Svátky a tradice jižního Kypru
Jelikož je řecká část Kypru velmi podobná Řecku, tak i ty nejdůležitější svátky a tradice se zde udržují stejně. Jejich podrobný výpis a charakteristiku najdete v kapitole Řecké svátky a tradice. Zajímavé je, že i Kypřané slaví řecké národní svátky jako třeba začátek boje za samostatnost 25. března nebo taky den „NE“ 28. října. Kypřané byli v té době pod osmanskou a britskou nadvládou a tyto dny se jich nijak významně nedotkly… Ale proč ne, dávají tím aspoň nějak najevo sounáležitost s větším řeckým bratrem.
Specifické kyperské svátky jsou tyto:
- Karneval - probíhá vždy víkend před zahájením masopustu, takže je to svátek pohyblivý. Největší slavnosti se pořádají ve městě Lemesos (Limassol), kam se sjíždí všichni ostrované, pozorují průvod alegorických vozů a mnozí z nich se do reje masek i zapojí. Prostě klasický karneval na způsob Rio de Janeira, jen v menším měřítku.
- 1. duben - připomíná se den, kdy se Kypřané v roce 1955 se zbraní v ruce vzbouřili proti britské nadvládě. Je to Den nezávislosti Kypru (ve smyslu celého ostrova).
- Květinový festival - v průběhu celého května má každé město zvlášť svůj vlastní květinový festival. Výjimečný však bývá v Larnace.
- Festival vína (30. srpen – 10. září) - v městském parku v Lemesosu probíhá festival, v rámci kterého při vstupu do areálu zaplatíte vstupné a potom dostanete ochutnávku všech vín zdarma. K vínům jsou nabízeny místní speciality.
- 1. říjen – svátek, který má trošku složitější minulost. Po lítém boji obyčejných Kypřanů a po dlouhých dohodách tří zainteresovaných států, Řecka, Turecka a Velké Británie, vznikl plán na vytvoření samostatného kyperského státu. Tak se také stalo 16. 8. 1960. Logicky by se tudíž den vzniku nezávislého Kypru měl slavit v srpnu. Ovšem v roce 1974 přesně 16. srpna obsazovaly ostrov turecké jednotky, které násilně zabraly více než 30 % ostrova. Proto se svátek připomínající vznik Kyperské republiky posunul na říjen…
Svátky a tradice severního Kypru
- 1. leden - Nový rok
- 23. duben - Den dětí
- 1. květen - Svátek práce
- 20. červenec - Den míru a svobody. Takto se slaví den, kdy přišly turecké vojenské jednotky na Kypr, aby obsadily severní část ostrova a podle jejich výkladu ochránily turecké Kypřany.
- 1. srpen - Den tureckého hnutí odporu. Tato organizace byla činná v letech 1958-1974 a bojovala s řeckou stranou proti sjednocení s Řeckem. Boje vyvrcholily právě v roce 1974.
- 30. srpen - Den vítězství. Turecký národní svátek, kdy se odehrála poslední bitva o svobodné Turecko v roce 1922.
- 29. říjen - turecký státní svátek, vznik Turecké republiky.
- 15. listopad - den vyhlášení Severokyperské turecké republiky.
Autorkou textu je Michaela Smékalová, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.