Vzhledem k tomu, že Madagaskar je ostrov, lze se na něj dnes dostat téměř výlučně jen letadlem (tedy pokud nevlastníte jachtu nebo jiné zaoceánské plavidlo). Na Madagaskar létá z Evropy několik leteckých společností a situace se každým rokem mění. Ceny jsou dost rozmanité, ale je nutno počítat spíš s vyšší částkou, neboť je to destinace vzdálená a hlavně stranou hlavního letového provozu. (I u nás v malém českém rybníčku je levnější a výnosnější provozovat autobusovou linku z Prahy do Brna než z Vystrkova do Senochrup.) Podaří-li se sehnat letenku za méně než 30 000 Kč, je to již úspěch. Výhodné je využít let z některého z velkých evropských měst (kupříkladu z Paříže) a do něj se dopravit některou z nízkonákladových leteckých společností.
Leťte na Madagaskar v dobré partě
Ti, kdo uvažují o cestování po Madagaskaru pomocí vnitrostátní letecké sítě, by měli uvažovat o společnosti Air Madagaskar i pro mezinárodní přepravu, protože vlastní-li mezinárodní letenku, mohou dostat na vnitrostátní lety slevu. Je však nutno se předem informovat, neboť situace se stále mění.
Air Madagaskar
V minulosti byl Air Madagaskar státní společností (v téměř socialistickém hospodářství to ostatně není překvapivé – viz dějiny Madagaskaru). Přesto dosahoval velmi vysoké úrovně. Kvalita služeb na mezinárodních i vnitrostátních linkách byla srovnatelná s mezinárodními standardy, ne-li vyšší. Po roce 2000 byl Air Madagaskar privatizován a služby se stále držely na vysoké úrovni, dokonce se často ještě zlepšovaly.
S politickohospodářskou krizí koncem první dekády 21. století však nastal zlom a kvalita služeb klesá. Do jisté míry se na tom podílí i obecně velká konkurence v letecké přepravě, kvůli níž vnímáme zhoršení služeb třeba i u nás v Evropě. Přesto nelze říci, že by Air Madagaskar dnes patřil k špatným aeroliniím. Stále jej lze doporučit. Ostatně u vnitrostátních letů není jiné volby. :-)
Autorem textu je Pavel Hošek, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.