Irsko - zajímavosti a památky

Dublin a okolí - Cork - Irské provincie - Leinster - Munster - Connacht - Ulster - Další zajímavosti

Hlavní město Dublin a okolí

Hlavní město Irska, Dublin, se nachází v zálivu, který nese jeho jméno. Na rozdíl od většiny irského pobřeží je Dublinský záliv celkem dobře přístupný z moře, což v minulosti podstatnou měrou ovlivňovalo osídlování této oblasti. Keltské kmeny, které na ostrov pronikaly od 6. století, ji sice nepovažovaly za příliš významnou, od dob vikinských vpádů ale toto území postupně získávalo na důležitosti. Seveřané byli také prvními, kdo zde založili opevněný přístav, který nazvali podle jezera, na kterém kotvili své lodě, Dubhlinn (černé jezero). Pozůstatky jejich osídlení můžete vidět například v zahradě Městského úřadu na jižním břehu řeky Liffey. Druhým oficiálním jménem města pocházejícím z moderní irštiny, je Baile Átha Cliath (doslova město u prouťového brodu).

Leťte do Irska v dobré partě

Dublin je městem, které dokáže uspokojit snad každého, od milovníků památek, dobrého jídla, pití a kultury počínaje, po fanoušky různých sportů či nadšence do vědy konče. Jeho prohlídku vám může usnadnit služba okružní jízdy městem, kterou provozuje místní MHD, ale k prohlédnutí samotného centra vám jistě bude stačit i pěší pohon. Stačí si jen vybrat, na co se během své návštěvy chcete zaměřit. Dobrých výchozích bodů je hned několik, záleží na tom, na kterém břehu řeky Liffey se nacházíte.

Severní strana

Pokud jste na straně severní, je dobré zvolit ulici O'Connell Street, kde najdete turistické centrum, budovu Hlavní pošty (GPO), kde se při povstání v boji za svobodu v roce 1916 zabarikádovali irští vlastenci, ale i novou dominantu, památník Světla, Spire, který stojí na místě, kde se původně tyčil Nelsonův památník. Ten ale v roce 1966 vyhodila IRA do vzduchu a místo zelo až do vztyčení Spiru v roce 2003 prázdnotou. Jelikož je Spire nejvyšší sochou na světě, světlo na jeho vrcholu vám v noci může posloužit jako dobrý orientační bod.

Přestože severní strana Dublinu nemá tak dobrou pověst jako její protějšek, turisté si zde přijdou na své. V blízkosti O'Connell Street se například nachází dvě významná divadla, The Gate a Národní divadlo, Abbey. Nedaleko je také Muzeum spisovatelů, Centrum Jamese Joyce či parčík uctívající památku padlých, ve kterém stojí sousoší Děti krále Lira. Z O'Connell Street se také snadno dostanete do Bow Street, kde sídlila palírna whiskey Jameson, ze které je dnes muzeum tohoto moku. Na náměstí vedle palírny se pak po staletí konal proslulý trh s koňmi. Budete-li z palírny pokračovat směrem na západ, narazíte na jednu z poboček Národního muzea, Muzeum dekorativního umění a irských dějin v Collinsových kasárnách.

Na severní straně města se také nachází největší městský park v Evropě, Phoenix park, kde najdete jak sídlo prezidenta či amerického ambasadora, vrchní velitelství irské policie, honosnou rezidenci pro státní návštěvy, Farmleigh, Papežský kříž, Wellingtonův památník, ale i zoo. Narazit v něm můžete i na celkem početné stádo daňka evropského, které se parkem volně pohybuje. Pokud máte dostatek času, projděte si park pěšky nebo využijte služby půjčování kol u jeho hlavní brány, která je vedle budovy nového trestního soudu. Do parku také zajíždí jeden z vyhlídkových autobusů.

I sportovním fanouškům či milovníkům adrenalinových aktivit má severní strana co nabídnout. Ti první si přijdou na své přibližně 15 minut od O'Connell Street směrem na severovýchod, kde v ulici Jones Street najdou čtvrtý největší sportovní stadion v Evropě, Croke Park. Pokud tam nevyrazíte na zápas jednoho z tradičních irských sportů, můžete si v něm alespoň prohlédnout jejich muzeum. Tento oblíbený sportovní stánek pak často slouží i pro kulturní účely. Koncert zde nedávno měly například jak místní U2 či Westlife, tak Red Hot Chili Peppers.

Z dublinského přístavu vozí firma Sea Safari Tours otevřeným člunem turisty na prohlídku Dublinského zálivu. Do přístavu se dostanete skrz prostory dublinských doků, které do poloviny devadesátých let byly značně zchátralé, ale které už skoro zcela ustoupily moderní výstavbě. Po cestě si pak nezapomeňte prohlédnout budovu bývalé Celnice, jež tvoří výraznou dominantu celého nábřeží.

Jižní strana

Vhodným výchozím bodem pro prohlídku honosnější jižní strany města je nejstarší irská univerzita, Trinity College. V prostorách jejího kampusu, kde studovali Jonathan Swift, Oscar Wilde nebo Samuel Beckett, se skrývá iluminovaný evangeliář, kniha z Kellsu, a prastará harfa, která prý kdysi patřila irskému velekráli Brianovi Boruovi. Na své si v Trinity College přijdou i vyznavači vědy, a to ve Vědecké galerii. Ta organizuje populárně naučné výstavy a vstup do ní je zdarma. Univerzitní park pak poskytne útočiště nejednomu znavenému turistovi. Obzvláště příjemné posezení nabízí lavičky po obvodu ragbyového hřiště.

Z Trinity je to kousek na Grafton Street, jednu z hlavních nákupních ulic v centru. Přestože tam najdete převážně nóbl obchody, narazíte na ní i na velký počet pouličních umělců, kteří zde zkouší své štěstí. Na jejím konci se pak nachází náměstí, jehož prostor zabírá jeden z mnohých dublinských městských parků, park sv. Štěpána (St. Stephen's Green). Vstup do parku byl běžným lidem až do roku 1877 omezen a ke zrušení tohoto omezení došlo na popud prapravnuka Arthura Guinesse, jehož sochu si v parku také můžete prohlédnout. V blízkém okolí tohoto náměstí najdete nejen Národní knihovnu, archeologickou a přírodovědnou pobočku Národního muzea či Národní Galerii, ale i typické georgiánské domy, které zdobí různobarevné vstupní dveře, jež se staly symbolem města.

Pokud z Trinity vyrazíte směrem na západ, po ulici Dame Street, naskytne se vám postupně pohled na důležité správní budovy, které jsou zároveň významnými architektonickými objekty. Hned na začátku se nachází budovy bývalého parlamentu, kde nyní sídlí jedna z irských bank, následuje Centrální banka, o kus dále pak Dublinský hrad, radnice z osmnáctého století a katedrála Christ Church. Tato katedrála sousedí s budovou Dublinia, ve které najdete expozici připomínající období vikinské kultury a středověku v Dublinu. Nedaleko se také nachází katedrála sv. Patrika, kde je pohřben její bývalý děkan, spisovatel Jonathan Swift. Zde pak také každý rok končí slavnostní průvod k oslavě sv. Patrika.

Okolí Dublinu

Pokud vám čas dovolí, vyplatí se prozkoumat i další místa v Dublinském zálivu. Za zmínku stojí minimálně přístav Howth v severním výběžku zálivu a vesnička Dalkey v cípu jižním. Howth ocení milovníci ryb a mořských plodů, které si zde můžete jak koupit čerstvé, tak si na nich pochutnat v některé z příjemných hospůdek a restaurací na jeho nábřeží. Dalkey je pak sídlem mnohých známých osobností. Dům zde vlastní například režisér Neil Jordan, člen U2 The Edge nebo zpěvák Van Morrison. Do obou vás pohodlně zaveze příměstský vlak, který v pravidelných intervalech vyjíždí z nádraží Connolly, které se nachází kousek od centra na severní straně města.

Cork

Cork je druhým největším městem Irské republiky. Najdete ho v jihozápadní části země, blízko ústí řeky Lee, na jejíchž březích leží. Bažinatá krajina v okolí tohoto města mu dala i jeho název, corcach totiž v irštině znamená blata. I když je Cork poměrně „živým“ městem, oproti Dublinu zde budete mít pocit, že jste spíše na vesnici. Centrum města je malé a chvílemi se vám bude zdát, že tu každý zná každého. To ovšem nemění nic na tom, že mnozí zdejší obyvatelé považují Cork za skutečné hlavní město Irska a jsou na něj náležitě hrdí. I na úkor dynamicky se rozvíjejícího Waterfordu, se kterým sousedí, se Cork v minulosti stal správním centrem celé jižní oblasti ostrova. Nacházela se zde máselná burza, toho času největší na světě, ze které se vyváželo máslo především do nových zámořských kolonií. O její historii barvitě pojednává Muzeum másla, které, jako jedno z mála, poskytuje informační leták o expozici v češtině.

Významnou dominantou města je katedrála sv. Finbarra, stojící nad jižním kanálem řeky Lee. Pod ní se rozkládá samotné centrum města. Východně od katedrály se nachází alžbětinská pevnost, Elizabeth Fort, kde v minulosti bývalo také vězení. Nedaleko od pevnosti jsou k vidění trosky opatství Red Abbey, které jsou zdejší nejstarší dochovanou památkou ze středověku. Církevní stavby najdete v Corku skoro na každém kroku, stačí si víceméně jen vybrat tu, která nejvíce upoutá vaši pozornost. Z ostatních objektů stojí za návštěvu například budova místního vězení – City Gaol, ve které dnes sídlí vězeňské muzeum a muzeum rozhlasu.

Ze zajímavých míst v okolí Corku stojí za zmínku přístavní městečko Cobh, z kterého nejen že vyplouvali irští emigranti při své cestě do Ameriky, ale se kterým jsou spojené i dvě velké námořní katastrofy. Cobh bylo místem poslední zastávky Titaniku na jeho zaoceánské plavbě. O čtyři dny potom, co v Cobh přistoupilo 123 pasažérů, se loď potopila. O tři roky poté se zdejší vody staly osudnými většině pasažérů parníku Lusitanie, který zasáhlo německé torpédo. Milovníci jemné irské whiskey by měli navštívit novou palírnu firmy Jameson, která se nachází na východ od Corku v Midletonu. Součástí expozice je i největší kotlíkový destilační přístroj na světě.

Irské provincie

Území Irska se od dob středověku původně členilo do pěti provincií: Leinster (východ), Munster (jih), Meath (střed), Connacht (západ) a Ulster (sever). Podle starověké irské básně měla každá provincie svá důležitá specifika, kterými se lišila od těch ostatních: Leinster byl sídlem obchodu, prosperity a pohostinnosti; Munster proslul uměním a zkušenými jezdci na koních; Connacht díky svým druidům získal pověst centra vzdělanosti; Ulster získal proslulost díky svým chrabrým bojovníkům; Meath byl pak správním centrem a sídlem králů.

Většina provincie Meath postupem času splynula s větším Leinsterem, takže v současné době se ostrov dělí pouze do provincií čtyř. Toto dělení ovšem neslouží žádným důležitým administrativním či politickým účelům jako tomu bylo v minulosti, dnes je užíváno převážně pouze z hlediska geografických a kulturních odlišností jednotlivých oblastí.

Leinster

Leinster je nejlidnatější provincií, do které spadá dvanáct hrabství. Kromě toho dublinského stojí za zmínku minimálně hrabství Wicklow a Kilkenny. V tom prvním vás uchvátí NP Wicklow Mountains, ve kterém se nachází i údolí dvou jezer neboli Glendalough. Tam se kromě nádherné přírody můžete kochat pohledem na jeden z nejrozsáhlejších a nejzachovalejších klášterních komplexů v Irsku. Toto údolí dnes z očividných důvodů patří k nejnavštěvovanějším místům ostrova. Irové i turisté sem míří obzvlášť 3. června, kdy se slaví svátek sv. Kevina, mnicha, který místní klášter založil.

Kromě Glendalough se hrabství Wicklow pyšní dalším skvostem, panstvím Powerscourt, ke kterému patří rozsáhlé zahrady. Ty rozhodně stojí za návštěvu, především pak v letních měsících, kdy jsou v plném květu. K branám panství vás doveze autobus č. 185 z Bray.

Hrabství Kilkenny je známé zejména díky svému správnímu středisku, stejnojmennému městu, jenž bylo ve středověku po určitou dobu hlavním městem sjednoceného Irska. Kilkenny bylo pojmenováno po sv. Canicovi, jehož katedrála tvoří významnou dominantu města. Z její věže se vám nabídne nádherný výhled do širého okolí, uvnitř si pak můžete prohlédnout bohatě zdobené sarkofágy rodu Butlerů. Největší stavbou v Kilkenny je ovšem místní středověký hrad, jehož majitelé ze zmíněného rodu v něm sídlili až do roku 1935. V roce 1967 byl hrad za 50 liber odprodán státu a návštěvníci mohou obdivovat jeho bohatou obrazovou galerii či sbírku tapiserií. V současné době je malebné městečko proslulé díky svému pivovaru, který vyrábí polotmavé pivo značky Smithwick, a taktéž díky celorepublikovému centru irských řemesel. To najdete naproti hlavnímu vchodu do hradu, v budově bývalých stájí.

Munster

[image:left:300]

Provincie Munster zabírá jihozápadní část irského ostrova, a i když kterékoliv z jejích hrabství má turistům co nabídnout, nejnavštěvovanějšími jsou zejména hrabství Kerry a Clare. V tom prvním najdete NP Killarney, poloostrovy Dingle a Iveragh, ale i nejvyšší pohoří celého ostrova, Macgillicuddy's Reeks. O nespoutané kráse každého z těchto míst by se dalo vykládat dlouhé hodiny, a proto bude asi nejlepší se o ní přesvědčit na vlastní oči. Pokud vám to čas dovolí, zajeďte se podívat i na některý z přilehlých ostrůvků – buď na souostroví Skellig, jehož větší ostrov s kamennými pozůstatky prastarého kláštera byl zapsán na seznam UNESCO, nebo na ostrov Valencia, který ocení zejména milovníci potápění či rybaření.

Místem s největší koncentrací neolitických památek v Irsku je díky své bohaté historii hrabství Clare. Nejvíce se jich nachází na území NP Burren, který je jeho součástí. Clare je proslulé svými nádhernými scenériemi, které se často dramaticky mění. Vidět zde můžete nejen rozlehlou deltu řeky Shannon, rozervané Mohérské útesy (Cliffs of Moher), ale i měsíční krajinu v nejmenším NP Irska.

Connacht

Západnímu pobřeží Irska, které tvoří převážnou většinu provincie Connacht, vévodí vysoké a strmé útesy, jen výjimečně přerušené písečnými plážemi. I ostatní krajina tohoto regionu je díky své nehostinnosti spíše nevhodná pro zemědělství, a proto je provincie poměrně málo osídlená. Na druhou stranu je tato drsnost přírody neobyčejně pohledná a Connacht je tudíž populární destinací pro turisty. Ti při svých návštěvách mohou obdivovat krásy národních parků Connemara a Ballycroy, průzračnou vodu místních jezer Corrib a Melvin, která jsou plná lososovitých ryb či jediný fjord irského ostrova v Killary.

Literární nadšenci se v okolí Sliga mohou vydat po stopách věhlasného básníka W. B. Yeatse, ti se zájmem o tradiční hudbu se jistě zdrží v Galway, kde se každoročně v září koná i festival ústřic. Zajímavým zážitkem je i výstup na horu Croagh Patrick, kde se podle legendy sv. Patrik po 40 dní postil a modlil za irský národ. Návštěva západního pobřeží ostrova není úplná, pokud nezavítáte na Aranské ostrovy, které svými díly proslavil irský dramatik J. M. Synge.

Ulster

O území provincie Ulster se Irská republika od roku 1920 dělí se Severním Irskem, kdy republice připadají tři hrabství a Severnímu Irsku zbylých šest. Nejznámějším je pravděpodobně hrabství Donegal. To si díky svému odloučení od zbytku území republiky (společné hranice má pouze s hrabstvím Leitrim) zachovalo svou osobitost, kterou místní podnikavci využívají k nalákání turistů. Donegal má ovšem opravdu co nabídnout.

Ve stejnojmenném městě se nachází svého času téměř nedobytný hrad rodiny O'Donnellů či pozůstatky františkánského kláštera. Z vesničky Teelin se můžete vydat na cestu k jedněm z nejvyšších mořských útesů v Evropě, Slieve League. Pokud příliš nezvládáte výšky, nechte se pod útesy ze stejné vesničky zavézt lodí, z moře vypadají snad ještě úchvatněji. Za návštěvu stojí i vesnička Malin More, v jejímž okolí najdete jak megalitické hrobky, tak i vyhlášenou písečnou pláž. V NP Glenveagh jsou kromě úchvatných scenérií ke spatření jeleni či orli, jejichž chov zde byl obnoven v roce 2000.

Další zajímavosti spojené s Irskem

Bealtaine

Bealtaine je jedním z prastarých pohanských svátků, jehož oslavy přetrvávají v Irsku dodnes. Připadá na polovinu období mezi jarní rovnodenností a letním slunovratem. To astronomicky odpovídá 5. či 7. květnu, což se ovšem může rok od roku lišit. Prakticky se jedná o oslavu nacházejícího léta, a proto se po celém území Irska zapalují velké vatry, které symbolizují očistu a ochranu obyvatel a úrody před zlými duchy. Největší akcí oslavující tento svátek v Irsku je Festival ohňů na bájné hoře Uisneach, kde se podle pověstí nachází vstup do páté mýtické provincie Irska.

Přestože se v ČR v tomto období slaví obdobný svátek, Bealtaine získává na oblíbenosti a mnoho českých vyznavačů keltských tradic mu dokonce dává přednost. O tom svědčí i vzrůstající oblíbenost festivalu Svátek keltské kultury Beltine, který se v Čechách pořádá již 19 let.

Blarney

Irové jsou proslulí svou vyřídilkou, kterou prý při návštěvě Irska může získat každý, kdo políbí kámen výřečnosti. Ten se nachází na hradu Blarney, přibližně osm kilometrů od města Cork. Pojí se s ním legenda, která říká, že když stavitele hradu čekal soud, požádal prý o pomoc bohyni Clíodhnu a ta mu poradila, aby onen kámen políbil. Stavitel soud vyhrál a na oslavu této události pak kámen zabudoval do ochozu hradu. Toho, kdo chce kámen políbit, čeká akrobatická zkouška, protože se k němu dá dostat pouze, když se člověk v poloze na zádech dírou v ochozu nakloní směrem dolů.

Bloomsday

James Joyce je jedním z mnohých irských spisovatelů, kteří si získali světovou proslulost. Přestože bylo jeho dílo Odysseus v Irsku na nějaký čas zakázáno cenzurou, skupinka nadšenců v čele se spisovatelem Brianem O'Nolanem se v roce 1954 rozhodla oslavit den, kdy se zmíněný román odehrává. Jejich snahou bylo navštívit všechna dějiště románu ve městě a inscenovat v nich jednotlivé scény. To se jim pro značnou obsáhlost díla samozřejmě nepodařilo, začali tím ale tradici oslav dne pojmenovaném podle hlavního hrdiny, Leopolda Blooma. Dnes se 16. 6. v Irsku pořádají čtení z Oddysea, dramatizace scén či přednášky. V Dublinu pak také můžete potkat lidi oděné do dobových kostýmů.

GAA

GAA (Gaelic Athletic Association) je asociací, která nejen sdružuje amatérské hráče tradičních irských sportů (camogie, hurling, irský fotbal, atd.), jejichž propagací se zabývá, ale i spolkem, který dbá o odkaz irského kulturního dědictví. Asociace byla založena v roce 1884 na podporu udržení irské svébytnosti a zprostředkování možnosti sportovního vyžití všem společenským vrstvám v Irsku. Aktivity GAA se postupem času rozrostly i na výuku jazyka a tradičních irských tanců. V současnosti má asociace přes milión členů po celém světě. Důležitou roli hraje především v životech Irů žijících v zahraničí.

Gaeltacht

Gaeltacht je irský výraz označující oblast Irska, kde převážná většina obyvatel používá pro každodenní komunikaci irštinu. Termín se také užívá pro souhrnné označení všech těchto oblastí nacházejících se po celém území ostrova, převážně ale na jeho západním pobřeží. Prvně bylo tohoto označení užito v počátcích Irského svobodného státu, v rámci projektu za zachování irského jazyka. Nemusíte se ovšem obávat, při návštěvě těchto oblastí se domluvíte i anglicky.

Guinness

Kdo by v dnešní době neznal tmavé irské pivo Guinness? To se v Irsku vyrábí již od roku 1759, kdy si Arthur Guinness v Dublinu pronajal malý pivovar. Tento lahodný mok spadá do kategorie piva „stout“ a vyrábí se z nesladovaného praženého ječmene, který mu dodává typickou karamelovou chuť. Guinness je v současnosti nejúspěšnější pivní značkou na světě s pobočkami ve skoro šedesáti zemích světa.

V roce 2009 se vedení pivovaru Guinness rozhodlo uspořádat velkolepé oslavy 350 let existence podniku, které byly na počest jeho zakladatele pojmenovány Arthur Guinness Day (Den Artura Guinnesse). Oslavy vzbudily v Irsku takový ohlas, že se firma rozhodla pokračovat v jejich pořádání a vznikla tak nová tradice slavnosti tohoto irského piva.

Palírna whiskey Jameson

Palíren whiskey sice v Irsku není tolik jako v sousedním Skotsku, kvalitou svých výrobků si ovšem s nimi nezadají. Nejznámější značkou je pravděpodobně Jameson. Tu roku 1780 založil v Dublinu John Jameson a v současnosti spadá pod divizi francouzské firmy Pernod Ricard. Jameson se vyrábí trojitou destilací a kombinací sladových a obilných whiskey. Výsledná směs se pak nechává zrát v soudcích od sherry.

Zájemci o historii a výrobu whiskey Jameson mohou navštívit jak palírnu v Middletonu u Corku, kde se dnes Jameson vyrábí, nebo původní palírnu Johna Jamesona v Dublinu. V rámci vstupného dostane každý návštěvník panáka whiskey Jameson na ochutnání a vybraní jedinci pak pod vedením průvodce mohou absolvovat degustátorský minikurz.

Velký irský hladomor

Jednou z událostí, které v minulosti neblahým způsobem ovlivnily život v Irsku, byl i nechvalně proslulý velký hladomor, který zemi zasáhl v letech 1845–1852. Bezprostřední příčinou tohoto hladomoru byla sněť, která napadla základní zdroj obživy převážné většiny obyčejných obyvatel, brambory. Následkem této choroby byla úroda brambor mizivá, na což svým životem doplatil přibližně jeden milion lidí, a proto se hladomoru často přezdívá bramborový. Důsledkem této události, která je dodnes považována za zlomovouhistorii země, se na dlouhou dobu markantně změnila irská demografie, jelikož mnoho lidí nuzné životní podmínky donutily k emigraci. Na památku velkého hladomoru byla po celé zemi vztyčena řada památníků, s nimiž se při své návštěvě můžete setkat.

Autorkou textu je Michaela Marková, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.

Leťte do Irska v dobré partě

Vážíme si vašeho soukromí

Pomocí cookies analyzujeme návštěvnost, přizpůsobujeme obsah a reklamy podle vašich potřeb. Kliknutím na „Přijmout“ vyjadřujete souhlas s tím, že cookies používáme.