Plánovat si, že pojedete na dovolenou do Turecka a že si nepřivezete žádný suvenýr, je velmi naivní. Od prvního okamžiku, kdy vstoupíte na tureckou půdu, se na vás ze všech stran bude hrnout nabídka pohlednic, přívěšků, zaručeně pravých antických mincí, kožených bund, koberců, vodních dýmek a všeho možného dalšího. Většinou i s komentářem, jak dlouho matka prodejce koberec ručně vyráběla a kolik hladových krků musí prodejce doma živit. Že řada z nabízených suvenýrů je ve skutečnosti „Made in China“ a že ty koberce ve skutečnosti nevyráběla matka obchodníka, ale že je organizovaně vykupují v tisíc kilometrů vzdálené anatolské vesničce a vozí na bazar do Istanbulu, to je samozřejmě pravda. Stejně tak i to, že skutečný výrobce koberce dostane jen zlomek jeho prodejní ceny. Zbytek skončí v kapsách dopravců, překupníků a prodejců. Tak je to všude na světě a není důvod, aby Turecko bylo výjimkou.
Leťte do Turecka v dobré partě
Lze odůvodněně předpokládat, že nějaký suvenýr si z návštěvy Istanbulu odveze v podstatě každý. Kde suvenýry nakupovat? A co si koupit? Odpovědi na tyto otázky spolu pochopitelně úzce souvisí. Máte-li zájem o suvenýry drahé a luxusní, zamiřte na slavný krytý bazar Kapali Çarşi. Najdete jej asi kilometr od náměstí sultána Ahmeda západním směrem, poblíž zastávek tramvaje Çemberlitaş a Beyazit. Určitě se doptáte a vchod na bazar najdete. Na bazaru samotném pak nelze nezabloudit, ale bloudění po jeho uličkách prostě k návštěvě patří. Najdete zde uličky se zlatými šperky, tureckými koberci nebo velkou nabídku koženého oblečení. Prostě zboží, jehož cena v eurech je vyjádřená minimálně tříciferným číslem. Kvalita zboží bývá různá, můžete nakoupit opravdu dobře, ale můžete také naletět a koupit šunt. Rozhodně lze doporučit mít již před návštěvou bazaru přesnou představu, co a za kolik peněz chcete pořídit. A když nabídka nebude odpovídat vašim požadavkům, nebojte se zvednout a odejít. I když jste před tím při hodinovém smlouvání vypili několik sklenic čaje a i když na vás bude majitel obchodu naléhat sebevíc. On určitě škodný nebude.
Máte-li zájem o suvenýry levnějšího typu, zamiřte do uliček mezi Velkým bazarem a pobřežím Zlatého rohu. Tady najdete obchody s levným oblečením, pohlednice, potřeby pro děti a miminka (kočárky, dětské sedačky a podobné záležitosti jsou v Turecku překvapivě levné) a řadu dalších praktických potřeb. Na Egyptském bazaru a v jeho okolí je pak gastronomický ráj. Můžete zde nakoupit koření, jak na váhu a zabalené do novinového papíru, tak v docela vkusných dárkových sadách, které nebývají zase tak předražené. Řada z tureckých bylinek snad ani nemá český název, protože je v naší kuchyni vůbec nepoužíváme. Stejně tak můžete na egyptském bazaru pořídit sladkosti (lokkum, baklavu), čaj, kávu, med prodávaný přímo v plástvích a spoustu dalších dobrůtek. Také typické turecké čajové skleničky, hrnky na kafe či džezvu na vaření turecké kávy ve zdejších obchůdcích snadno pořídíte.
Mnoho lidí má Turecko spojené s kouřením vodních dýmek nargile. Nargile opravdu patří k turecké tradici, ale sami při návštěvě Turecka poznáte, že tato tradice je již historií. Turci už vodní dýmky tak moc nekouří, najdete je hlavně v turistických kavárnách a čajovnách. Vodní dýmky patří dnes dále na východ, do Sýrie, Jemenu, Egypta. Přesto je samozřejmě můžete na istanbulských bazarech zakoupit a vydávat za turecký suvenýr.
Jak a kolik v Istanbulu zaplatit
V Istanbulu a v celém Turecku se platí tureckými lirami (türk lirasi, TRL). Aktuální kurz turecké liry naleznete například na XE, občas i v hospodářských přílohách českých novin.
Turecké liry je obtížné sehnat v České republice. Podobně je velmi obtížné v Turecku směnit české koruny, byť některé směnárny v centru Istanbulu je již na kurzovním lístku mají. Spoléhat na to ale není rozumné. Jinak ovšem není problém směnárnu nalézt, jsou hned na letišti, na vlakovém či autobusovém nádraží. Nejlepší kurzy mívají malé směnárny v centru města, například na ulici Divan Yolu mezi náměstím Sultana Ahmeda a velkým bazarem. Nejlepší pro směnu jsou samozřejmě eura, ale směnit lze i řadu dalších běžných měn, americké dolary, britské libry, švýcarské franky… Ve směnárnách nebývá zvykem účtovat si poplatek, obvykle bývají prostě vyvěšeny dva kurzy pro nákup (satiş) a výkup (aliş) valut. Z jejich rozdílu můžete usoudit, jak je směna v konkrétní směnárně výhodná. Problémy se špatným množstvím vrácených peněz, falešnými nebo neplatnými bankovkami nejsou v Turecku časté, i když opatrnost je na místě vždy a všude.
V Istanbulu a v Turecku obecně též není problém použít platební karty. Bankomaty pro výběr peněz jsou všude, včetně Atatürkova letiště a autobusového nádraží. Pochopitelně je třeba počítat s poplatkem za výběr cizí měny z bankomatu, který závisí na vaší bance, obvykle činí zhruba 100 Kč. Proto se vyplatí vybírat větší částky najednou. Pak vás výběr peněz z bankomatu vyjde většinou levněji než směna ve směnárně, navíc dvojitá. Stejně tak je docela dobře možné v Turecku platit platební kartou, například je přijímají všechny hotely nebo větší supermarkety. Za čaj v čajovně nebo použití veřejných záchodků budete pochopitelně muset platit v hotovosti.
V některých obchodech, zvláště pak v obchodech se suvenýry na bazaru lze platit i v eurech, někdy se to dokonce i předpokládá. Dokonce se stává, že vám nabídnou i platbu v českých korunách. Málokdy vám však při takovémto nákupu bude účtován výhodný kurz. Zkrátka základním platidlem je v Turecku turecká lira, a pokud chcete platit rozumné částky, turecké liry si pořiďte.
Autorem textu je Tomáš Vaníček, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.