Jídlo a pití v Irsku

Tradice - Současnost - Tradiční pokrmy

Jedním z mýtů, které se o Irsku tradují, je, že se tam člověk moc dobře nenají. Je sice pravda, že si běžný Ir nepotrpí na příliš nazdobená jídla a že irské pokrmy na seznamu světových gurmánských specialit nejspíš nenajdete, ale rozhodně nemusíte mít strach, že si během vašeho pobytu v Irsku nepochutnáte. A co vlastně je na tradiční irské kuchyni osobité? Mnozí si myslí, že v tradičním irském pokrmu musí být vždy whiskey či Guinness. Přestože tmavé pivo v nejednom z jídel opravdu najdete, whiskey Irové daleko raději pijí, než by s ní vařili.

Leťte do Irska v dobré partě

Tradice

Brambory

Tradiční irské pokrmy bývaly v minulosti většinou jednoduššího rázu, což bylo dané především nedostupností surovin a tím, že většina populace byla méně movitá. Nejrozšířenější potravinou byly už od šestnáctého století brambory. Ty sice původně představovaly spásu irského národa, ale později i jeho zkázu. Následkem bramborové sněti a následné malé úrody brambor totiž v Irsku zemřelo během velkého irského hladomoru v devatenáctém století na milión lidí.

Brambory se na irském jídelníčku vyskytují dodnes, hojně a v jakékoliv podobě: vařené, šťouchané se zelím či kapustou (colcannon) nebo jarní cibulkou (champ), opékané, v plackách (potato farl), bramborácích (boxty) apod. Pokud si v Irsku objednáte hranolky (chips), čekejte, že vám naservírují spíš něco, co svým tvarem a velikostí připomíná americké brambory. Překvapivé je i množství neobvyklých příchutí smažených bramborových lupínků, které Irové konzumují opravdu ve velkém. V obchodech pak většinou najdete přinejmenším šest různých odrůd brambor, ze kterých si můžete vybrat.

Od rypáku po kopyta

Jelikož mnohá irská domácnost často neměla jídla nazmar, snažili se Irové využít snad všeho, co se dalo zpracovat. To se projevovalo hlavně při zabíjačkách. Hovězí maso bylo luxusem, který si mohly dovolit pouze vyšší vrstvy, ale čuníka chovala nejedna běžná rodina, která pak při jeho porážce zpracovala celé zvíře, včetně nožiček či páteře.

Tato hospodárnost Irům vydržela, a proto si i dnes můžete u řezníka zakoupit veškeré vnitřnosti nebo v některé hospůdce ochutnat zmiňované vařené prasečí nožičky či dušenou krvavou klobásu s dršťkami v bílé omáčce. Přestože konzumace vepřových či hovězích vnitřností není v Irsku neobvyklá, konině se většina lidí vyhýbá, což dokládá i nedávná kauza ohledně hamburgerů, které ji obsahovaly. Na trhu v dublinském Temple Bar si ji ale dopřát můžete, a to v podobě grilovaného špízu.

Národ sběračů?

K získávání obživy Irové v minulosti hojně využívali blízkosti moře. Nejenže chytali ryby, lovili kraby, langusty či mušle, ale také sbírali jedlé druhy mořských řas, které jsou bohatým zdrojem potřebných vitamínů a živin. Sběru se tradičně ovšem nevěnovali pouze na mořském pobřeží, ale i na remízcích a v lesích, kde se hojně vyskytují ostružiny, černý bez, šípky, lískové oříšky a houby.

Přestože rybolov či sběr mořských řas přetrvává ve velké míře dodnes, jak ve velkém, tak privátně; u hub či ostružin už tomu tak často nebývá. Nejednou se stane, že na vás domorodci hledí jak na zjevení, když jim řeknete, že jdete do lesa sbírat houby nebo se vás udiveně ptají, co že v tom borůvčí vlastně hledáte. Houbaření se v Irsku, kromě přistěhovalců, věnuje pouze hrstka nadšenců, která se ovšem v poslední době vrhla na osvětu a pořádá takzvané „houbařské hony“.

Současnost

Od dob minulých, zejména pak po vstupu země do Evropské unie, se v Irsku mnohé změnilo, a to i co se jídla týče. Mnohé suroviny, které dříve nebyly k dostání, jsou dnes běžně na pultech většiny obchodů. Pokud se vám zasteskne po českých potravinách, nezoufejte, jsou dostání i v Irsku. Nabídka menu v restauracích se také rozrostla, a to jak díky turistům, tak i přistěhovalcům. Běžně si tak můžete objednat pizzu, kari, čínu; občas i pokrmy polské a v dublinské restauraci Czech Inn dokonce i jídla česká. I když Irové restaurace navštěvují poměrně často, velmi populární je služba dovážky jídla domů, která mnohdy vyjde levněji.

Každým rokem se v Irsku pořádá celá řada festivalů jídla, a to jak ve větších městech, tak i v malých přímořských vesničkách. Nabídka samozřejmě závisí na tom, co je zrovna v sezóně, vždy ovšem bývá poměrně pestrá. Mezi tradiční, každoročně pořádané akce patří například Festival garnátů v Dublinském zálivu (duben), Festival jehňat v Roscommon (květen) či Mezinárodní festival ústřic a mořských plodů v Galway (září).

Tradiční pokrmy

Pokud při vaší návštěvě Irska budete chtít ochutnat některý z tradičních pokrmů, tím nejrozšířenějším a nejdostupnějším je dušené hovězí či skopové s vařeným bramborem v omáčce s pivem Guinness. Poměrně rozšířená je i vařená či pečená šunka s kapustou. K snídani nesmí samozřejmě chybět ani smažené klobásy, jelita, slanina, fazole, vejce (full Irish breakfast), pokud jste velkými jedlíky, či pečené buchtičky (scones) s marmeládou a smetanou pro ty skromnější.

Autorkou textu je Michaela Marková, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.

Leťte do Irska v dobré partě

Vážíme si vašeho soukromí

Pomocí cookies analyzujeme návštěvnost, přizpůsobujeme obsah a reklamy podle vašich potřeb. Kliknutím na „Přijmout“ vyjadřujete souhlas s tím, že cookies používáme.