Měna Islandu - Směna a placení kartou - Nákupy jídla a pití
Měna Islandu
Na Islandu se platí v islandských korunách – króna, zkratka ISK. V současné době (2010) se kurz pohybuje kolem 15-16 korun českých za 100 korun islandských. Zjednodušeně - na Islandu dělíme zhruba šesti, abychom dostali částku v nám známých korunách českých. Mince jsou v hodnotě 1, 5, 10, 50, 100 ISK, bankovky pak 500, 1000, 2000, 5000. Na stránkách islandské centrální banky si můžete prohlédnout vyobrazení platných mincí a bankovek.
Vzhledem k finanční krizi, kdy na konci léta 2008 islandská měna klesla na polovinu své předchozí hodnoty, jsou ceny základních potravin na horní úrovni cen západní Evropy či Skandinávie. Alkohol je kvůli částečné prohibici stále velmi drahý a koupíte ho pouze ve specializované síti státních obchodů Vínbuðin. Rozhodně se vyplatí alkohol nakoupit minimálně na letišti, pokud si ho tedy již nevezete v zavazadlech z České republiky. Pozor ale na dovozní limity.
Aktuální kurz ČNB:
- Islandská koruna: 100 ISK= 16.74 CZK
Aktuální kurzy islandských bank:
Směna a placení kartou
Směna peněz je možná pouze v bankách, klasické směnárny tu neexistují. Další možností, jak získat místní měnu, je vybrat peníze z bankomatu, pouze pozor na poplatky, které si k výběru v zahraničí připisuje vaše banka.
Zato platba kartou je možná v podstatě kdekoli a za cokoli. Občas se říká, že Islanďané přešli od směnného obchodu rovnou k bezhotovostnímu styku. Snad jediné, co tu s kartou nepořídíte, je lístek na jednu jízdu přímo u řidiče v autobusu v Reykjavíku. Ten navíc vyžaduje drobné a nerozměňuje. Kartou se platí často i u benzínové pumpy a to přímo u stojanu. Tam chybí jakákoli obsluha. Naštěstí povětšinou se dá v menu automatu zvolit některý ze světových jazyků.
Nákupy jídla a pití
Pro nákup potravin je nejvýhodnější využívat síť supermarketů Bónus. Hledejte ošklivé šklebící se růžové prase na žlutém podkladu a nemůžete se splést. Z dalších řetězců jmenujme Krónan (modifikovaný žlutý usmíváček), Samkaup, Nettó nebo Kjarval. Delší prodejní dobu mají 10-11 a 11-11 (název naznačuje, jak je otevřeno), které ale najdete jen ve větších sídlech, jako je Reykjavík nebo Akureyri.
Větší výběr, specializovanější či exotičtější (z islandského hlediska – takže třeba kapustu), a tudíž dražší zboží koupíte v síti Noatún nebo Hagkaup. Drogistické zboží seženete v supermarketu nebo v lékárně (Lyfja nebo Ápotékarinn). Obecně platí, že na Islandu nejsou příliš obvyklé specializované obchody, vše válcují supermarkety. Občas narazíte na pekárnu (bakkarí) nebo rybárnu (fiskbúðin, fiski-saga), ale opět se to týká hlavně větších sídel.
Naopak v menších osadách a na venkově je častým jevem, že základní potraviny můžete pořídit pouze v rámci nebo v blízkosti benzínové pumpy, kde najdete i státní obchod s alkoholem Vínbuðin, rychlé občerstvení a půjčovnu DVD v jednom. Základní nabídku restaurací u benzínových pump, tzv. veitingar, tvoří kafe, párek v rohlíku, různé hamburgery s hranolky a smetanová točená zmrzlina na všechny způsoby.
Pozor na otevírací hodiny obchodů. Našince zhýčkaného z domoviny tím, že je otevřeno prakticky kdykoli, může překvapit, že obchody otevírají zpravidla kolem 11-12 dopoledne a zavřou kolem 18. hodiny. K odhadu času nepřispívá ani to, že v letní sezoně je světlo pořád, a tak máte pocit, že je na vše dost času. Ještě kratší a pro zákazníka nepříznivější otevírací dobu mají státní obchody s alkoholem.
Pro základní orientaci ve vybavení jednotlivých měst, sídel a osad službami, spolu s otevírací dobou a telefonním spojením se vyplatí při příjezdu v turistických informacích získat stručného průvodce po Islandu, který je zdarma a který v aktualizované verzi vychází každý rok. Anglický název je Around Iceland, existuje ještě verze německá a samozřejmě islandská.
Pokud potřebujete dokoupit cokoli z vybavení, nejlépe je dostat se do předměstské zóny, kde se zpravidla nachází některý z velkých obchodů zaměřených na domácnost a hobby. Na Islandu Byko nebo Europris. Pro outdoorové a sportovní vybavení např. síť obchodů Ellingsen nebo Útilíf. Co se týká nákupních zajímavostí – na Islandu prakticky neexistují otevřená tržiště – asi kvůli velikosti země a počasí. Jediný zástupce tohoto druhu je bleší trh Kolaportið v Reykjavíku ve velké budově hned vedle přístavu. Otevřený je vždy o víkendu a kromě oblečení, bot, knih, domácích potřeb, CD a DVD tam najdete i část s tradičními islandskými potravinami – čerstvé ryby a pekařské výrobky.
Autorkou textu je Blanka Pöschlová, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.