Indie je učiněným rájem pro milovníky nákupů! Když přijedete do Indie, je to stejný pocit, jako byste vstoupili do Aladinovy jeskyně přeplněné poklady. Ze všech obchodů se na vás valí zboží různého druhu, až oči přecházejí.
Kde nakupovat v Indii
Pokud byste si potřebovali v Indii nakoupit jídlo, supermarket byste hledali marně, těch je v Indii minimálně a pokud, tak jen ve velkých městech. Všude na ulicích však najdete malé obchůdky, které prodávají různorodé zboží denní potřeby. Tam seženete jak základní potraviny, tak i drogerii včetně mýdla, šamponů, zubní pasty a kartáčku. Toaletní papír se však běžně neprodává, ten seženete jen v turistických lokalitách.
Ve velkých městech (nad 2 milióny obyvatel) můžete navštívit obchodní domy, kterým se v Indii říká „malls“. Jsou podobné našim nákupním centrům, je v nich spousta značkových obchodů s oblečením, kosmetikou, restaurace i kina. Otvírací doba těchto center je od 10:30 do 22:00.
Indové však s oblibou nakupují na rozlehlých tržnicích, kde seženete opravdu vše počínaje šperky až po koření, elektrické spotřebiče či nábytek. Většinou se rozkládají na obrovské ploše, kde každá ulice je vyhrazena určitému druhu zboží, neexistují zde však žádné rozcestníky, ani jména ulic. V tržnicích to opravdu žije, zhruba od desáté hodiny otvírají Indové své krámky a pokřikováním na kolemjdoucí je lákají k návštěvě jejich obchůdku, kde najdou to nejlepší zboží. V těchto tržnicích, na rozdíl od obchodních center, je cena smluvní a je třeba se obrnit pevnými nervy. Odměnou vám však bude unikátní zboží za poměrně levné ceny. Chawk bazaar, tedy „čók“ (tržnici) najdete snad v každém indickém městě.
Co si přivézt z Indie
Koření a čaje
Pro turisty je snad nejlákavějším artiklem koření. Indické vůně a koření jsou přímo dechberoucí. Vůně linoucí se z restaurací nebo chrámů vás budou doprovázet všude na vašich cestách po Indii. Ve většině měst jsou obchody a trhy, kde prodávají lokálně vyráběné koření za velmi výhodnou cenu. Karnátaka, Uttarápradéš a Rádžastán vyrábějí většinu koření, které se přidává do velmi populární směsi, které se říká garam masala (pepř, kardamom, hřebíček, skořice, římský kmín), zatímco severovýchod Indie a stát Sikkim se proslavil černým kardamomem a skořicovou kůrou. Na tržnicích v Indii často narazíte na prodejce koření, kteří vám ochotně naváží jakékoliv množství z nepřeberných druhů koření.
Indický čaj, kterým se Indie proslavila po celém světě, je však v Indii velmi odlišný, jak chutí, tak texturou. Jsou to vlastně droboulinké kuličky, které se používají na výrobu speciálního čaje vařeného v mléku či s mlékem. Indové si jej velmi oblíbili a prodejce s čajem (tzv. „čajvály”) potkáte na každém rohu. Stojí u kastrůlku, většího či menšího, ve kterém se neustále vaří čaj. Okolo něj posedávají místní a usrkávají z malinké skleničky lahodnou, bílo-hnědou tekutinu, které se v Indii říká čaj.
Šály, šátky, hedvábí
Indické šály, zejména ty kašmírové, jsou pověstné svou hřejivostí a lehkostí – často zahřejí vice nežli svetr či bunda a navíc jsou velmi praktické při cestování. Šály se vyrábějí ze všech možných druhů vlny (od jehněčí, ovčí až po vlákna předená z vlny jačí). Mnohé šály jsou zdobené nádhernými výšivkami. Nejlepším místem pro koupi těchto pokladů je stat Himáčalpradéš. Ladákh a Kašmír je pro změnu královstvím pašmín (vlněná šála). Opravdová pašmína je velmi drahá, nazývá se také prstýnková šála (tzn. že ji protáhnete snubním prstýnkem). Cena pravé pašmíny se pohybuje okolo 6 000 rupií. Další indickou specialitou je hedvábí, zejména hedvábné sárí. Sárí je vlastně 6 m látky, ze které si můžete vyrobit cokoliv, například ušít sukni nebo vám může posloužit jako závěs na okna. Opravdová hedvábná sárí jsou ta nejdražší, cena se vyšplhá až na 3 000–6 000 rupií. Hlavní oblastí hedvábí je Kánčipúram ve státě Tamilnádu, nicméně na jemná hedvábná sárí můžete narazit také v Kalkatě.
Šperky
Každé město v Indii má alespoň jeden obchod s náramky, které s oblibou nosí indické ženy. Prodává se v nich nepřeberné množství náramků často vyrobených z umělé hmoty, mosazi, kostí, skla, škeblí a dřeva. V Rádžastánu však narazíte na opravdové klenoty. Džajpur, Udajpur, Puškar, to jsou města, která se proslavila zejména stříbrnými šperky vykládanými drahokamy a polodrahokamy. Po celé Indii najdete mnoho obchůdků s umně opracovaným zlatem a stříbrem, prsteny, nákotníky, naušnice, náhrdelníky, náramky a také prstýnky na nohy, které jsou ozdobou každé Indky. Všude vám také ochotně vyrobí šperky na zakázku.
Koberce
Ručně tkané koberce jsou chloubou Indie a vyrábějí se již od dávných dob Mughalů, a toto umění je stále živé. Dílny najdete po celé zemi, koberce jsou zhotoveny z jemné vlny nebo hedvábí, a to v tradičních i moderních designech. Koberce se vyrábějí v Kašmíru, Ladákhu, Himáčalpradéši, Sikkimu a v Západním Bengálsku, prodávají se však po celé Indii. Pokud navštívíte takovou prodejnu, prodejci vám ochotně předvedou i desítky koberců a zpříjemní vám nakupování šálkem čaje a mnohdy i skleničkou likéru. Jestliže si nějaký koberec vyberete, zprostředkují odeslání zásilky a vy se již nemusíte o nic starat. Cena koberce je určena počtem a velikostí ručně vázaných uzlíků, také rozsahem barev, materiálem a designem.
Autorkou textu je Kateřina Hapalová, všechna práva na použití jakékoliv části textu vyhrazena.