruny je tedy denár o něco více než 40 haléřů. V českých směnárnách pravděpodobně nelze makedonskou měnu sehnat, stejně tak nelze v Severní Makedonii směnit české koruny. Nutná je tedy směna prostřednictvím nějaké obecně uznávané měny, nejlépe nakoupit v České republice eura a v Severní Makedonii je směnit za místní měnu. Na mnoha místech v Severní Makedonii lze v eurech i přímo platit, obecně uznávaný zjednodušený kurz pro tyto potřeby je 60 denárů za euro. Stoprocentně však na placení v eurech spoléhat nelze, navíc je mírně nevýhodné.
Směnárny v Severní Makedonii najdete v každém městě a obvykle bývají otevřené i o víkendech, brzo ráno, pozdě večer. Pokud by žádná otevřená směnárna nebyla v dosahu, stačí se zeptat místních a ti vás nasměrují někam, kde peníze půjde vyměnit. Může to být v téměř libovolném obchodě, hospodě, u holiče…
Placení v Severní Makedonii
Platební karty v Severní Makedonii znají, ale placení kartou není tak rozšířené jako u nás nebo ve zbytku Evropy. Rozhodně nelze na placení kartou spoléhat. Větší výdaje typu noclehu v hotelu či tankování benzínu však obvykle kartou zaplatit lze. Bankomaty se vyskytují jen ve větších městech (Skopje, Ohrid, Bitola, Tetovo apod.). Výběr peněz z bankomatu je možný a bezpečný. Za výběr se ovšem platí poplatky, které závisí od banky a vydavatele karty, obvykle činí min. 100 Kč za výběr. Též přepočet kurzu z makedonských denárů na české koruny, či jinou měnu, při použití bankomatu bývá méně výhodný než ve směnárně.
Makedonské bankovky existují v hodnotách 5 000, 1 000, 500, 200, 100, 50 a 10 makedonských denárů. Mince pak jsou 50, 10, 5, 2 a 1 denár, menší mince jako 50 deni (půl denáru) se již nepoužívají. Jednotlivé bankovky se od sebe příliš neliší, ani velikostí, ani barvou, všechny jsou hnědé nebo červené. Proto je potřeba při placení dávat pozor, aby nedošlo například k záměně „stovky“ za „tisícovku“. Dalším problémem při orientaci v penězích může být, že hodnoty 50 a 10 denárů existují jako mince i jako bankovky. Přitom mince 10 a 50 denárů mají menší rozměr než mince 1,2 a 5 denárů.
Při téměř jakémkoliv placení v Severní Makedonii je problémem nedostatek drobných na vracení. Je třeba se přepnout na místní filozofii, že nedostatek drobných není problémem obchodníka, ale problémem nakupujícího. Vše se vždy nakonec vyřeší, ale chvíli to trvá a chce to toleranci z obou stran. Každopádně je dobré rozměňovat větší bankovky, kde to jde. A větší bankovkou je třeba i 500 denárů. A držet si neustále dostatečnou zásobu drobných peněz.
Ceny v Severní Makedonii
Severní Makedonie je jednou z nejlevnějších zemí Evropy. I v porovnání s Českou republikou či většinou ostatních zemí Balkánu je zde levně. Pochopitelně hlavní město Skopje či turistické oblasti typu Ohridského jezera jsou mírně dražší, ani zde to však českého turistu nezruinuje. Pivo je o trochu dražší než u nás, víno a tvrdý alkohol naopak levnější. Do mnoha objektů se v Severní Makedonii platí vstupné, a to včetně funkčních křesťanských kostelů a klášterů. Žádné jednotlivé vstupné však zpravidla nepřesahuje 2 eura. Není zvykem uznávat žádné slevy pro důchodce, skupiny, studenty, ženy, muže, ani nikoho jiného.
Severní Makedonie byla jednou z prvních zemí Evropy, která zavedla elektronickou evidenci služeb EET. Na rozdíl od naší vlasti, kde je zavedení této evidence předmětem politického boje, v Severní Makedonii s jejím zavedením souhlasili téměř všichni. U každého, byť sebemenšího nákupu tedy dostanete tištěnou účtenku. A to i v místech, kde byste to rozhodně nečekali. V Severní Makedonii, stejně tak jako třeba v Chorvatsku, je povinností zákazníka tuto účtenku převzít a prokázat se jí v případě kontroly i po nějakou dobu po provedení nákupu. Tato doba se liší podle typu zakoupeného zboží. Je třeba říci, že s kontrolou zákazníků jsem se v Severní Makedonii nikdy nesetkal, zato kontrola obchodníků je prý dosti častá. Kuriozitou makedonských účtenek je, že na nich musí být v závěrečné sekci sečtena cena zboží původem z Makedonie a cena zboží dovezeného.
Aktuální kurz ČNB
- Makedonský denár: 1 MKD = 0.41 CZK
Autorem textu je Tomáš Vaníček, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.