Cestování po Kubě

Letecky - Autobusem - Taxi colectivo - Kamionem - Vlakem - Pronájem automobilu - Coco taxi - Bici taxi - Koňský povoz

Letecky

Kuba se sice zdá malá a vypadá to, že na přesuny stačí pozemní doprava, opak je ale pravdou. Pokud nechcete strávit spoustu hodin v autobuse (cca 16, když všechno dobře půjde), doporučujeme k dopravě na východ země do Santiaga de Cuba nebo Baracoa právě vnitrostátní let.

Další destinací, kam je nejlepší se dostat letecky, je Cayo Largo del Sur – sem se dá zaletět i na jednodenní exkurzi z Havany nebo Varadera.

Počítejte s tím, že tato malá letadla jsou na Kubě staršího data a někdy může být let zrušen nebo přeložen pro nepřízeň počasí. Neplánujte tedy přelety na dny těsně před odletem zpět do ČR.

Autobusem

Na Kubě celkem spolehlivě fungují turistické autobusy Viazul. Dokonce mají i web v angličtině, na kterém jdou „rezervovat“ jízdenky. Rezervovat je záměrně v uvozovkách, jízdenku sice online rezervujete, ale stejně před jízdou musíte zajít na nádraží a rezervaci vyměnit za papírovou jízdenku, proto je lepší tento proces vykonat den před plánovaným odjezdem.

Minimálně hodinu před odjezdem (radši si ale dejte rezervu kvůli frontám) je také potřeba ještě provést check-in. Pokud ho neuděláte, Vaše místo bude prodáno někomu jinému poté, co zavřou check-in okénko.

Do autobusu si potom vezměte teplé oblečení (a lahev rumu), Kubánci jsou pověstní svou oblibou klimatizace, takže se může stát, že zatímco venku bude 35 stupňů, uvnitř si užijete krásných 18. ;)

Autobusy také mají povinné pauzy, takže pokud pojedete na delší vzdálenost, určitě minimálně jednou zastavíte na oběd či večeři v některé z restaurací, kde také můžete samozřejmě navštívit WC.

Taxi colectivo

Pohodlnějším způsobem cestování, který nevyjde úplně draho, je taxi colectivo. Řidiči nebo „naháněči“ jsou prakticky všude – nejčastěji právě u autobusových nádraží nebo v ulicích, kde se pohybuje hodně turistů.

Výhodou oproti běžnému taxi je, že auto do požadované destinace odjíždí plné (pokud jste tedy dva nebo tři, doplní auto dalšími turisty) a tím pádem je také oproti běžnému taxi trošku nižší cena. Pokud tedy víte, jak se přibližně ceny pohybují – samozřejmostí je na Kubě smlouvání, první nabídka tedy bývá většinou nadsazená – je pro vás colectivo tím pravým řešením. Vždy si domluvte cenu předem, v cílové destinaci už se to velice špatně řeší. ;)

Výhodou je, že taxi funguje od domu k domu – vyzvednou vás na požadované adrese a pokud máte v cílové destinaci zařízeno ubytování předem, vyhodí vás až před prahem domu. Pokud ubytování nemáte, ochotně poradí a pomohou s hledáním. Oproti autobusu tedy odpadají starosti s přesunem z nádraží do centra – například v Havaně je to pěkná štreka.

Kamionem

Dobrodruzi mohou mít chuť vyzkoušet cestu po kubánsku – Kubánci si totiž turistické autobusy většinou nemohou dovolit (s měsíčním platem cca 20 dolarů se není čemu divit), proto mají svůj způsob dopravy – kamiony.

V podstatě se jedná o jízdu na korbě hodně starého náklaďáku, který je uzpůsobený pro lidi – jsou zde úzké a nepohodlné lavičky a madla na chycení. Kubánci ví, kde tyto kamiony zastavují a čekají na ně u silnice. Jízdní řád neexistuje – prostě si stoupnete a čekáte. Cena je velice nízká, pokud ale neumíte španělsky nebo s vámi není někdo, kdo vám zařídí, že vás naberou, je pro turistu nelehké se do kamionu dostat.

Upřímně, není o co stát, pokud vyloženě netoužíte po zážitku se mačkat s obrovským množstvím lidí (někdy i zvířat) na malém prostoru a hlasitou hudbou z několika zařízení zároveň a Kubánci křičícími na každé zastávce „sem se už nikdo nevejde“. Protože věřte tomu nebo ne, vejde. :-)

Vlakem

Pravděpodobně nejméně spolehlivým způsobem cestování je vlak. Na Kubě od dob minulých tento způsob dopravy hodně upadl a byly i časy, kdy jezdil jen jednou týdně nebo vůbec (viz Historie Kuby a Periodo Especial).

Výjimkou je Hersheyho elektrická dráha, která spojuje Havanu s Matanzas. Tam se dočkáte i jízdního řádu, a pokud zrovna nenastane nějaká „mimořádná událost“ (které se na Kubě dějí celkem běžně), můžete se vydat na výlet malebnou přírodou po kolejích z roku 1921. Vláček staví velmi často, můžete se tedy buď svézt jen kousek za Havanu, anebo až do města Matanzas, kde trať končí.

Pronájem automobilu

Další možností, jak cestovat po Kubě, je si pronajmout automobil a vydat se po vlastní ose. Pronájem auta na Kubě vám zprostředkují i některé cestovní kanceláře nebo existují různé webové stránky, kde lze automobil rezervovat (bohužel bez garance).

Pokud vše vyjde podle plánu a auto si z půjčovny odvezete, počítejte s občasnými výpadky dodávek nafty (= fronty nebo úplně uzavření benzínek) a raději nikdy nenechávejte nádrž vyprázdnit až na rezervu. Také se vždy dopředu informujte, kde po cestě na benzínku narazíte a nepočítejte s tím, že jsou na každém rohu jako u nás.

Další důležitou věcí je bezpečné parkování – hlavně přes noc si určitě nechejte auto pohlídat někým z místních, abyste se ráno nedivili, že máte místo kol špalky nebo rozbité okénko a chybějící autorádio – na tyto dva artikly se totiž nevztahuje pojištění, které povinně s autopůjčovnou při převzetí auta uzavíráte. Budou vám tedy naúčtovány a cena bude nepříjemně vysoká.

Pokud se nekamarádíte s papírovou mapou, využijte některé z offline navigací – datové připojení na Kubě je velice pomalé a pokud se někde ztratíte, nemusí tam být ani signál. Dopravní značení sice je, ale občas nedostatečné a také dávejte pozor na velké množství děr na silnicích.

Coco taxi

Malá žlutá vozítka podobná kokosovému ořechu se nazývají Coco taxi. Najdete je převážně v Havaně a na Varaderu a vyjdou levněji než obyčejné taxi, pokud potřebujete dopravit na kratší vzdálenost. Jízda Coco taxi je zajímavým zážitkem a ze sedaček za řidičem, kam se vejdou až tři lidi, můžete pořídit zajímavé záběry. Stejně jako u taxi si domluvte cenu předem – buď za hodinu pronájmu jízdy anebo za dovezení na místo, kam potřebujete.

Bici taxi

Bici taxi je také na Kubě hojně používané na kratší vzdálenosti a zde je pohonem lidská síla – většinou mladí kluci na nejrůznějších kolo-vozítkách šlapou do pedálů od rána do večera a většinou uvezou maximálně dva dospělé. Tento typ dopravy hojně využívají hlavně Kubánci, ale i jako turista na ně narazíte téměř všude.

Koňský povoz

Koňské povozy jsou každodenní součástí dopravy běžného Kubánce – ráno vozí děti do školy a dospělé do práce a odpoledne zase zpět domů. Povozy pro Kubánce pojmou až osm lidí, jsou velice nepohodlné a mají svoje trasy, kudy jezdí. Naopak povozem pro turisty se dostanete, kam si řeknete (pokud to bude s koníky sjízdné). Také jsou mnohem pohodlnější a hezčí. Cena je většinou hodinová sazba, ale vždy se předem ujistěte, jestli je to za celý povoz nebo za osobu.

Autorkou textu je Michaela Salcedo Torres, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.

Vážíme si vašeho soukromí

Pomocí cookies analyzujeme návštěvnost, přizpůsobujeme obsah a reklamy podle vašich potřeb. Kliknutím na „Přijmout“ vyjadřujete souhlas s tím, že cookies používáme.