Vstup do země - Telefonování - Časový posun - Otvírací doba - Internet - Elektřina - Zdravotní péče - Kriminalita - Zastupitelské úřady
Vstup do země
Severní Makedonie sice není a zřejmě ještě nějakou dobu nebude členem Evropské unie, ale pro cesty do Severní Makedonie stačí na základě dvoustranné dohody občanský průkaz. Stejně tak jako do všech zemí, které připadají v úvahu při cestě tam nebo zpět. S výjimkou Kosova, kde je nutný cestovní pas, nebo občanský průkaz s biometrickými údaji, který ovšem málokdo vlastní. Kontroly na makedonských hranicích jsou po nedávné uprchlické krizi přísnější než v minulosti, ale poctivý turista se nemá čeho obávat. Kromě případných větších kolon, které vznikají hlavně na dálničních hraničních přechodech Tabanovce se Srbskem a především na přechodu Bogorodica mezi Severní Makedonií a Řeckem. Nejhorší bývá situace o víkendech během letních prázdnin a pak kolem celoevropských svátků, jako jsou Vánoce a Velikonoce.
Jeďte do Severní Makedonie v dobré partě
Telefonování
Mezinárodní předvolba Severní Makedonie je +389. Je odvozena z bývalé předvolby pro Jugoslávii +38. Většina území Severní Makedonie je pokryta signálem pro mobilní telefony GSM. Jen je třeba počítat s tím, že země není součástí EU, a tak poplatky za telefonování, SMS a hlavně za využití datových služeb jsou dosti vysoké. Platí se i za přijaté hovory. Při delším pobytu lze tyto poplatky obejít zakoupením místní předplacené SIM karty, kterou lze sehnat v každém větším městě. Na rozdíl od naší země však obvykle nebývá zadarmo, resp. jen za cenu kreditu, ale platí se i za samotnou SIM kartu. Při pohybu v horách, v pohraničí a v odlehlých venkovských oblastech je třeba počítat s tím, že signál GSM nemusí být všude přístupný. Obzvláště toto platí při přechodu pohoří Korab a Šar Planina, kde na signál narazíte jen zřídka.
Důležitá telefonní čísla
- centrální tísňové číslo - 112
- policie - 192
- hasiči - 193
- první pomoc - 194
- silniční asistence - 196
- konzulární pohotovost ambasády ČR ve Skopje - +389 70238012
- pivovar Skopje :-) - +389 22611314
Časový posun
Severní Makedonie se nachází ve stejném časovém pásmu jako Česká republika. A to zatím i včetně přechodu na letní čas. Při cestě do Severní Makedonie tedy nebudete posouvat ručičky hodinek. A to ani tehdy, máte-li digitálky. Při pohybu v řeckém, nebo bulharském pohraničí je dobré pamatovat na to, že v těchto zemích již platí východoevropský čas, je tam tedy o hodinu více. Některé chytré mobilní telefony mohou při pohybu v pohraničí dát přednost levnějšímu signálu ze zemí EU a z toho důvodu samovolně přejít na čas bulharský i řecký. Další nejasností je, jak Severní Makedonie v budoucnu zareaguje na případné zrušení letního, nebo naopak zimního času v zemích EU. Reakce Severní Makedonie, která není členem EU, se může od reakce ostatních evropských zemí lišit.
Otvírací doba
Makedonské obchody nemívají pevně danou otevírací dobu. Obecně platí, že jsou otevřeny mnohem více a mnohem déle než obchody ve střední Evropě. Otevírací doba někdy ani není na dveřích obchodu vyvěšena, místní prostě vědí, kdy bývá otevřeno. A když není otevřeno, tak se konstatuje, že není otevřeno, a nic se neděje. I pokud je nějaká otevírací doba na dveřích obchodu vyvěšena, rozhodně na ni nelze spoléhat.
Větší obchody a obchody ve městech otevírají ráno kolem 8 hodiny. S tím, že se může stát, že otevřou i později, jak se majitel vyspí. Zůstávají otevřené nepřetržitě přes poledne a zavírají večer běžně až kolem 22 hodiny. Toto platí i o sobotách, nedělích a státních svátcích.
Menší vesnické obchody obvykle otevřou krátce v časném dopoledni, zhruba mezi 8 a 10 hodinou. Přes poledne bývá polední pauza, prodavač má jinou práci. Odpoledne se otevírá kolem 17 hodiny a otevřeno je dlouho do večera.
Státní instituce, pošty, banky a podobně zavírají odpoledne výrazně dříve, kolem 17 či 18 hodiny. Přes víkendy bývají uzavřené, a to i ve velkých městech.
Internet
Možná i trochu překvapivě nabízí naprostá většina hotelů, kempů a restaurací v Severní Makedonii Wi-Fi připojení. Jeho kvalita ovšem může být různá, časté jsou výpadky a v případě připojení většího počtu hostů kapacita připojení nepostačuje. Ve větších městech lze občas nalézt internetové kavárny, slouží však spíše jako herny pro pubertální mládež, prostředí v nich nebývá příjemné a kvalita připojení je též nejistá. Přístup k internetu pomocí mobilních dat je kvůli ceně reálně možný jen s makedonskou SIM kartou.
Elektřina
Elektrické zásuvky v Severní Makedonii jsou našeho typu. Pro cestování po Severní Makedonii není tedy třeba žádná redukce.
Zdravotní péče
Zdravotní péče v Severní Makedonii určitě není na tak vysoké úrovni jako u nás. Oproti tomu, jak může Severní Makedonie působit na první pohled, však makedonské zdravotnictví není úplná katastrofa. Stále je zde znát dědictví Titovy Jugoslávie, která dokázala zdravotní péči na solidní úrovni rozšířit i do odlehlých oblastí, tedy i do Makedonie. V každém okresním městě najdeme solidně vybavenou kliniku a nemocnici a není tedy potřeba se v případě úrazu či náhlé nemoci návštěvy lékaře obávat.
Při pobytu v horských oblastech je však třeba mít na vědomí, že horská služba v Severní Makedonii existuje jen v pohoří Pelister a poblíž střediska Popova Šapka na Šar planině. Ani v těchto oblastech nelze na její fungování příliš spoléhat. A doprava zraněného třeba z hřebene Šar planiny do civilizace může být opravdu velmi obtížná. Na rozdíl od naprosté většiny ostatních evropských hor to k nejbližšímu místu, kam lze dojet autem, může být i více než den pěší cesty.
Na základě dvoustranné dohody je občanům ČR v Severní Makedonii poskytována nutná a neodkladná zdravotní péče pouze na základě evropského průkazu zdravotního pojištění, tedy běžné české pojišťovací kartičky. Tento nárok lze však uplatnit pouze u lékařů a zařízení, která mají smlouvu s republikovým nositelem veřejného zdravotního pojištění, tedy nikoli u soukromých lékařů. Navíc se vztahuje pouze na situace, které bezprostředně ohrožují zdraví nebo život pacienta, a na zákroky, které nelze odsunout do doby návratu do ČR. V každém případě je tedy velmi rozumné před cestou do Severní Makedonie uzavřít i komerční zdravotní pojištění.
Kriminalita
Navzdory mnoha hrůzostrašným historkám je Severní Makedonie poměrně bezpečnou zemí. V rámci Balkánu a bývalé Jugoslávie patří mezi ty bezpečnější. Nedávná uprchlická vlna se Severní Makedonie dotkla několika incidenty poblíž řecké, srbské a bulharské hranice. Jinak uprchlíci Severní Makedonií prošli a poměrně rychle ji zase opustili, určitě není jejich vysněnou zemí.
Trochu pozornosti je třeba věnovat kapesním zlodějům, kteří se mohou vyskytnout ve větších městech, jako je Skopje nebo Ohrid, a v místech s větším počtem lidí, například na nádražích, nebo na Bit Pazaru ve Skopje. Nebezpečí však určitě není větší než například v centru Prahy.
Jedinou potencionálně nebezpečnou oblastí Severní Makedonie může být severní pohraniční oblast s Kosovem, zhruba mezi městy Tetovo a Kumanovo severně od Skopje. V této oblasti občas dochází k potyčkám mezi místními vesničany albánské národnosti a makedonskou policií. Je též množné, že zde operují nelegální pašerácké bandy. I Ministerstvo zahraničí České republiky občas oficiálně varuje před návštěvami této oblasti. Průjezd po hlavních silnicích či železnici směrem na Srbsko či Kosovo je bezpečný, ale jít na horskou túru v nejsevernější části Šar planiny či do oblasti hřebene Ramno a Svinski kamen severovýchodně od Skopje nemusí být dobrý nápad.
Zastupitelské úřady
Velvyslanectví ČR v Severní Makedonii
Adresa: Ul. Perisha Savelikj 3, 1000 Skopje
Telefon: +389 231 098 05, +389 231 789 45
Nouzová linka: +389 703 145 02
e-mail: skopje@embassy.mzv.cz
Velvyslanectví Severní Makedonie v ČR
Adresa: Na větru 4, 162 00, Praha 6
Telefon: +420 222 521 093
e-mail: prague@mfa.gov.mk
Autorem textu je Tomáš Vaníček, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.